Snowden není náš agent, tvrdí Peking. Technika CIA vydat nehodlá

  13:57aktualizováno  18:39
Čínské úřady v pondělí odmítly, že by Američan Edward Snowden, který vyzradil údaje o tajném americkém programu shromažďování osobních údajů PRISM a nyní se skrývá v Hongkongu, mohl pracovat jako špion pro Peking. Čínský tisk uvedl, že by případné vydání Snowdena do USA bylo zradou jeho důvěry. Snowden listu The Guardian napsal, že Amerika předem zlikvidovala šanci na jeho spravedlivý proces.

Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných služeb | foto: Profimedia.cz

Některá světová média přišla v minulých dnech s hypotézou, že Snowden mohl pracovat před svým útěkem do Hongkongu jako informátor Číny. "Takovéto spekulace jsou naprosto nepodložené," prohlásila v pondělí na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Kauza PRISM

"Domníváme se, že Spojené státy by měly věnovat pozornost obavám mezinárodního společenství a poskytnout potřebné vysvětlení," uvedla mluvčí čínského ministerstva. Peking dosud aféru příliš nekomentoval. Minulý týden pouze konstatoval, že o Snowdenovi nemůže poskytnout žádné informace, a zopakoval tvrzení, že Čína je jednou z největších obětí útoků hackerů.

Čínské sdělovací prostředky mezi tím uvedly, že případné vydání Snowdena do USA by bylo "zradou" jeho důvěry a "ztrátou tváře" pro Peking. "Na rozdíl od běžných zločinců Snowden nikomu neublížil. Jeho 'zločinem' je, že vyzradil, jak americká vláda porušuje občanská práva," uvedl list The Global Times. Dodal, že pokud by mělo k vydání dojít, obraz Hongkongu by byl navěky poskvrněn. Právě v Hongkongu se Snowden podle posledních informací skrývá.

Program PRISM

Americké vládní agentury údajně spolupracují na odposlechu internetové komunikace s velkými firmami. Mezi firmy, které agenturám umožňují přístup k datům uživatelů na svých serverech, podle vynesených dokumentů patří i společnosti Microsoft, Google nebo Facebook. Ty své zapojení popírají.

V průzkumu veřejného mínění, který v pondělí zveřejnil list Global Times vydávaný čínskou komunistickou stranou, 98 procent respondentů uvedlo, že Peking by měl případnou žádost o Snowdenovo vypovězení odmítnout.

Vysvětlení programu požaduje i Čína

Spojené státy zatím o Snowdenovo vydání nepožádaly. Pokud Američané projeví zájem, bude o vydání pravděpodobně rozhodovat čínská centrální vláda, pod niž Hongkong patří.

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Program, který se údajně soustřeďuje na lidi pobývající mimo území Spojených států, vyvolal ve světě kritiku americké vlády a volání po vysvětlení. K němu se v pondělí připojila i Čína.

Amerika mě předem odsoudila, to není spravedlnost, říká Snowden

Čtenářům listu The Guardian Snowden napsal, že americké úřady předem zlikvidovaly možnost spravedlivého soudního projednávání jeho kauzy. "Bez váhání, jak se dalo předpokládat, zničily jakoukoli možnost spravedlivého procesu v USA, když mě otevřeně označily za velezrádce. Rozhodly o tom, že zveřejnění tajných, zločinných a dokonce protiústavních skutků je neodpustitelný zločin. To není žádná spravedlnost," napsal Snowden.

Ohrožení bezpečnosti USA ve svém jednání Snowden nevidí. "Nerozkryl jsem žádnou americkou operaci namířenou proti legitimním vojenským cílům," napsal. "Ukázal jsem, kde se (Národní agentura pro bezpečnost) NSA nabourala do civilní infrastruktury jako jsou univerzity, nemocnice nebo soukromý byznys. To je nebezpečné." Žádné slitování nemá Snowden pro prezidenta USA Baracka Obamu, který "prohloubil a rozšířil protiprávní programy a zablokoval vyšetření systematického porušování zákonů". Vláda USA ale Snowdena neumlčí "ani za cenu uvěznění nebo vraždy". Nové informace o tom, jak si NSA zjednala přímý přístup k internetovému provozu, budou podle Snowdena následovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních...

Rusko a USA dál závodí ve zbrojení. Putin chce odpovědět na test rakety

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání bezpečnostní rady státu (23.08.2019)

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na poradě bezpečnostní rady státu nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz