Skončilo desetiletí blahobytu, které nemělo obdoby. Rusové se děsí krize

  13:45aktualizováno  13:45
Zřejmě nejlepší doba v ruských dějinách vůbec pomíjí. Nejsou peníze. Rusko po deset let zažívalo nebývalý vzestup, krize ale ohrožuje ruský sen. Sen o tom, že je poprvé opravdu možné žít normálně, v klidu a větší či menší prosperitě. A skoro každý den přináší další nedobré zprávy.

Komunisté se nadechují. Komunistická strana je dnes jediným vážnějším oponentem Kremlu. Takto její příznivci demonstrovali 23. února v Moskvě. | foto: Profimedia.cz

Měl to být velký mrakodrap. Ba co velký, největší! Se svými 612 metry by byla Ruská věz nejvyšší stavbou v Evropě. Za několik let by se stala symbolem nebývalého vzestupu své země. Nyní ji přestali stavět. Nejsou peníze. Je krize. S Ruskem to je stejné: po deset let zažívalo nebývalý vzestup. Chtělo být velké, největší. Nyní je vše jinak. Nejsou peníze. Je krize.

A skoro každý den přináší nedobré zprávy: včera například výrobu zastavila kvůli sporům o platby dodavatelům největší ruská automobilka AvtoVAZ, několika tisícům lidí hrozí výpověď. "Čert ví, jak to dopadne, vážně, jen čert to ví," opakuje Anastasija, třicetiletá zaměstnankyně velké státní firmy.

Plakát u obchodu ve Stavropolu nabízí 15%
Plakát u obchodu ve Stavropolu nabízí 15% "protikrizovou" slevu všem důchodcům.

"Po dlouhé době mají lidé zase strach. Bojí se o práci, bojí se budoucnosti. Ta je v této zemi vždy nejistá," dodává a po očku přes velké vločky padajícího sněhu pokukuje po výlohách obchodů v centru Moskvy. Ne že by už nepřetékaly luxusním zbožím tak jako dřív. Ale nebývale mnoho z nich nabízí nebývalé slevy.

Pokud vás právě napadlo, že něco podobného se nyní týká půlky světa, máte pravdu jen částečnou. V Rusku jde o mnohem víc - krize ohrožuje ruský sen. Sen o tom, že je poprvé opravdu možné žít normálně, v klidu a větší či menší prosperitě.

Končí nejlepší léta dějin

"Cizincům nedochází, že posledních několik let byla zřejmě nejlepší doba v ruských dějinách vůbec," říká západoevropský diplomat, který nechtěl zveřejnit své jméno. "Minulé generace zažily jen bídu, válku, fronty na maso."

Pro Západ je často v hodnocení Ruska podstatná úvaha, že Putin je autoritářský politik, který vládne carskými metodami. Pro Rusy je však klíčové, že s jeho nástupem v roce 1999 přišla po letech Jelcinova chaosu bezmála zázračná stabilita. A též prosperita financovaná především přívaly petrodolarů.

Prodavač v Rusku nabízí šašlik na oslavě konce zimy.
Prodavač v Rusku nabízí šašlik na oslavě konce zimy. Ta ekonomická však ještě zdaleka nekončí.

Nyní se ceny ropy zhroutily, v ruském rozpočtu zeje obrovská díra, akciové trhy zkolabovaly, rubl prudce poklesl, nezaměstnanost stoupá.
Za vše hovoří nedávné vystoupení ministra financí Alexeje Kudrina, který varoval, že do státní poklady letos přiteče o třicet procent méně peněz než vloni.

"Lidi uvěřili Putinovi, že vše půjde už navždy nahoru, tak jako v posledních letech," říká Moskvan Igor. "Jenže to byla ještě ropa drahá. Nyní státu peníze docházejí. A lidé budou víc a víc naštvaní. Hodně naštvaní. V Rusku žádná krize nikdy nedopadla dobře. Mám vlastně trochu strach."

Car na hliněných nohou

Igor pracuje pro západní firmu, hodně cestuje, léto tráví "jako každý" na dače (chatě), zimu "jako každý" někde ve Francii na lyžích a "jako každý" si prostě v minulých letech zvykl, že vše od platů po dálku nových dálnic jen a jen roste. Pro mladé a schopné lidi se stala Moskva rájem, v němž nebyl vůbec problém mít nesrovnatelně vyšší platy než třeba v Praze.

Dnes i ty nejbohatší svírá nejistota. A lidé se nervózně začínají ptát, jak to vše dopadne. "Nikdy jsem neměl Putina rád. A nikdy ho rád mít nebudu, je nebezpečný. Krize nyní může ukázat, že celý ten jeho carský systém je vratký," dodává Igor.

Přichází tedy doba, kdy Putin začíná ztrácet půdu pod nohama? Zatím příliš ne. Z průzkumů mínění i dnes vyplývá, že krize nekrize, jeho politiku schvaluje 83 procent dotázaných.

Víra je v Rusku na vzestupu
Víra je v Rusku na vzestupu.

Z téhož průzkumu však vyplynulo, že jen necelá polovina ho řadí mezi nejdůvěryhodnější politiky v zemi. Což je číslo na ruské poměry nebývale nízké. Nálady se prostě mění. Například víkendové regionální volby sice skončily vítězstvím prokremelských sil, na druhou stranu v nich získala opozice mnohem větší díl moci než kdykoliv  předtím.

Zkrátka i v Rusku vše závisí na otázce, kterou si klade půl světa: Bude ta krize za námi během několika měsíců, či vstupujeme do temné éry několika let prudkého poklesu? Několik měsíců Rusko přežije bez problémů, z tučných let má stále dost finančních rezerv. Pokud vše potrvá dále, zemi čeká dramatický čas ztráty iluzí.

"Nevím, co mám dělat, prodat, či neprodat?" říká taxikář a nervózně vyhlíží konec zácpy - Moskva je stále ucpaná, "skoro každý" si v uplynulých letech koupil nové auto. Má byt na sídlišti, jehož cena se i dnes drží astronomicky vysoko: v přepočtu kolem šesti milionů korun.

"Já už těch krizí zažil moc, za Gorbačova, za Jelcina. Vždycky to nějak dopadlo!" říká. Ale pak se zamyslí. "No ale vždy to dopadlo jinak, než jsme si celou dobu říkali," dodává a řadí. Fronta nových aut o pár kroků poskočila.

Ruské vyhlídky

Klíčová otázka je, jak dlouho se potáhne globální ekonomická krize. Dokud se hospodářské bouře neuklidní, není reálné, že by se zvedly ceny ropy, na nichž do značné míry závisejí příjmy ruské státní poklady. Rusko může jen čekat, jinou možnost nemá.

Zásadní též bude, jak zásadně se krize přelije do ruské ekonomiky. Prvních několik úderů již přišlo, během dalších měsíců se ukáže, zda je "dno" již na dosah, či zda to nejhorší teprve přijde.

Další neznámou poté bude, jak dlouho se v případě vážných obtíží Kremlu podaří udržet vše pod kontrolou. Stávky a protesty jsou zatím velmi vzácné, ale pokud by se ekonomika opravdu začala hroutit, nestabilita se může po deseti letech rychle vrátit.

S tím souvisí, jak se bude vyvíjet politická scéna. I dnes v pozadí o moc soupeří různé kremelské klany, a pokud by byl Medveděv, či dokonce Putin oslaben, může se ruská scéna proměnit doslova ze dne na den.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Najdete na iDNES.cz