Jogínka kradla děti a krmila je LSD, vychovávala z nich rasu vůdců

Seriál   13:30aktualizováno  13:30
S odbarvenými vlasy a prázdným pohledem vypadaly ty děti jako z hororu. Stoupenci výstřední sekty Rodina je však považovali za budoucí vůdce lidstva. K této roli je vychovávali pomocí halucinogenních drog a tvrdé disciplíny. O australské sektě Rodina čtěte v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Anne Hamilton-Byrneová si postupem let „osvojila“ nejméně 14 dětí. Podle nejnovějšího dokumentárního filmu jich však bylo až dvakrát víc. | foto: thefamilysect.com

V srpnu 1987 vtrhla do rozsáhlého sídla u jezera Eildon v australském státě Victoria policie. Z domu odvedla šest dětí. Všechny byly oblečené do stejných šatů, vlasy měly odbarvené peroxidem. Vyrůstaly v domnění, že jejich matkou je Anne Hamilton-Byrneová, charismatická vůdkyně sekty Rodina, která se považovala za živoucí vtělení Ježíše Krista.

Některé se do sekty narodily, jiné si Hamilton-Byrneová osvojila pomocí adopčních podvodů. Sídlo sekty fungovalo jako škola a dlouhé roky fungovalo bez povšimnutí strážců zákona. V 70. letech sice policie občas dostala hlášení o divném společenství, které vychovává blonďaté děti v odlehlém sídle u jezera, větší podezření to však nikdy nevzbudilo.

Sekty, kulty, mesiáši

Na podezřelé dění v domě nakonec upozornily Sarah Mooreová a Leeanne Creeseová, dvě dívky, kterým se podařilo dostat ze spárů samozvané spasitelky lidstva. Leeane byla nejstarším dítětem v sektě a v domě u jezera strávila celých šestnáct let.

Bůh je v tobě

O životě Anne Hamilton-Byrneové se toho vlastně moc neví. Sama o sobě tvrdila, že je potomkem britských šlechticů, ve skutečnosti se však narodila jako Evelyn Edwardsová v australském městečku Sale jako nejstarší ze sedmi dětí železničáře. Její matka měla psychické problémy, mluvila s mrtvými a jednou si údajně i zapálila vlasy. Anne dětství strávila v chudobě a na jistou dobu ji dokonce poslali do sirotčince.

V dospělosti propadla józe a několik let praktikovala Siddha jógu, která čerpá z učení gurua Swami Muktanandy spočívající v odhalení vnitřní energie každého jedince. „Cti sám sebe. Uctívej se. Sám medituj. Bůh přebývá v tobě,“ říkal Muktananda svým žákům. Učedníci tak měli dojít k poznání, že božská síla přebývá v každém z nich. Budoucí vůdkyně sekty Rodina si však toto učení zřejmě vyložila až příliš doslovně.

Své hnutí založila v roce 1963 ve spolupráci s Raynorem Johnsonem. Tento renomovaný britský fyzik byl fascinovaný parapsychologií, zajímal se o mimosmyslové vnímání, paranormálními jevy a mystiku. Spojoval vědu s náboženstvím a inspiroval se studiemi Aldouse Huxleyho, Stanislava Grofa nebo Timothy Learyho, kteří se zabývali účinky LSD. Se svojí společnicí vytvořil zvláštní New Age učení kombinující parapsychologii s hinduismem a křesťanstvím.

Ukradené děti

O pět let později si pořídili na předměstí Melbourne usedlost, kterou nazvali Santiniketan Lodge. V době největšího rozmachu Rodiny se zde každý týden scházelo okolo 150 lidí. Byli mezi nimi obyvatelé okolních bohatých čtvrtí i řada zdravotníků a psychologů se zájmem o východní nauky, které do Rodiny přilákala Johnsonova vědecká pověst.

Z pohledné a charismatické Anne se postupem času stala vůdkyně společenství. Během shromáždění usedala na trůn ozářený speciálně nainstalovanými světly. „Anne byla obklopena modravou září, která kolem ní vytvářela auru,“ popsala ve svých pamětech Sarah Mooreová.

Fotogalerie

Vůdkyně rodící se sekty tvrdila, že je reinkarnací Ježíše Krista a jediný pravý duchovní mistr. Její stoupenci jí říkali Učitelka, opouštěli pro ni své rodiny, měnili si jména a přepisovali na ni své pozemky. Za čtvrtstoletí fungování Rodiny díky tomu dosáhla na majetek v odhadované hodnotě 20 milionů australských dolarů.

Jogínské prorokyni nešlo primárně o peníze, jejím hlavním cílem bylo vybudování utopické rodiny vyvolených. Svým stoupencům určovala, s kým mohou plodit děti. Ti, kteří už potomky měli, je „věnovali“ své vůdkyni a stali se pro ně „tetičkami“ a „strýčky“. Hamilton-Byrneová také díky svým stoupencům z řad právníků, doktorů a sociálních pracovníků dokázala obejít legální proces adopce.

Do roku 1975 tak získala do péče 14 dětí, které ji považovaly za svou biologickou matku. Podle nového dokumentárního filmu The Family se však postupem času její „rodina“ rozrostla až na 28 dětí žijících v naprosté izolaci v sídle nazvaném Kai Lama u jezera Eildon. Hamilton-Byrneová s Johnsonem z nich chtěli vytvořit „vládnoucí rasu“, která přežije nastávající apokalypsu a stane v čele lidstva.

Neviděné, neslyšené, neznámé

Hamilton-Byrneová byla většinu času mimo dům a budoucím vůdcům lidstva tak velely „tetičky“. Děti žily podle motta Rodiny: „neviděné, neslyšené a neznámé“. Téměř nikdy nesměly opustit pozemek a stýkat se s kýmkoliv zvenku.

Křišťálová Lupa 2016

Tresty byly přísné. „Když někoho mlátily, tak se ostatní museli dívat. Ohnuly nás přes židli, vzaly pravítko a prostě z nás vymlátily duši,“ vzpomínala později Leeanne Creeseová. Pokud byl někdo podezřelý z prohřešku proti tvrdému řádu, tetičky mu držely hlavu v kýblu s vodou tak dlouho, dokud se nepřiznal. Často také za trest hladověly.

Děti dostávaly sedativa a neuroleptika, mimo jiné diazepam, chlorpromazin či haloperidol. Když dosáhly věku třinácti let, čekal je rituál iniciace, během kterého jim podali LSD a zavřeli je do tmavé místnosti. Během tohoto temného tripu k nim směla pouze Hamilton-Byrneová nebo některý z psychiatrů skupiny.

„Všechny své děti jsem milovala,“ tvrdila po letech Anne Hamilton-Byrneová.
Organizace Anne Hamilton-Byrneové je považována za nejobskurnější náboženské...
Anne Hamilton-Byrneová si postupem let „osvojila“ nejméně 14 dětí. Podle...

Přístup k lékům a drogám si sekta zajistila prostřednictvím soukromé psychiatrické kliniky Newhaven na předměstí Melbourne, kterou vlastnil jeden z jejích členů. Stoupenci sekty bylo i mnoho místních zaměstnanců a psychiatrů, takže klinika experimentující s halucigenními drogami a terapií hlubokého spánku fungovala i jako náborové středisko Rodiny.

Hamilton-Byrneová sice vystupovala jako biologická matka ukradených dětí, neprojevovala však vůči nim žádnou náklonnost. City neuznávala. Jednou se svěřila, že smutek, který cítila po smrti prvního muže, byl trestem za to, jak se k němu upnula. Po jeho smrti se proto oddala Bohu a už nikdy k nikomu tak nepřilnula. S podivem tak je, že se deset let po založení sekty podruhé vdala za Williama Hamiltona Byrnea, kterého poznala přes psychiatrickou kliniku Newhaven.

Upoutávka na dokument The Family:

Razie

Velký plán výchovy postapokalyptické generace zkrachoval v roce 1987, kdy do domu u jezera vpadla policie a budoucí lídry lidstva odvezla sociálka. Odbarvení chlapci a děvčata připomínající zlověstné děti z hororu Městečko prokletých přitom v první chvíli nechápali, co se děje, a sídlo sekty nechtěli opustit.

„Když přišla policie, doslova jsem s nimi bojoval, aby mě neodvezli. Byl to celý můj svět, celá moje budoucnost, a já měl pocit, že mi všechno berou,“ popsal později své pocity Ben Shenton, kterému bylo tehdy 15 let. Do péče Hamilton-Byrneové se dostal ve věku 18 měsíců a nic jiného než život v Rodině si nepamatoval. „Křičel jsem, ať mě neberou a držel jsem se zábradlí,“ cituje Shentonovy vzpomínky web ABC.

Anne Hamilton-Byrneová a malá Leeanne Creeseová, jedna z dívek, jejichž...
Zprávy o týrání v sektě Rodina svého času plnily australské noviny.
Anne Hamilton-Byrneové se narodila v roce 1921 do rodiny poznamenané...

Realitu si děti uvědomily, až když jim prozradili, že Anne Hamilton-Byrneová není jejich biologická matka. „To, co udělala, bylo naprosté zlo a zvrhlost,“ dodal Shenton, který i přes pokroucený výklad víry, ve kterém byl vychováván, nepřestal věřit v Ježíše Krista a šest let se živil jako pastor.

Razie možná ukončila fungování sekty, Hamilton-Byrneová však policii unikla, protože během zátahu byla ve Spojených státech. Dalších šest let trvalo, než ji americká FBI zadržela v jejím domě v pohoří Catskill Mountains ve státě New York a vydala ji do Austrálie.

Bez trestu

Následující soud však ukradeným dětem zadostiučinění nepřinesl. Hamilton-Byrneová si najala drahé právníky a přiznala jediné pochybení - falšování rodných listů dětí. Dostala pokutu pět tisíc dolarů a vězení se vyhnula. Děti, které zažily týrání v domě Kai Lama, nedostaly šanci vypovídat. Policie se obávala, že jsou stále traumatizované (například Sarah Mooreová měla sebevražedné sklony) a na výpověď v soudní síni nejsou připravené.

New Age sekty

„Přál bych si, aby mě tehdy předvolali. Souhlasil bych. Všichni bychom souhlasili. Ale věděli bychom s čím souhlasíme? Policie dokáže odhadnout, jaký vliv může na oběti svědectví u soudu mít a nechtěla ohrozit křehký stav, ve kterém jsme byli,“ uvažoval později Ben Shenton. Když se někdejší děti sekty s Hamilton-Byrneovou později soudily, dostalo každé z nich podle Sydney Morning Herald mimosoudní urovnání ve výši čtvrt milionu australských dolarů.

Pozoruhodná New Age sekta má v Austrálii dodnes asi padesát stoupenců, někteří z nich se stále schází v Santiniketan Lodge na předměstí Melbourne. ‘“Pro nás je to svaté místo. Kdybyste tam šli, cítili byste to. Je naší svatou povinností ho zachovat,“ svěřil se listu The Age syn jedné z „tetiček“ Michael Stevenson-Helmer.

Jeho modla je stále ještě naživu. Anne Hamilton-Byrneové je dnes 95 let, trpí demencí a své poslední dny tráví v pečovatelském domě, kde ji její věrní pravidelně navštěvují. Celé dny se jen kývá na posteli a hraje si s plastikovou panenkou.

S okolím nekomunikuje, někdy si však vzpomene na staré časy. Když ji před dvěma lety pustili DVD o východní mystice, řekla prý po závěrečných titulcích jasně: „Já jsem stále jediný pravý mistr.“


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

V Kongu zuří druhá největší epidemie eboly. Mrtvých je již přes 600

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Ebolou se v Kongu nakazilo už přes 1000 lidí, nynější epidemie je podle humanitárních pracovníků druhou největší, jaká...

Německá novinářka porodila v zajetí, islamisté ji chovali jako v bavlnce

Německá novinářka Janina Findeisenová byla v září 2016, po téměř roce zajetí v...

Německá novinářka, kterou v Sýrii unesli islamisté a téměř rok ji drželi v zajetí, poprvé promluvila o nejhorším období...

Věřím v budování socialismu, psal Šefčovič, když chtěl na jaře 1989 do KSČ

Prezident Miloš Zeman přijal  na zámku v Lánech slovenského prezidentského...

Místopředseda Evropské komise a kandidát na slovenského prezidenta Maroš Šefčovič krátce před pádem komunistického...

Najdete na iDNES.cz