Slovenský expremiér Ján Čarnogurský

Slovenský expremiér Ján Čarnogurský | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Přivezme sochu Koněva na Slovensko, navrhuje proruský expremiér Čarnogurský

  • 374
Za pokus revidovat výsledky druhé světové války označil odstranění pomníku maršála Ivana Koněva na Praze 6 bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. O jeho projevu na online konferenci ruského Valdajského diskusního klubu informovala ruská média. Čarnogurský řekl, že Slovensko by chtělo sochu od Čechů převzít.

„Jestli Češi chtějí pomník maršála Koněva odstranit, chtěli bychom ho převézt na Slovensko. Bude sloužit jako památník, nejen jako muzejní exponát,“ konstatoval slovenský politik, bývalý disident a na počátku 90. let místopředseda československé vlády. Mezi roky 1991 a 1992 zastával funkci předsedy slovenské vlády.

Aktivisté kvůli Koněvovi zaútočili s dýmovnicí na konzulát v Petrohradu

Odstranění památníku je „projevem boje za změnu geopolitických výsledků druhé světové války,“ řekl Čarnogurský. Podle ruského listu Komsomolskaja pravda promluvil na virtuální schůzi diskusního Valdajského klubu jako expert. Expremiér se ke svému vystoupení nevyjádřil.

Čarnogurský, který je předsedou Slovensko-ruské společnosti, o záměru této nevládní organizace odkoupit sochu Koněva už dříve informoval představitele Prahy 6.

„Pomník bychom chtěli umístit na soukromém/částečně soukromém pozemku z důvodu, aby se nemohla opakovat situace jako v Praze 6. Všechny kroky budeme uskutečňovat po konzultaci s velvyslanectvím Ruské federace v Praze, žádný krok neuskutečníme proti stanovisku velvyslanectví,“ napsal Čarnogurský v březnu místostarostovi Prahy 6 Janu Lacinovi v dopisu, jehož text expremiér zveřejnil na webu.

Lacina předtím v reakci na jiný dopis Čarnogurského napsal, že původní záměr Slovensko-ruské společnosti přemístit zmíněnou sochu na Slovensko by nenaplnilo zcela záměr, který zastupitelstvo stanovilo ohledně budoucího umístění sochy.

Sochu chtějí i Rusové

Zájem převzít maršálovu sochu je podle ruských médií ale hlavně v Rusku. Podle páteční zprávy zpravodajského serveru Vesti o Koněva stojí například město Tver, ležící asi 160 kilometrů severozápadně od Moskvy. Místní zastupitelstvo vyjádřilo zájem sochu převzít a rozhodnutí podpořili podpisovou akcí tverští občané.

„Chceme navrhnout Praze 6, aby nám ho (Koněvův památník) dobrovolně vydala do našeho města, když o něj nestojí,“ řekl serveru Vesti aktivista Maxim Kormuškin.

Server Vesti kromě toho informuje, že v Praze vzbuzuje odstranění památníku rostoucí rozhořčení, a píše, že místní politici starostu šesté městské části Ondřeje Koláře obvinili ze záměrného vyvolávání konfliktu s Moskvou. „Kolář kašle na obyvatele města,“ napsal server.

Starosta pražského obvodu čelí urážkám

Kauzu kolem Koněvovy sochy negativně vnímá maršálova dcera Natalija Koněvová. „Existují lidé, kteří se nikdy nesmířili s rolí Rudé armády při osvobozování ohromného množství států od fašismu. Jako dcery se mě to dotýká velmi silně,“ řekla ruským novinářům.

Odstranění sochy ruského vojevůdce vyvolalo v ruských médiích krajně negativní reakce a mnohé komentáře se nevyhýbají urážkám a zesměšňujícím poznámkám na Kolářovu adresu. Prokremelský ukrajinsko-ruský server Politagitator ho označil za „ubohého ničemu“, zastupitelstvo šestého pražského obvodu je podle serveru „svinské“. Starosta Kolář je prý jen nastrčená figura kryjící „politické machinace vyššího vedení“.

Odstranit Koněva byl zločin. Odpovíme, varovala mluvčí ruské diplomacie

Politagitator píše, že případu poskytla krytí americká právní kancelář Squire Patton Boggs, s níž podle serveru spolupracuje „tatík obvodního darebáka“ Petr Kolář, bývalý český velvyslanec v USA i v Rusku. Politagitator se přitom odvolává na poznatky ruského velvyslance ve Washingtonu Anatolije Antonova, který se prý kauzou zabývá.

„Soudí se, že odstranění památníku maršála Koněva potřebovali washingtonští šíbři v zájmu prudkého ochlazení vztahů mezi Moskvou a Prahou,“ uzavírá server.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit začátkem dubna a chce ji umístit do muzea.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video