Soud s Pistoriusem spěje ke konci, řešil se obsah žaludku i hra na city

  21:13aktualizováno  21:13
V Jihoafrické republice se blíží ke konci soud s Oscarem Pistoriusem. Ve čtvrtek si obhajoba vyžádala výpověď anestezioložky. Ta měla svědectvím vyvrátit teorii obžaloby, že si atlet vymyslel některé události před střelbou, zejména pak čas, kdy s Reevou Steenkampovou naposled jedli. Řešila se také údajná atletova hra na city v soudní síni.

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (19. února 2013) | foto: Reuters

S blížícím se koncem soudního procesu se obhajoba snaží čím dál agresivněji vyvrátit některé teorie obžaloby. Obhájci Pistoriuse proto ve čtvrtek pozvali do soudní síně profesorku a anestezioložku Ainu Christinu Lundgrenovou, která měla vysvětlit, jak dlouho v lidském žaludku zůstává potrava po jejím požití.

Jak taková informace může souviset s případem slavného paralympionika? Na první pohled absurdní věc má v souvislosti s tímto případem obrovskou váhu. Může totiž potvrdit nebo vyvrátit, zda Pistorius u výpovědi a popisu osudné noci 14. února 2013 nemluvil pravdu.

Kauza Pistorius

Atlet před několika týdny vypověděl, že se Steenkampovou naposled jedli asi kolem sedmé hodiny večerní a asi v deset šli spát. Ke střelbě pak mělo dojít kolem třetí hodiny ráno, uvádí server usatoday.com.

Výpověď Pistoriuse je však na vodě od provedené pitvy Steenkampové. Ta ukázala, že zastřelená měla v žaludku stále nenatrávené jídlo, což obžalobu vedlo k teorii, že se pár před osudnou střelbou hádal a rozhodně nešel spát. Obžaloba se tuto teorii před pár dny snažila potvrdit výpovědí patologa Gerta Saaymana. Ten uvedl, že Steenkampová musela jíst naposled až někdy kolem jedné hodiny ráno.

Lundgrenová však před soudem vypověděla, že lidský žaludek by se měl po naplnění zcela vyprázdnit až po šesti hodinách. Podle profesorky navíc existuje celá řada faktorů, které mohou trávení ještě prodloužit. Jako příklad uvedla věk nebo fakt, že Steenkampová podle výpovědi Pistoriuse nedlouho po večeři spala. S takovým vysvětlením se jeví dřívější Pistoriusova výpověď jako pravdivá.

V rámci křížového výslechu se následně do Lundgrenové pustil žalobce Gerrie Nel. Ten se vrátil k výpovědi patologa Saaymana, který mimo jiné uvedl, že v obsahu žaludku dokonce mohl rozpoznat konkrétní druhy zeleniny. "Neočekávala byste, že trávicí procesy způsobí, že obsah žaludku bude po osmi hodinách k nerozeznání?" zaútočil Nel na Lundgrenovou. "To nemohu komentovat," odpověděla stručně profesorka.

Je to zlomený člověk, nic nehraje

Obhajoba se následně pokusila rozbít teorii obžaloby, že Pistorius jen předstírá velké emoce v soudní síni, aby zakryl svou chatrnou výpověď. Jedna jihoafrická novinářka dokonce atleta obvinila, že před procesem absolvoval kurzy herectví (více o obvinění zde, o teorii obžaloby pak zde).

Na pomoc si proto obhajoba do soudní síně přivolala sociální pracovnici, která Pistoriuse navštívila v policejní cele den po osudné střelbě. Yvette van Schalkwyková vypověděla, že Pistorius vypadal jako zlomený člověk, píše server telegraph.co.uk.

Fotogalerie

"Viděla jsem člověka se zlomeným srdcem. Plakal asi 80 procent času. Mluvil se mnou o tom, co spolu (se Steenkampovou) v budoucnu plánovali," prohlásila před soudem van Schalkwyková. Dodala také, že ke svědectví ji přiměly právě teorie obžaloby o předstírání atletových emocí. Žalobce Nel proti vystoupení van Schalkwykové protestoval. Argumentoval tím, že její výpověď nemá nic společného s obviněními, jakým Pistorius čelí.

Atlet nepopírá, že modelku Reevu Steenkampovou loni na svatého Valentýna zastřelil, tvrdí však, že si ji spletl se zlodějem. Myslel si prý, že Steenkampová leží v posteli, a snažil se ji chránit. U soudu se už omluvil její rodině, které řekl, že jsou to první lidé, na které ráno myslí. Od tragické noci podle svých slov trpí depresemi a nespavostí (více čtěte zde).

Pokud soud atleta shledá vinným, hrozí mu až doživotní vězení. Kromě vraždy ho soud viní i z nedovoleného ozbrojování. Soud by měl vyvrcholit v polovině května. Jelikož Jihoafrická republika u soudu nemá porotní systém, o verdiktu bude rozhodovat pouze soudkyně Thokozile Masipaová spolu s dvojicí takzvaných "hodnotitelů".

Pistorius se omluvil rodičům Steenkampové:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Najdete na iDNES.cz