Na Slovensku začalo očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19....

Na Slovensku začalo očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. (7. června 2021) | foto: Reuters

Slováci si nechodí pro Sputnik, vláda ho prodá a daruje na Balkán

  • 236
Slovensko prodá a daruje většinu z 200 tisíc dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V. Lidé o očkování touto látkou nemají zájem, v létě navíc vakcíně vyprší doba použitelnosti. Právě ochota mnoha slovenských občanů očkovat se jedině Sputnikem byla přitom původně udávaným důvodem, proč kabinet tehdejšího premiéra Igora Matoviče vakcínu nakoupil.

Současná vláda premiéra Eduarda Hegera podle slovenských médií uvedla, že většinu z dovezených dávek Sputniku věnuje či prodá zemím západního Balkánu či Argentině. Celkem půjde o 160 tisíc očkovacích dávek, které vystačí na očkování 80 tisíc lidí.

Výhody jen pro Rusko, lži Matoviče. Slováci znají obsah smlouvy o Sputniku

Do úterý se na očkování ruskou vakcínou přihlásilo 14 214 Slováků, píše list Sme s tím, že očkování už podstoupilo 8 004 lidí.

Expremiér a nynější ministr financí Matovič k darování Sputniku dalším zemím na Facebooku napsal, že je vakcína obětí kampaně.

„Po čtyřměsíční antikampani by mnozí hloupí lidé byli velmi rádi, aby vakcína Sputnik expirovala a nemohla se už použít. Abych takovéto přízemní radosti zabránil, dal jsem ministerstvu zdravotnictví kontakt na Argentinu, která chce odkoupit tolik Sputniku, kolik jsme ochotní prodat,“ uvedl s tím, že Argentinci prý s vakcínou mají ty nejlepší zkušenosti.

„Sputnik byl jediná vakcína, kterou se případně chtěli očkovat mnozí lidé, kteří příliš nevěřili na covid a byli proti očkování. My místo toho, abychom to těmto lidem umožnili, jsme začali vést podlou válku proti Sputniku. Výsledek? Tito lidé už na očkování mezitím kašlou. A obávám se, že hlupákům, co proti Sputniku bojovali, se ani svědomí neozve. Až spolu zjistíme, že bez očkovaných Sputnikem kolektivní imunity nedosáhneme. A úplně zbytečně budou umírat další lidé,“ míní Matovič.

První zásilku Sputniku V, který dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dovezlo Slovensko na začátku března. Okolnosti nákupu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra.

Očkovat Sputnikem začalo Slovensko až zhruba před dvěma týdny. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský už minulý týden řekl, že registrace zájemců na Slovensku skončí v závěru června. A v létě vakcíně vyprší doba použitelnosti.

Matovič, který spolu se svým někdejším ministrem zdravotnictví Markem Krajčím stál, ještě nedávno tvrdil, že až půl milionu obyvatel Slovenska se chce očkovat pouze ruskou vakcínou. Původní kontrakt předpokládal, že Slovensko bude moci odebrat dva miliony dávek Sputniku V. 

To se nakonec nepotvrdilo a očkovat se ruskou vakcínou nenechal ani jeho výrazný obhájce Matovič. Prý proto, že by ho jako ministra nemuseli pustit na jednání Evropské unie. Slovenská vláda navíc dlouho nechtěla zveřejnit podrobnosti smlouvy s Ruskem. 

Matovič ke Sputniku: Rusové se cítí mimořádně poškození, plně je chápu

9. dubna 2021

Stalo se tak až na konci dubna, kdy se ukázalo, že je dohoda extrémně nevýhodná pro Slováky a naopak velmi výhodná pro Rusy. Ti si do kontraktu prosadili třeba nárok na stoprocentní úhradu vzniklé škody. Naopak vůbec nepožadovali věci, které tvrdil Matovič a kvůli kterým veřejně osočoval vlastní úředníky a vědce. 

Slováci měli za dva miliony dávek zaplatit 20 milionů dolarů, v přepočtu tedy téměř půl miliardy korun. Po skandálu s první zásilkou, kterou nyní pošlou na Balkán, už však zbytek objednávky nedovezli. Po personální výměně Matovič obsadil post ministra financí. Také současný kabinet je však kvůli koaličním sporům velmi křehký. 

Čekal jsem na Sputnik, řekl slovenský poutník. Jinak ale zájem není

Slovensko v očkování proti nemoci covid-19 zaostává za průměrem EU, v některých regionech země je zájem o vakcíny nízký. 

Epidemická situace na Slovensku se dále zlepšuje, od příštího týdne bude v nejnižším stupni rizika podle národního protiepidemického systému zhruba třetina ze 79 okresů. 

Slovenské úřady však mezitím potvrdily výskyt nakažlivější mutace koronaviru, varianty delta, na území státu. Nakaženým je člověk, který na Slovensko přicestoval z Ruska.

WHO našla nedostatky v továrně na Sputnik V

Analýza výroby covidových vakcín v Rusku zjistila určité nedostatky v továrně, odkud pocházejí některé lahvičky se Sputnikem V. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO). 

V jedné ze čtyř továren, kde se Sputnik vyrábí a dává do lahviček, tým WHO pozoroval problémy se spolehlivostí dat vycházejících z kontrol kvality, informovala agentura Reuters s odvoláním na předběžnou zprávu. Ta dále mimo jiné popisuje obavy spojené se „ záváděním vhodných opatření“ proti riziku kontaminace preparátu a s uchováváním sterilního prostředí.

Experti z WHO aktuálně hodnotí Sputnik V a jeho výrobu v souvislosti s případným zařazením na seznam schválených vakcín proti covidu-19. Jejich výhrady se týkají továrny společnosti Pharmstandard-UfaVITA.

Ta v prohlášení uvedla, že popsané problémy nesouvisejí s bezpečností a účinností vakcíny, která má kromě Ruska povolení k nouzovému použití v řadě dalších zemí v Asii, Africe i Latinské Americe. Továrna zmíněná ve zprávě WHO zajišťuje pouze nalévání očkovací látky do ampulek a její provozovatel naznačoval, že situace se od první kontroly zlepšila.

„Zveme WHO na další inspekci,“ cituje Reuters z tiskové zprávy Pharmstandard-UfaVITA. Podnik tvrdí, že je plně transparentní a bude s WHO dále spolupracovat.

Zájem o Sputnik byl na Slovensku nízký už v prvopočátcích očkování: 

7. června 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video