„Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají,“ řekl Heger.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak v reakci na slovenský krok prohlásil, že jsou stíhačky jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu. Ten Rusko na Ukrajině vyvolalo loni 24. února. „Během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení samozřejmě zničeno,“ řekl s odkazem na oficiální termín, který Moskva pro válku na Ukrajině používá.
„Jak jsme opakovaně uváděli, dodávky tohoto vojenského vybavení nemohou ovlivnit výsledek speciální vojenské operace, ale mohou představovat další problémy pro samotnou Ukrajinu a Ukrajince,“ dodal Peskov.
Darování slovenských strojů, náhradních dílů a 200 protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody. Podle ní Slovensko předá Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů. Tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz.
Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko ve stávajícím konfliktu opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.
Polsko předá Ukrajině čtyři stíhačky MiG-29, další poskytne po servisu![]() |
Stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a země podle Nadě ani nemá na tyto stroje náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů Mig-29.
Slovensko by podle premiéra Hegera i ministra obrany Jaroslava Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy korun) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Polský prezident Andzrej Duda ve čtvrtek po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem oznámil, že Polsko v nejbližších dnech předá Ukrajině zřejmě čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Další stroje Varšava Kyjevu poskytne po jejich servisu a opravě. Stíhačky jsou podle Dudy provozuschopné.
Nedávejte migy Ukrajině, žádá Fico. Straší Slováky, že je NATO pošle na frontu![]() |
Některé členské země NATO zaujaly vůči možným dodávkám stíhaček na Ukrajinu naopak opatrný postoj. Spojené státy, které už poskytly Kyjevu různou vojenskou techniku, opakovaně vyloučily možnost předání svých stíhaček Ukrajině.
V uplynulém období se někteří slovenští politici přeli o to, zda Hegerův kabinet má pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Po prosincovém vyslovení nedůvěry vládě ze strany sněmovny zůstal kabinet v úřadu jen s omezenými kompetencemi a například nemůže rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky. Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou na konci září.
Podle Hegera se však vláda rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, na které pravomoc z ústavy nadále má. Slovensko už dříve poskytlo Ukrajině různou vojenskou techniku a munici.
Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu naopak vystupují opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří se už podle několika sondáží dostali do čela žebříčku popularity politických stran. Podle průzkumu agentury Ipsos pro list Denník N z tohoto měsíce jen 26 procent obyvatel Slovenska podporuje předání migů Ukrajině, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených.