Seznamte se: Herman Van Rompuy, možná i váš budoucí „prezident“

  17:24aktualizováno  17:24
Evropská sedmadvacítka se vzácně shodla. Prvním "prezidentem" Unie by se měl stát nynější belgický premiér Herman Van Rompuy. Napsala to agentura AFP s odvoláním na několik diplomatů v Bruselu. Van Rompuy je prý z nominace v rozpacích.

Belgický předseda sněmovny Van Rompuy. | foto: Profimedia.cz

"Kolem jeho jména je konsensus, což je v sedmadvacítce vzácné. Nikdo jiný nemá jednohlasnou podporu," řekl jeden z diplomatů. "Nikdo se proti němu nestaví a mnozí ho žádají, aby (funkci) přijal," řekl další.

Zřízení funkce "prezidenta", oficiálně předsedy Evropské rady, předpokládá Lisabonská smlouva o reformě Unie. K jejímu vstupu v platnost ještě chybí podpis českého prezidenta Václava Klause, v ostatních 26 zemích už byla její ratifikace dokončena.

ŠÉF PREMIÉRŮ

Dle Lisabonské smlouvy vznikne v EU nová funkce prezidenta s dvouapůlletým mandátem. V čele EU by se už každý půlrok nestřídal jiný premiér. Prezident neboli šéf Evropské rady povede šéfy vlád na summitech, bude zástupcem EU pro ostatní a má pobírat plat 570 tisíc korun měsíčně.

autor: MF DNES

Podle diplomatů citovaných agenturou se na Van Rompuye obraceli jeho kolegové na čtvrteční a páteční vrcholné schůzce Unie "s jasnými žádostmi".

Van Rompuye ale prý uvedli do rozpaků. V Belgii si totiž dal úkol urovnat spor mezi Vlámy a Valony ohledně volebního okrsku Brusel-Hal-Vilvorde, který ohrožuje jednotu země.

Van Rompuy for president, píší média

Hypotézou Van Rompuy se dnes zabývají i některé belgické listy. De Standaard napsal, že Van Rompuy "není kandidát, ale favorit".

Francouzsky psaný deník La Derniere Heure vyšel s titulkem "Herman Van Rompuy for president!" Podle tohoto listu další hypotetičtí kandidáti, předsedové vlád Nizozemska a Lucemburska Jan Peter Balkenende a Jean-Claude Juncker, nemají jednoznačnou podporu.

Jako další potenciální kandidáti jsou zmiňováni mimo jiné bývalá lotyšská prezidenta Vaira Víkeová-Freibergová a bývalý předseda irské vlády John Bruton.

Nejvíce šancí se přitom dávalo bývalému britskému premiérovi Tony Blairovi. Jeho hvězda ale začala blednout, protože sám o funkci nebojuje. Podle svých slov se navíc na summitech k smrti nudí. - čtěte Bývalý britský premiér Blair ztrácí v souboji o prezidenta EU

Herman Van Rompuy

Belgickým premiérem je od 30. prosince 2008. V letech 1993 až 1997 byl vicepremiérem a ministrem rozpočtu. Proslul jako přísný zastánce restriktivní rozpočtové disciplíny. Kriticky se vyjadřoval i k vládní pomoci bankovnímu sektoru, který zasáhla finanční krize.

Narodil se 31. října 1947. Jeho politická kariéra je spjata s Křesťanskou, demokratickou a vlámskou stranou (CD&V, dříve Křesťanskosociální vlámská strana, CVP). V letech 1988 až 1993 byl jejím předsedou.

Kromě rodné vlámštiny hovoří také francouzsky a podle některých analytiků může být schopným vyjednavačem ve sporu mezi belgickými stranami kvůli autonomistickým požadavkům Vlámů vůči chudší frankofonní části země.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz