Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

„Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů.“ Církev vzteklých dští svatou zášť

Seriál   18:01aktualizováno  18:01
Amerika otevřela náruč homosexuálům a musí trpět. Jedenácté září bylo božím trestem, posledním varováním: Kajte se! Tak zní základní myšlenka Baptistické církve Westboro, která už čtvrt století na gayparádách a pohřbech amerických vojáků hlásá nenávist. Její příběh vám přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Zkáza se blíží. Příslušnice Baptistické církve Westboro demonstruje před americkým Nejvyšším soudem, který posuzoval žalobu otce padlého vojáka Matta Snydera proti církvi. (6. října 2010) | foto: Profimedia.cz

První prosinec roku 2009. Svět si připomíná Den boje proti AIDS, kampaň proti zákeřné nemoci se nese v duchu podpory a osvěty. Megan Phelps-Roperová má však zcela jiný pohled na věc. Chorobu oslavuje jako boží trest seslaný na hříšníky. „Díky Bohu za AIDS!“ vykřikuje na Twitteru.

Sekty, kulty, mesiáši

Svými příspěvky vzbudila bouři nevole, pro Megan to však nebylo nic nového. Dnes třicetiletá členka Baptistické církve Westboro, jejíž příběh před rokem vylíčil magazín The Newyorker, byla vychována jako bojovnice za boží spravedlnost a na nevoli neznabohů byla zvyklá.

Stejně jako ostatní členové ultrakonzervativní baptistické sekty věřila, že všechny tragédie jsou božím varováním. Války, přírodní katastrofy, masakry, teroristické útoky, to vše jsou způsoby, kterými Bůh trestá hříšníky. Boží nenávist je projev lásky, protože stvořitel dává nevěřícím šanci k pokání.

Rodinná církev z Kansasu tuto boží lásku hlásá na protestech provázejících pohřby vojáků, návštěvu papeže či průvody homosexuálů. Její stoupenci vykřikují, že Bůh nenávidí buzny, Ameriku, Židy, muslimy, katolíky a politiky. Z přibližně čtyřicetičlenné sekty se postupem let stal americký fenomén a symbol fanatické zášti.

Nenávist jako náboženství

Příběh Baptistické církve Westboro se začal odvíjet v roce 1955, kdy se pastor Fred Phelps rozešel s baptistickou obcí ve městě Topeka. Phelps věřil v doslovný výklad Bible a očekával, že až přijde soudný den, Bůh spasí předem určený počet věřících. Jeho sžíravá kázání namířená proti tělesnému chtíči či sprosté mluvě většinu baptistů odrazovala, a kolem Phelpse se tak shlukli především jeho příbuzní a nejbližší přátelé.

Fotogalerie

Phelps se zpočátku živil jako prodejce vysavačů a pojišťovák, ale časem vystudoval práva, otevřel si advokátní kancelář a hájil černochy, kteří se v Kansasu stali obětmi rasové diskriminace. Zatímco v rasových otázkách stál na straně pokroku, ve všem ostatním zastával fundamentalistické postoje. Jeho stoupenci se postupně vzdalovali protestantskému mainstreamu.

Kázající advokát prosazoval absolutní oddanost Bohu. Postupem času přivedl na svět třináct dětí, od nichž se dočkal 54 vnoučat. Jedním z nich byla Megan. Její matka Shirley pracovala jako právnička v Phelpsově firmě, otec byl jedním z mála konvertitů, kteří přišli zvenčí. Když bylo Megan pět let, dostala se její velká rodina poprvé do pozornosti médií.

V červnu roku 1991 Fred Phelps prohlásil, že v městském parku nedaleko bloku obývaného jeho věrnými se scházejí homosexuálové. Sešikoval ovečky a vydal se demonstrovat. Kolem parku neustále procházely jeho protestní hlídky vyzbrojené transparenty s nápisy: „Varování! V křoví se skrývají buzny. Hlídejte si děti. Bůh zničil Sodomu“. Jednu z těchto cedulí třímala i malá Megan.

Nenávistné mítinky se staly terčem kritiky většiny místních. Phelps však dostal to, po čem toužil. Pozornost. V roce 1994 prozradil, že negativní společenská odezva ho motivuje. „Znamená to, že mám pravdu,“ tvrdil. Se svými ovečkami začal cestovat po Spojených státech a demonstrovat na pochodech gay pride či pohřbech zavražděných homosexuálů.

Nenávistné hity

Baptisté z Westboro nenávist ventilují i v parodických verzích slavných písní. Před jejich textařským umem neunikly popové šlágry ani klasické americké písně. Národní cítění Američanů nejvíce zasáhla úprava písně Bůh žehnej Americe, v podání Westboro Bůh nenávidí Ameriku. „Bůh nenávidí Ameriku, zemi buzerantů,“ zpívá se v úvodu. Píseň kapely Queen Bohemian Rhapsody překřtili na Bohemian Tragedy. Kreativitu sekty pocítily i hvězdy populární hudby. Parodických textů se dočkala kapela Bastille, zpěvačka Adele či elektronické duo Daft Punk. Všechny písně najdete na stránkách sekty i v audio verzi.

O deset let později se členové Baptistické církve Westboro zaměřili i na pohřby amerických vojáků padlých v Iráku a Afghánistánu. Poštvali tím proti sobě celou Ameriku, oni sami však věřili, že své zemi zjevují pravdu. Teroristické útoky z 11. září 2001 byly božím trestem za vstřícný přístup k homosexuálům, Amerika to však nepochopila. A tak je jí to třeba připomínat.

Čím extrémnější prohlášení, tím lépe. Nové publikum Phelps našel na se internetu. Jeho stoupenci založili web godhatesfags.com (volně přeloženo jako bůhnenávidíbuzny.com), který se staly virtuálním domovem sekty. Lze na něm najít audio záznamy všech kázání včetně jejich přepisů či svérázné verze popových hitů (více viz box).

Megan bylo v době založení stránek osm let. Jako každé zvídavé dítě i ji lákal internet. Na diskuzních serverech trávila většinu volného času a objevovala zde svět obyčejných dětí a teenagerů.

Nutno podotknout, že Phelps své ovečky nedržel v izolaci od světa. Megan spolu se sourozenci navštěvovala základní i střední školu v Topece. Mezi spolužáky měla pověst milé a slušné dívky. Jen při přestávkách na oběd hlasitě propagovala nenávistné názory své rodiny.

Podívejte se na nejzajímavější vystoupení Freda Phelpse:

Píseň pro Ehuda Baraka

Phelps postupně rozšiřoval okruh svých cílů. V roce 1996 vedl své věrné do Muzea holokaustu ve Washingtonu, kde ventiloval svoji nenávist vůči Židům. „Homosexuálové a Židé vedli nacistické Německo. Židé nyní chodí po Zemi, duchovně slepí. Židé podporují hnutí sodomitů. Židé jsou skuteční nacisté,“ prohlašoval. O pár měsíců později založil speciální stránku jewskilledjesus.com (židézabiliježíše.com).

Při jednom protestu v New Orleans stoupenci církve Westboro shodou okolností narazili na Ehuda Baraka, bývalého premiéra Izraele. S radostí mu zazpívali antisemistskou parafrázi izraelské hymny. Megan, která se díky zájmu o internet stala jakousi neoficiální mluvčí sekty, se v souvislosti s tímto incidentem dostala do rozhlasového vysílání. „Mysleli si, že je to šílené. Jedenáctiletá holka jim povídá o nenávisti k Židům,“ vzpomíná Megan na reakci moderátorů.

V roce 2007 let se Phelpsova církev dostala do vleklého soudního sporu kvůli protestu na pohřbu Matta Snydera, amerického mariňáka, který zemřel v Iráku. K soudu sektáře z Topeky hnal jeho otec, který se domáhal milionového odškodného za emocionální újmu utrpěnou při pohledu na slogany jako „Přijdeš do pekla“ a „Díky Bohu za mrtvé vojáky“. V roce 2011 však soud rozhodl v jeho neprospěch. Svoboda slova v tomto případě zvítězila.

Devítiletý Daniel Phelps během jednoho z protestů v roce 2006

Devítiletý Daniel Phelps během jednoho z protestů v roce 2006

V soudních sporech s pobouřenými pozůstalými hrála velkou roli i Phelpsova profese. Všech pět zaměstnanců jeho právnické firmy tvoří jeho potomci a církev se tak může sama hájit. Výhodné je to i po finanční stránce. Ušetří za právníky a z vyhraných sporů plynou odškodnění.

Peníze přijdou vhod, protože zvěstování nenávisti po Americe není levnou záležitostí. Rodinu přijde v přepočtu na pět milionů korun ročně. Baptistická církev Westboro je nicméně registrována jako nezisková organizace a nemusí tedy platit daně.

Westboro v Hollywoodu

Baptistická církev Westboro se dočkala slávy i v Hollywoodu. Režisérovi Kevinovi Smithovi posloužila jako inspirace pro snímek Red State. Členové církve se v jedné scéně vydávají protestovat na pohřeb homosexuálního mladíka. Děj se následně přesouvá do sídla sekty, kde se chystá ukřižování hříšníků. Před domem však policie chystá zásah. V tom se Smith bezpochyby inspiroval obléháním farmy ve městě Waco, během nějž uhořelo 86 členů sekty Davidiánů. Na premiéru dostali pozvání i členové Phelpsovy církve v čele s Megan, s níž Smith během příprav filmu debatoval na internetu.

Jejím třetím největším cílem po homosexuálech a padlých vojácích je Vatikán. Phelps katolické kněze jednou obvinil, že „vysávají semeno z malých chlapců, jako upíři sají krev“. Papež Benedikt XVI. byl podle něj kmotr pedofilů a Phelpsovi nástupci podobně smýšlejí i o současné hlavě církve. Stejnou nenávist chovají k islámu. Velí ke splachování Koránu do záchoda a hlásí, že prorok Mohamed byl démonem posedlý pedofil.

Phelpsovi je nutno přičíst k dobru, že vždy zásadně odmítal rasismus. Jako právník hájící práva černochů a kritik Ku-Klux-Klanu se v 60. letech stal několikrát cílem útoků. Na webových stránkách církve se v sekci často kladených otázek píše: „Nevěříme ve fyzické násilí jakéhokoli druhu. Naše učení také nepodporuje rasismus.“ Vysvětlení této tolerance je prosté: „Skutečnými nacisty jsou jen buzny“.

Antikrist Obama

Když do Bílého domu nastoupil v lednu 2009 Barack Obama, Phelps to chápal jako osudové znamení. Věřil, že nový prezident je převtělením Antikrista, paktuje se s ďáblem a papežem Benediktem XVI. Obamovu vládu označil za předzvěst Apokalypsy.

Po vítězství v soudní při s otcem Matta Snydera své ovečky varoval, že Amerika se po verdiktu spojí proti nim a oni budou muset uprchnout do Izraele. Obama bude prohlášen za krále světa a povede národy do boje proti židovskému státu. Jeho zkázu přežije pouze 144 tisíc Židů, kteří se budou kát za Ježíšovu smrt. Phelpsovi věrní stanou v jejich čele, dokud se Kristus nevrátí na Zemi a nepozvedne je do nebe.

Megan Phelps-Roperová během protestů v roce 2011

Megan Phelps-Roperová během protestů v roce 2011

Protesty proti homosexuálům v roce 2003 v New Hampshire.

Protesty proti homosexuálům v roce 2003 v New Hampshire.

Apokalyptická věštba se nevyplnila a členové církve se místo pouti do Izraele museli nadále potýkat se strastmi obyčejného života. V roce 2009 Megan pocítila první záchvěvy nedůvěry. Na Twitteru tehdy hájila postoje církve, diskutovala se stovkami lidí a do jejího myšlení se začaly vkrádat pochybnosti.

První větší krizí víry prošla, když zemřela její oblíbená herečka Brittany Murphyová. Když zprávu o skonu hvězdy filmů Sin City a Narušení přečetla nahlas doma, její rodina začala oslavovat. Viděla v tom boží trest pro hříšný Hollywood. „Spousta z nich hned začala uvažovat, že půjdou protestovat na její pohřeb,“ vzpomínala později Megan. Zlomyslná radost jejích blízkých byla v ostrém kontrastu se záplavou smutných vzkazů, kterou se probírala na Twitteru.

Podívejte se na rozhovor s Meganinou matkou Shirley o pálení Koránu:

Když o dva roky později narazila na fotografie hladomoru v Somálsku, propukla při pohledu na podvyživené děti v pláč. Její matka však neměla pro slzy pochopení a rychle sepsala text nazvaný „Díky Bohu za hladomor ve východní Africe“.

Stárnoucí Phelps tou dobou už ve své církvi ztrácel moc. Do nejvyššího vedení se propracoval Steve Drain, který do sekty vstoupil na počátku milénia za poněkud netradičních okolností - o rodině fanatických baptistů točil dokumentární film. Zpočátku na ni měl velmi kritický pohled, během několika měsíců, které s Phelpsem strávil, však změnil názor. „Je to nejnepochopenější člověk na světě,“ vysvětloval pro The Daily Beast, když se stěhoval do Topeky.

Jeden z nejvýše postavených mužů v sektě Steve Drain (16. listopadu 2014)

Jeden z nejvýše postavených mužů v sektě Steve Drain (16. listopadu 2014)

Zatímco dříve se v církvi o všech rozhodnutích diskutovalo, nyní vše řídila rada „Devíti stařešinů“. Hlavní slovo v ní získal Drain. Hnutí se uzavřelo před světem, ženy se musely podřídit mužům. Nesměly si stříhat vlasy, začaly nosit košile s vysokým límcem a sukně pod kolena. Megan vzpomíná, jak jí rodiče po návratu z obchodu kontrolovali, co si koupila na sebe. Lak na nehty či její oblíbené zlaté sandály jí zatrhli.

Útěk a oslava masakru v Orlandu

Megan se k odchodu z církve rozhoupala ve věku 26 let. Osudové rozhodnutí v ní uzrálo ve chvíli, když se svojí sestrou Grace slyšela v rádiu písničku Just One od folkové kapely Blind Pilot. Zpívá se v ní o druhé životní šanci.

„Najednou mě napadlo – Co když se ve všem mýlíme?,“ popsala později okamžik prozření. Přestala psát na Twitter, na protestních akcích se vyhýbala novinářům. Bála se, aby o své rodině neřekla něco nepřístojného. Na počátku listopadu 2012 se svojí sestrou Grace odešla z domova.

Americké sekty

Dnes se Megan snaží přesvědčit své někdejší souvěrce, aby k okolnímu světu zaujali smířlivější postoj. S pochopením se však nesetkává. Navštěvuje setkání židovských obcí a stále ji překvapuje, jak jsou její někdejší nepřátelé přívětiví a neodsuzují ji za její dřívější nenávistné výkřiky.

S rodiči se nepotkala roky. Matku vídává pouze na záběrech z demonstrací Baptistické církve Westboro. „Když se tam máma objeví, pouštím si video pořád dokola. Jenom abych slyšela její hlas,“ říká Megan.

Maličká církev z Kansasu se i po jejím odchodu dál věnuje tomu, co jí jde nejlépe: chrlení zášti. V polovině dubna 2013 vydala tiskové prohlášení, ve kterém děkovala Bohu za teroristické útoky v Bostonu. O rok později přišla o svého zakladatele. Fred Phelps zemřel v 84 letech.

Jeho potomci o sobě nedávno dali vědět po střelbě v gay klubu v Orlandu. Přímo na místě masakru oslavovali smrt 50 lidí (na záběry z protestu se můžete podívat zde).

Nenávist baptistů z Westboro pocítil i čerstvě zvolený prezident Spojených států Donald Trump. Rozsévači zášti ve snaze připoutat pozornost sabotovali během jeho předvolební mítinky a dělali si legraci z jeho účesu, připomíná server The Huffington Post.

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Lukašenkova sokyně se ozvala z Litvy. Vyzvala Bělorusy, ať se vyhnou násilí

Situace v Bělorusku zůstává po nedělních volbách napjatá. V úterý se očekávají další protesty proti falšování výsledků...

Brutalita běloruské policie roste. Podle Minsku zatkla koordinátory protestů

V Bělorusku neustávají protesty proti průběhu a falšování výsledků prezidentských voleb, v nichž opět zvítězil...

Přes La Manche se plaví rekordní počty migrantů. Británie je chce odříznout

Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes Lamanšský průliv,...

Protestující i policisty v USA uklidňuje lama. Objímají ji a fotí se s ní

Lama jménem Caesar dokázala to, o co se policie a úřady pokoušejí dlouhé měsíce. V oregonském Portlandu totiž alespoň...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...