Smrt Alana Kurdiho se stala v roce 2015 symbolem uprchlické krize.

Smrt Alana Kurdiho se stala v roce 2015 symbolem uprchlické krize. | foto: Profimedia.cz

Pašeráci dostali 125 let vězení za smrt malého Syřana, symbolu migrační krize

  • 103
V roce 2015 obletěla celý svět fotografie tříletého syrského uprchlíka Alana Kurdiho, který se utopil při pokusu jeho rodiny dostat se na řecký ostrov Kos. Snímek se stal celosvětovým symbolem utrpení způsobeného syrskou válkou a uprchlickou krizí. Minulý týden byli tři turečtí pašeráci lidí odsouzeni každý k 125 letům vězení za podíl na chlapcově smrti.

Turecký soud odsoudil pašeráky na více než sto let ve vězení za smrt pěti uprchlíků, včetně Alana Kurdiho, jehož tělo se našlo na turecké pláži. 

Alan zemřel společně se svým pětiletým bratrem Galipem a jejich matkou Rihan. Další dva uprchlíci utonuli, když se převrhl jejich člun, který převážel celkem čtrnáct migrantů na řecký ostrov Kos. Z chlapcovi nejbližší rodiny přežil pouze otec. 

V roce 2016 byli za pašování uprchlíků odsouzeni dva Syřané. Tento případ vyvolal vlnu vyšetřování organizátorů nelegálního přechodu.

Turecká policie hledala další tři podezřelé, kteří nakonec byli zajati v městě Adana. Soud v Bodrumu, kde lidé nalezli těla dětí, je minulý týden odsoudil za pravděpodobný úmysl zabití pěti utonulých migrantů.

Přibližně šest měsíců po smrti syrských dětí v roce 2016 uzavřely Turecko a Evropská unie dohodu, která do značné míry přispěla k zastavení přílivu migrantů do Evropy. 

Řekové nás posílají zpět do Turecka ve spodním prádle, stěžují si migranti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však dlouho obviňuje Evropskou unii, že neposkytla finanční prostředky, které v dohodě slíbila. Erdogan EU viní z toho, že nechala v řešení migrační krize Turecko samotné. 

Minulý měsíc Turecko otevřelo dveře migrantům, kteří se chtěli dostat do Evropy. Turecko tak de facto přestalo plnit dohodu. Do Řecka se nyní opět snaží proniknout tisíce lidí.

Řecká policie na hranici s Tureckem u přechodu Kastanies ve středu ráno opět použila slzný plyn, když se na 500 migrantů pokusilo dostat z Turecka na řecké území. Slzný plyn použila proti řeckým bezpečnostním složkám i turecká policie, která podle řeckých médií i některých evropských zpravodajů z místa pomáhá migrantům dostat se do Řecka.

Situace se po několikadenním relativním klidu zdramatizovala nad ránem a střety trvaly asi dvě hodiny. Podle AP je u hranic v provizorních přístřešcích stále asi 2000 běženců, kteří věří, že se dostanou do EU. Turecká agentura Anadolu v úterý napsala, že u hranic je dokonce přes 10 tisíc uprchlíků, kteří spí ve stanech za chladného počasí.

Deník Kathimerini připomněl, že při ochraně řeckých hranic i ve středu pomáhali příslušníci bezpečnostních složek z ostatních zemí EU vyslaní unijní pohraniční agenturou Frontex.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video