O procesu s Pistoriusem se i rapuje, říká britský novinář

  19:24aktualizováno  19:24
Jihoafričané už více než šest týdnů sledují soud s paralympionikem Oscarem Pistoriusem, obviněným z vraždy své přítelkyně. O procesu vznikají písně a v zemi se stal kulturním fenoménem, říká v rozhovoru pro MF DNES zpravodaj listu The Guardian v JAR David Smith, jenž soud sleduje na místě.

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (16. dubna 2014) | foto: Reuters

V procesu s handicapovaným atletem Oscarem Pistoriusem skončila jedna fáze. Paralympijský šampion se zodpovídá ze zabití své přítelkyně, modelky Reevy Steenkampové, taktéž známé jihoafrické postavy. Prokuratura ho viní z toho, že partnerku úkladně zavraždil v okamžiku, kdy se po noční hádce skryla na toaletě. Zastřelil ji přes dveře. Běžec tvrdí, že si ji spletl s lupičem.

Kdo je Pistorius

Oscar Pistorius přichází vypovídat k soudu (Pretoria, 7. dubna)

Sedmadvacetiletý paralympijský šampion, jenž s protézami na obou nohou dokázal závodit i se zdravými atlety na olympiádě, je souzen za vraždu své přítelkyně.

On sám nepopírá, že přítelkyni Reevu Steenkampovou loni na svatého Valentýna zastřelil. Tvrdí však, že to udělal nechtěně, když si ji v noci spletl se zlodějem.

Steenkampovou zasáhl přes dveře toalety několika ranami do kyčle, ruky a hlavy. Proces začal 3. března a měl trvat tři týdny. Soudkyně včera nařídila pauzu do 5. května.

Prokurátor tento týden ukončil sportovcův křížový výslech a na řadu přišla se svými svědky obhajoba. Soudkyně už tak vlekoucí se proces odročila na 5. května. "Pochybnosti o tom, jak to bylo, budou nejspíš i po rozsudku," říká zpravodaj listu The Guardian v JAR David Smith.

V úterý skončil pětidenní křížový výslech Pistoriuse. Jaký z něj máte pocit? Prokurátor ho třeba obvinil, že se stále hroutí, aby se vyhnul nepříjemným otázkám...
Bylo to poutavé. Zaprvé sledovat práci nelítostného prokurátora Gerrieho Nela a pak také odpovědi Pistoriuse na opakující se dotazy. Právě ty mu totiž dělaly největší problémy. Někdy byl vyhýbavý, dělal chyby, opravoval se, mírně si protiřečil.

Mohl byste shrnout některé dosavadní klíčové momenty?
Například na začátku prokuratura předvolala svědkyni – Pistoriusovu sousedku, jež popsala vyděšený křik ženy, který slyšela osudné noci. Balistický expert později vypověděl, že Steenkampovou nejspíš zasáhla první střela do kyčle a poslední do hlavy. Důležitá otázka tedy je, zda křičela poté, co byla poprvé zasažena (pokud ano, musel by si uvědomit, že za zavřenými dveřmi toalety není zloděj, jak tvrdí, ale jeho přítelkyně – pozn. red).

Kde jsou největší trhliny v Pistoriusově verzi a co hraje pro něj?
Jeho svědectví vyvolává řadu otázek. Nejtěžší pro něj bylo vysvětlit, proč střílel. Pokud je také pravda, že před střelbou křičel, nabízí se otázka, proč Steenkampová, jež byla od něj v tu chvíli asi tři metry na toaletě, nereagovala.

Půdorys bytu, ve kterém žil Oscar Pistorius s přítelkyní Reevou Steenkampovou

V jeho prospěch ale naopak hovoří třeba to, že prokuratura ustoupila od původního tvrzení, že v době střelby stál na protézách. To mělo dokázat, že měl čas si je v noci nasadit – čili vše naplánoval. Nyní připustili jeho verzi, že byl jen na pahýlech. Nahrává mu také řada otázek kolem kompetence policejního vyšetřování.

Vyvíjí se proces podle očekávání, nebo vás něco překvapilo?
Asi nejvíc překvapil začátek křížového výslechu Pistoriuse, kdy prokurátor Gerrie Nel promítl starší video, na němž Pistorius střílí na vodní meloun, jenž explodoval. Muž, který zní jako Pistorius, pak na videu prohlásil: Meloun je mnohem měkčí než mozek. Prokurátor to poté přirovnal k zastřelení Steenkampové. Na obrazovkách ukázal její hlavu s ranou po střelbě. Dalším překvapením jsou Pistoriusovy emoce.

Jaký z něj máte dojem? Jen v pondělí čtyřikrát plakal a zvracel...
Nepůsobí na mě dobře. Ale nevím, zda pláče pro Reevu Steenkampovou, nebo kvůli sobě...

Fotogalerie

Přiklánějí se Jihoafričané více k některé verzi?
Po křížovém výslechu se podle mě mnoho lidí obrátilo proti Pistoriusovi, protože nevystupoval moc dobře, nevysvětlil skutečně, proč střílel, a řada lidí začala věřit, že není upřímný, že něco skrývá. Ale není všemu konec, nyní je na řadě zase obhajoba a veřejné mínění se může obracet v jeho prospěch.

Napsal jste, že proces s Pistoriusem je doslova kulturní fenomén. Můžete to přiblížit?
V JAR je označován za proces století. Je stále na předních stránkách novin, probírají ho v různých show v rádiích, kde moderátoři dokonce napodobují hlavní protagonisty. Vznikají o nich rapové písně, na Twitteru se objevují falešné účty prokurátora Gerrieho Nela a obhájce Barryho Rouxe. Na internetu jsem viděl fotky, kde lidé v kancelářích místo práce sledují v televizi proces. V JAR se z toho stal kulturní fenomén.

Čím tak přitahuje pozornost, kromě samotné kriminální roviny a faktu, že jde o slavné postavy?
Je to první soud, který je celý přenášen živě. Jihoafričané ho mohou více sledovat, dělat si vlastní názor. Vznikl i speciální 24hodinový kanál věnovaný soudu. Poprvé tady jde sledovat proces v takové hloubce. Někteří lidé to kritizují a říkají, že se z toho stala zábavná show. Další to považují za vzdělávací prostředek, jenž Jihoafričany učí, jak funguje místní soudní systém. Já myslím, že to je obojí.

Kauza Pistorius

Hlavními hvězdami procesu jsou podle vás prokurátor Gerrie Nel a obhájce Barry Roux...
Každé drama potřebuje velké osobnosti a to ti dva jsou. Gerrie Nel, jenž má přezdívku "pitbul", přitahuje pozornost velmi agresivním vyslýchacím stylem. Před křížovým výslechem byl takovou mediální postavou i Barry Roux, jenž tvrdě griluje svědky prokuratury.

Co myslíte, opravdu Pistorius věřil, že je v domě lupič, nebo je to jen zástěrka?
Nechci říkat v tomto ohledu něco definitivního, protože nevidím do jeho hlavy. Navíc navzdory všem Pistoriusovým proneseným chybám a slabým místům ve výpovědi bude podle mě pro soudkyni velmi těžké říct: Vím nade vši pochybnost, že ji chtěl úmyslně zabít. Můžeme si myslet, že je to možné, ale říct to najisto?

Může to tedy být jeden z těch případů, kolem nichž se nikdy nepřestanou rojit pochybnosti?
To je dobrá otázka. Zaprvé můžeme po verdiktu očekávat odvolání a tím vším projít znovu. A pak, společnost je skutečně v názoru na jeho vinu svým způsobem rozdělena, a jakkoliv to dopadne, vždy se nejspíš objeví lidé, kteří budou říkat, že to soudkyně rozhodla špatně...

7. dubna 2014. Plačící Pistorius se omluvil rodičům zastřelené:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Afghánec útočil v azylovém centru u českých hranic, při útěku zabil farmáře

Jednoho mrtvého a jednoho těžce zraněného si v pondělí vyžádal konflikt v hornorakouské obci Wullowitz u českých...

VIDEO: Ekvádorci zapálili muže zákona. I on má rodinu, apelovala policie

Ekvádorské nepokoje jsou zřejmě u konce. Prezident Lenín Moreno odvolal kritizovaná úsporná opatření. Ještě minulý...

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Najdete na iDNES.cz