Slovensko se staví zády k ruským zbraním

B r a t i s l a v a (Od našeho zpravodaje) - Slovensko už nechce ruské zbraně a chce co nejjasněji deklarovat vůli stát se co nejdříve členem Severoatlantické aliance tak jako Polsko, Maďarsko a Česká republika. Poté, co kabinet Mikuláše Dzurindy minulý týden rozhodl o zrušení kontraktu na koupi ruského protiraketového systému S-300 (obdoba amerického systému Patriot), se nyní slovenská armáda hodlá zbavit i dvaceti balistických raket SS-23. Tyto rakety jsou schopné nést jaderné hlavice a proti jejich dislokaci na severu Slovenska už několikrát protestovalo jak NATO, tak Washington.
"Plán na odstranění raket SS-23 souvisí s novou koncepcí armády, která se už bude zaměřovat na systém kolektivní, nikoli individuální obrany s výhledem na členství v NATO. Způsob řešení SS-23 nebude nepodobný způsobu, jaký byl použit v případě systému S-300," řekl vysoce postavený úředník z Ministerstva obrany SR.
Bývalá vláda Vladimíra Mečiara se naopak přítomností raket SS-23 chlubila a dávala jasně najevo, že si je hodlá ponechat.
Moskva, která za Mečiarovy vlády dokázala na Slovensku prosadit mnoho svých zájmů (například smlouvu o koupi S300), se nyní pokouší vyvíjet nátlak na kabinet Mikuláše Dzurindy. Šéf úřadu ministrů Ruska Jurij Zubakov například poté, co Bratislava odstoupila od kontraktu na koupi systému S-300, prohlásil, že ze Slovenska se stává nedůvěryhodný partner, který nedodržuje podepsané smlouvy.
Zubakov rovněž jasně řekl, že Moskva bude požadovat kompenzace. "Na realizaci smluvně potvrzené dodávky systému S-300 už byly vynaloženy nemalé finanční prostředky a je samozřejmé, že na kompenzaci máme nárok," řekl Zubakov.
Zničení raket SS-23 by nemělo Bratislavu stát žádné finanční prostředky. Spojené státy totiž už několikrát nabídly v této záležitosti finanční pomoc.

Video