Během vánočních svátků zde uhynulo všech 65 zvířat - od kuřat po čtyřleté nosnice. Majitelé to úřadům oznámili v úterý; ve středu laboratoř u všech zkoumaných vzorků potvrdila ptačí chřipku a ve čtvrtek upřesnila podtyp H5. Uhynulí ptáci byli zlikvidováni v kafilerii, stejně jako nalezená vejce a použitá podestýlka.
Veterináři jsou v pohotovosti, v sousedních zemích se šíří ptačí chřipka |
O případu Bratislava informovala příslušné orgány Evropské unie a slovenské úřady zároveň vyzvaly chovatele, aby dodržovali biologickou ochranu svých chovů a v případě podezření okamžitě kontaktovali nejbližší veterinární správu.
Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila také na farmách v Německu (více zde), Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a Chorvatsku. Virus této choroby se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997.
Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a později po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.