Na Slovensku dočasně ubytují 250 migrantů, s azylem se pro ně nepočítá

  11:50aktualizováno  11:50
Slovensko brzy přijme 250 běženců, kteří žádají o azyl v jiných zemích. Bratislava se na tom dohodla s Úřadem vysokého komisaře OSN pro utečence a Mezinárodní organizací pro migraci. Migranty dočasně ubytují v Humenném.

Slovenský premiér Peter Pellegrini | foto: Reuters

Slovenské ministerstvo vnitra oznámilo, že připravilo příslušnou dohodu. Na jejím základě budou běženci na slovenské náklady ubytováni v azylovém zařízení ministerstva vnitra ve východoslovenském Humenném. Bratislavský kabinet pokryje ze státního rozpočtu i další náklady na jejich pobyt. 

Ubytování na Slovensku je omezeno půlroční dobou trvání. Ale v případech, že se azylové řízení v cílové zemi protáhne, může být pobyt běžencům prodloužen.

Politika chytré horákyně

„Celkový počet dočasně přijatých utečenců a osob pod ochranou může být během platnosti dohody doplněný po odchodu některých přijatých osob do třetí země o další osoby. Nepřesáhne však 250 osob v kterémkoli čase jejich dočasného umístění na území Slovenské republiky,“ dovysvětlilo další postup slovenské ministerstvo. 

Slovenský premiér Peter Pellegrini přitom nevyloučil, že by Bratislava mohla poskytnout azyl či dočasnou ochranu (která se týká válečných uprchlíků) i sirotkům ze Sýrie.

Slovensko tak pokračuje ve své politice „chytré horákyně“. Na jedné straně dočasným ubytováváním migrantů a přijímáním projevuje určitou formu solidarity. Na straně druhé zůstává ale podobně zásadním odpůrcem unijních kvót na přerozdělování migrantů, jako je zbytek visegrádské čtyřky – tedy Česko, Maďarsko a Polsko. 

„Bez souhlasu slovenské vlády nepřijdou na Slovensko žádní migranti,“ uvedl před časem Pellegrini. A dodal, že Bratislava už nepřipustí, aby o této otázce hlasovala EU většinově, bez dosažení shody všech členských zemí.

Praha, Varšava a Budapešť nyní čelí žalobě Evropské komise za nedodržení většinovým hlasováním schválených závazků z roku 2015 na přerozdělování migrantů z Řecka a Itálie. Slovensku se ale podařilo této žalobě vyhnout. A to přesto, že nabídla v rámci přerozdělování umístění jen pro několik běženců. Kromě toho přijala země skoro sto padesát křesťanů z Iráku.

Šestá skupina za posledních osm let

Slovensku při rozhodování Bruselu, zda zemi zařadit, či nezařadit na seznam žalovaných zemí loni pomohla spíše nabídka přijetí několika migrantů z Itálie a Řecka. Ale skutečnost, že v uprchlickém zařízení ministerstva vnitra v Gabčíkovu našlo dočasně útočiště několik set žadatelů o azyl v Rakousku, se setkala s kladnou odezvou jak ve Vídni, tak v EU.

Přestože tento krok vyvolal nejdříve bouřlivou reakci, Gabčíkovo v referendu umístění migrantů odmítlo, situace se díky bezproblémovému pobytu stovek Syřanů uklidnila. Program pak bez většího zájmu běžel v minulých letech dál.

Skupina 250 migrantů, na jejíchž umístění se nyní Slovensko dohodlo s OSN, je přitom už šestou podobnou skupinou za posledních osm let. Velká část z víc než tisícovky lidí, o něž se Slovensko takto dočasně postaralo, našla azyl ve zmíněném Rakousku, ale mnozí také v USA, Kanadě nebo Norsku.

Slovensko patří při udělování azylů k nejpřísnějším zemím EU. Loni jich z několika set žádostí udělilo 89.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Ilustrační snímek

Propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje. Pouhých dvacet šest nejbohatších miliardářů teď vlastní stejný majetek...

Němci ocenili dceru Hitlerova architekta Speera za podporu židovských žen

Hilde Schrammová v Berlíně převzala cenu za podporu židovských žen v umění a...

Dcera dvorního architekta Adolfa Hitlera a někdejšího říšského ministra zbrojní výroby Alberta Speera Hilde Schrammová...

Nebýt EU bylo by Česko pro Putina bezmocnou plevou ve větru, řekl Oettinger

Symbolické otočení kohoutu plynovodu Nord Stream společnými silami provedli

Komisař Evropské unie Günther Oettinger vyzdvihl blahodárný vliv tohoto společenství na mírový rozvoj starého...

Najdete na iDNES.cz