Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan
23:07
Vážení čtenáři, on-line reportáž končí. Další informace související s útoky v Paříži budeme přinášet v běžném zpravodajství. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme dobrou noc.
22:09
Královna Alžběta II. v pátek na Maltě zahájila dvoudenní summit britského Společenství (Commonwealthu). Lídři 53 zemí tohoto sdružení budou hovořit zejména o boji s terorismem a s klimatickými změnami, ale i o migrační krizi. Summit se odehrává každé dva roky. Letos budou hlavním tématem aktuální otázky související s bezpečností. Cameron předem avizoval, že bude iniciovat vznik zvláštní jednotky v rámci Commonwealthu, která by měla bojovat s rostoucím nebezpečím terorismu. Na její rozjezd chce věnovat pět milionů liber (téměř 200 milionů korun), uvedl server BBC.
20:25
Francouzská vláda informovala Radu Evropy, že při výjimečném stavu, který platí po pařížských atentátech, bude porušovat Evropskou konvenci o lidských právech.
19:34
Americký viceprezident Joe Biden a italský premiér Matteo Renzi v pátek probírali možnosti, jak společně bojovat proti Islámskému státu.
18:47
V rámci vyšetřování atentátů v Paříži belgická policie zatkla šestou podezřelou osobu, kterou justice obvinila z teroristické činnosti.
18:27
Lyonský arcibiskup Philippe Barbarin dnes odvolal ze všech funkcí kněze, který v písemném vyjádření k islamistickým útokům z 13. listopadu při koncertu rockové skupiny v pařížském klubu Bataclan přirovnal oběti k jejich vrahům. Označil je za "siamská dvojčata". Oznámil to arcibiskupův úřad.
17:41
Americký deník The Wall Street Journal na svých internetových stránkách zmínil malé slovenské město Partizánske. Z tamní prodejny totiž podle listu měly pocházet zbraně použité minimálně při dvou francouzských teroristických útocích. Zbraně měly být na Slovensku koupeny legálně jakožto vyřazené a nefunkční. V Belgii však měly být spraveny a použity teroristy při lednových útocích na satirický magazín Charlie Hebdo a při pokusu o nedávný útok ve francouzském rychlovlaku.
17:15
Sebevražedný atentátník podle očitých svědků zabil v severovýchodní Nigérii desítky lidí. Atentátník se odpálil uprostřed průvodu šíitských muslimů.
16:44
Radikálové z Islámského státu prohlásili, že stojí za čtvrtečními útoky v bangladéšské mešitě.
27.listopadu 2015 v 16:30, příspěvek archivován: 27.listopadu 2015 v 16:42

#ISIS says it's behind deadly Bangladesh mosque attack: https://t.co/9qhgHbmQLH pic.twitter.com/3JYogFBnlC

15:54
27.listopadu 2015 v 15:25, příspěvek archivován: 27.listopadu 2015 v 15:53

Slovensko zabojuje s terorizmom aj sériou legislatívnych opatrení. Niektoré z nich si dokonca vyžadujú zmenu ústavy. https://t.co/XUNngUqw4T

15:50
Tuniská policie od úterního atentátu na prezidentskou gardu pozatýkala 40 osob podezřelých ze spolupráce s radikály. Dalších 90 lidí je drženo v domácím vězení. Důvodem je, že v minulosti pobývali v oblastech, kde bojují radiální skupiny. Sebevražedný atentátník v úterý v Tunisku odpálil nálože v autobuse. Zabil přitom 12 členů prezidentské gardy. K atentátu se přihlásil Islámský stát.
15:45
V rámci boje s terorismem Itálie plánuje pečlivěji sledovat podezřelou komunikaci na internetu. Příslušné orgány by se tam nově zaměřovaly například i na obsah chatů, na vzkazy prostřednictvím herní konzole Play Station nebo na komunikaci v rámci serverů na stahování hudby a filmů. Oznámil to ministr spravedlnosti Andrea Orlando. Experti však upozorňují na možný konflikt s právem na ochranu soukromí zakotveným v italské ústavě, napsala v pátek agentura APA.
15:07
Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov obvinil tureckou vládu z napomáhání terorismu. Oznámil také pozastavení bezvízového styku s platností od 1. ledna. Krok má být odvetou za sestřelení ruského vojenského letadla tureckou armádou.
14:26
Německá policie omezuje některé činnosti, aby se mohla vypořádat s uprchlickou krizí a s požadavky na zpřísnění bezpečnosti po teroristických útocích v Paříži. Podle šéfa policejních odborů Rainera Wendta se policie dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu a ani plánované posílení stavu o tři tisíce policistů tento problém nevyřeší. "Zavřeli jsme několik oddělení pro kontroly na železnici, přítomnost na letištích jsme omezili na nezbytné minimum. Posíláme méně lidí na fotbalová utkání a nemůžeme ani pořádat kontroly na silnicích, jež sloužily k zachycení zločineckých skupin, které prchaly z místa činu," popsal dopady policejního nasazení. „A lidé si musejí zvyknout na to, že když zavolají policii, trvá to déle, než dorazí," doplnil.
13:51
  • Prezident Francois Hollande vyzval všechny Francouze, aby v pátek vyvěsili...

    Prezident Francois Hollande vyzval všechny Francouze, aby v pátek vyvěsili národní trikoloru a uctili tak památku obětí teroru (27. listopadu 2015) / Autor: Reuters

13:36
Rusko bude důrazně prosazovat spravedlivý politický proces, při němž sami Syřané rozhodnou o svém osudu. Při setkání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem to dnes v Moskvě řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Mualim přicestoval do Ruska, aby podpořil "strategické spojenectví" mezi Moskvou a režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Lavrov podpořil myšlenku "inkluzívního" procesu politického urovnání v Sýrii, jinými slovy účasti Asadova režimu na rozhodování o budoucnosti země. Západní spojenci Asadovu roli v syrském usmíření odmítají a podporují umírněnou syrskou opozici, která chce nynější režim odstranit silou.
13:30
Policisté budou moci podle návrhu slovenské vlády zajistit každou osobu na místě teroristické hrozby. Zároveň se rozšíří jejich pravomoci ohledně prohlídky dopravních prostředků či vykázaní lidí z určených míst. Policie po souhlasu soudu také získá nepřetržitý přístup k provozním a lokalizačním údajům mobilních operátorů o jejich klientech, kteří jsou hledanými osobami. Nové pravomoci a úkoly patrně dostane i civilní tajná služba, která bude moci navrhnout soudu, aby zakázal provoz internetových portálů, které propagují terorismus, extremismus či sekty. Rovněž začne shromažďovat informace o nelegální migraci a kybernetické hrozbě a získá přístup k záznamům kamerového systému, který monitoruje veřejná prostranství.
12:43
Slovenská vláda dnes schválila návrh na posílení pravomocí policie a tajných služeb a na zpřísnění trestů za terorismus. Opatření jsou součástí protiteroristického balíčku, který připravil kabinet premiéra Roberta Fica. "Bezpečnost Slovenska se stává pro vládu prioritou. Vláda vidí jasnou souvislost mezi migrací a hrozbami, které přináší terorismus," řekl novinářům Fico.
12:32
Návrh Evropské komise na změnu legislativy týkající se držení zbraní je podle sociálních demokratů absurdní. Zbrojní průkaz by podle návrhu byl vyžadován i u hraček a dalších předmětů vzhledu zbraní. Musely by také jako zbraně být registrovány. "Bohužel, jak už to tak bývá v rámci opatření Evropské unie, opět je toto opatření cíleno naprosto špatným směrem. Má se totiž týkat ne nelegálně držených zbraní, které bývají používány při teroristických útocích, ale má se to dotknout legálně držených zbraní," uvedl předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa k návrhu, který přišel po nedávných teroristických útocích v Paříži.
12:15
  • Prodavač francouzských vlajek v ulicích Paříže (26. listopadu 2015)

    Prodavač francouzských vlajek v ulicích Paříže (26. listopadu 2015) / Autor: AP