Do Maďarska přišlo za den osm tisíc běženců, Slovinci nasadili slzný plyn

  7:19aktualizováno  11:34
Slovinská pořádková policie zasáhla v pátek večer slzným plynem proti asi 500 migrantům, kteří se do země pokusili proniknout z Chorvatska. Hranice pro ně znamená poslední překážku před vstupem do schengenského prostoru. Maďarská policie uvedla, že v pátek přijala téměř osm tisíc nových běženců.

Běženci, podporovaní chorvatskými a slovinskými aktivisty, se shromáždili u chorvatského města Harmica a snažili se prorazit kordon asi 50 pořádkových policistů. Asi po hodině se strážci zákona rozhodli vyřešit napjatou situaci pomocí slzného plynu. Mezi zasaženými byly i děti.

Slovinský premiér Miro Cerar v pátek prohlásil, že pokud budou migranti nadále proudit k hranicím v tak velkých počtech, kabinet pro ně může vytvořit koridor a nechat je bez registrace projít dále na Západ.

Cerar tuto možnost v předchozích dnech odmítal. Podobně však donedávna uvažovalo i Chorvatsko, jehož vláda tvrdila, že nápor běženců zvládne. Podle BBC však do země během jediného dne dorazilo 17 tisíc běženců, s čímž Chorvaté nepočítali.

Záhřeb nakonec dočasně uzavřel všechny hraniční přechody se Srbskem s výjimkou dálnice, která chorvatskou metropoli spojuje s Bělehradem. Autobusy pak běžence začaly bez registrace odvážet na sever.

„Policisté v Tovarniku shromáždili až tisíce uprchlíků a v malých skupinkách je nakládají do autobusů,“ hlásí z chorvatského městečka nedaleko hranic se Srbskem zpravodajka iDNES.cz Anna Barochová. Běženci podle ní nevědí, kam přesně pojedou, míří však do jiné země - pravděpodobně do Maďarska.

Maďary chorvatský krok rozzlobil, podle policie do země během pátku vstoupilo 7 852 migrantů. Během posledních tří dnů se přitom Maďarům díky uzavření srbských hranic dařilo číslo držet v řádu stovek (více se dočtete zde).

Ani v Maďarsku však migranti dlouho nezůstávají. Během sobotního dopoledne jich 6 700 přešlo rakouské hranice. Policie je posílá autobusem do Vídně nebo Štýrského Hradce, přesun se zatím obešel bez problémů.

Chorvatský premiér: O běžence se postaráme a pošleme je dál

Slovinsko je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a kromě Chorvatska sdílí hranice také s Rakouskem a Itálií. Lublaň proto od čtvrtka podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

Slovinské úřady uvedly, že v pátek vstoupilo do země více než tisíc běženců. Dalších 700 se jich shromáždilo na hraničním přechodu Obrežje asi 20 kilometrů východně od chorvatské metropole Záhřebu.

Fotogalerie

Uprchlíci pocházející většinou ze zemí Blízkého východu proudí do Chorvatska ze Srbska poté, co byla uzavřena srbsko-maďarská hranice.

Chorvatský premiér Zoran Milanović v sobotu prohlásil, že Chorvatsko se sice o uprchlíky postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

Slovinsko v pátek přerušilo vlakové spojení s Chorvatskem poté, co se skupina asi 150 běženců pokusila dostat do země vlakem mířícím do švýcarského města Curych. Do chorvatské metropole Záhřebu v blízkosti slovinských hranic dorazil v pátek vlak s asi 1 500 běženci. Je to druhý takový vlak od čtvrtečního rána.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Najdete na iDNES.cz