Pryč z Chorvatska. Autobusy s uprchlíky ucpaly přechod do Maďarska

  20:09aktualizováno  20:09
Beremend/Beli Manastir (Od zpravodajů iDNES.cz) - Dlouhý špalír autobusů se zastavil. Tisíce uprchlíků míří z Chorvatska k malému hraničnímu přechodu Beremend, který jim otevře cestu do Maďarska a dál na Západ. „Prošli jsme osm států a dvakrát jsme byli blízko smrti,“ líčil v nedalekém táboře svou zkušenost Syřan Jon.

Uprchlíci se na hranicích přesouvají do autobusů, které přistavili Maďaři. Celá procedura je ale velmi pomalá a už v šest večer ucpaly autobusy hraniční přejezd, který je nyní pro ostatní auta uzavřen. Před závorami stojí i v půl deváté večer zhruba dvacet pět autobusů a nikdo neví, co se bude dít dál.

„Máme strach. Ženy pláčou. Proč nám nikdo neřekne, co bude?“ rozčiluje se Syřan Mohamed.

Když už se však běženci dostanou k hranici, všechno probíhá spořádaně. Od Červeného kříže dostávají jídlo a vodu. Jsou unavení, někteří jsou ve velmi špatném stavu a mají ovázané nohy. V autobusech sedí a čekají na další pokyny lidé všech generací. Lékaři například očkují dvoutýdenní dítě.

Fotogalerie

Na vše dohlíží velké množství maďarských policistů, těžkooděnci ale povoláni nebyli. Hraniční přechod obklopily desítky novinářů a jakoby přestala platit i bezletová zóna do 1 350 metrů - nad hranicemi totiž všechno fotí dron.

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács řekl iDNES.cz, že Maďarsko pustí v autobusech na své území 4 až 5 tisíc lidí. Přesunem uprchlíků reaguje podle něj na to, že se Chorvaté údajně snaží dostávat uprchlíky do Maďarska nelegální cestou. „Chytili jsme vlak se čtyřiceti ozbrojenci, který převážel uprchlíky,“ uvedl.

Podle policie mají být migranti odváženi v autobusech do dvou registračních center v Szentgotthárdu u rakouské hranice a ve Vámosszabadi, které leží u slovenské podunajské obce Medveďov a přibližně 50 kilometrů od hranic s Rakouskem, uvedla ČTK.

Na místě to však nikdo nebyl schopný potvrdit. „Jeden reportér přiložil na sklo autobusu nápis Austria. To je všechno, co víme,“ dodává Mohamed.

Kovács uvedl, že úřady uprchlíky, které autobusy převezou do Maďarska, nejprve na 48 hodin zadrží. Poté se budou moci v zemi volně pohybovat, jejich přesun do Rakouska vláda organizovat nebude.

„Nejdřív jsme se jich báli, ale já je chápu“

Většina běženců se přesunula na hranici z nedalekého Beli Manastiru, kde vznikl provizorní uprchlický tábor. Desetitisícové městečko zažilo nebývalý nápor, místní se na nečekané hosty ale dívají spíše smířlivě.

Uprchlická krize

„V kempu jich bylo ráno kolem devíti až deseti tisíc. Nejdřív jsme se jich báli, ale já je chápu. Sám jsem byl před dvaceti lety uprchlík. Dáváme jim jídlo a vodu. Doufáme, že to pomůže,“ říká třiačtyřicetiletý Jeroslav.

„Na cestě jsme deset dní. Já, moje snoubenka a její bratr. Vyrazili jsme z Turecka a cestu na Samos nikdy nezapomenu. To bylo peklo,“ líčil cestu třicetiletý Ahmed. Do autobusů však nenastoupil, chce vyrazit až zítra.

Stejně tak zatím nikam nevyráží ani v úvodu zmíněný třiapadesátiletý Syřan Jon, který kvůli bezpečnosti nechtěl sdělit celé jméno. „Je nás sedm křesťanů a vyrazili jsme spolu. Tady jsme dva dny a chceme jet dál. Chceme do Rakouska nebo do Německa, zatím nevíme,“ řekl.

Ve skupince je jen jedna žena. Rodiny zůstaly doma. „Jsme s nimi v kontaktu každý den, ale máme problém s telefonními kartami,“ dodal.

Chorvatsko podle vyjádření úřadů už více uprchlíků přijmout nemůže. Premiér Zoran Milanović v pátek prohlásil, že země se sice o migranty proudící do Chorvatska ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že dnes časně ráno začali na hranici s Chorvatskem stavět dočasný plot. Do oblasti bylo rovněž posláno 1800 vojáků a 800 policistů (více čtěte zde).

Uprchlíci se v městě Tovarnik snaží dostat do přeplněných autobusů:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Najdete na iDNES.cz