Zvrhlý mormon chtěl uspíšit příchod Krista, obětoval mu pětičlennou rodinu

Seriál   16:41aktualizováno  16:41
Jeffrey Lundgren věřil, že promlouvá přímo s Bohem. Když ho mormonská komunita v Ohiu vyloučila ze svých řad, rozhodl se urychlit příchod Ježíše Krista pětinásobnou vraždou. Příběh muže, jehož život před deseti lety ukončila smrtící injekce, čtěte v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Alice Lundgrenová, Damon Lundgren a Jeffrey Lundgren u soudu (leden 1990) | foto: Profimedia.cz

V nenápadné stodole nedaleko Erijského jezera skupina fanatiků bere do ruky lopaty. Suchou zeminu hází do rozměrné jámy, na jejímž dně leží chladnoucí těla manželů Averyových a jejich tří dcer.

Averyovi zhřešili. Ne proti božím zákonům. Jen nebyli dost loajální Jeffreymu Lundgrenovi, samozvanému spasiteli, který věřil, že promlouvá hlasem nebeského otce. Počet jeho následovníků sice nepřesáhl dvacet lidí, přesto se stal jedním z nejslavnějších sektářských lídrů v dějinách USA.

Sekty, kulty, mesiáši

Jeffrey Lundgren se narodil 3. května 1950 ve městě Independence ve státě Missouri. Vyrůstal v rodině oddaných stoupenců Kristovy komunity, která se v polovině 19. století oddělila od mormonské církve po smrti jejího zakladatele Josepha Smithe.

Malého Jeffreyho týral otec, zastání nenašel ani u velmi zbožné matky. Stáhl se do sebe a vyrostl z něj samotář, který smysl života hledá v Bibli. Na střední škole se projevil jeho komplikovaný charakter. Spolužáky byl odstrkován, submisivní však nikdy nebyl.

Vyzařovala z něj arogance a opovržení. Někteří spolužáci k němu dokonce vzhlíželi. Uhranul je fotografickou pamětí, díky níž bez zaškobrtnutí dokázal citovat dlouhé biblické pasáže. Společnou řeč s otcem nacházel jen na lovu, kde se naučil zacházet se zbraněmi.

Rodina a napadení manželky

Život se mu změnil během studií na univerzitě, kde se stal aktivním členem Kristovy komunity. Seznámil se zde s Alice Keelerovou, nenápadnou dívkou s uhrančivým pohledem, která stejně jako on měla zkušenost s tyranským otcem. V roce 1970 se vzali, uvádí kniha American Mass Murderers.

Protože měli hluboko do kapsy, Lundgren vstoupil do námořnictva a odjel do Vietnamu. V prosinci téhož roku se mu narodil první syn. O čtyři roky později z armády odešel a usadil se s manželkou v kalifornském San Diegu. To už měli dvě děti, peněz však bylo pořád málo a Lundgren se protloukal jak se dalo.

Rodina se proto odstěhovala zpět do Missouri, kde se jim narodilo třetí dítě. Lundgren však roli otce nezvládal. Známí vzpomínají, že začal Alice terorizovat. Podle nemocničních záznamů musela být hospitalizována kvůli prasklé slezině poté, co ji Lundgren v záchvatu vzteku natlačil na kliku od skříně. Pár se však udobřil a odstěhoval se do Ohia.

Jeffrey Lundgren u soudu (leden 1990)

Lundgren začal hledat smysl života ve víře. Vzpomněl si na svá školní léta, kdy spolužáky ohromoval znalostmi Bible, a začal pracovat jako průvodce v Kirtlandském chrámu, jedné z nejvýznamnější staveb mormonské církve, jejímuž vybudování přihlížel sám Joseph Smith.

V této době začal učit takzvaný chiastický výklad Bible. Chiasmus se opírá o paralelní strukturu dvou textů, z nichž jeden má opačný slovosled nebo sled motivů než druhý (typickým příkladem je ABBA). Přestože je tato stylistická figura známá už dlouhá století, Lundgren tvrdil, že s tímto konceptem přišel on sám. Do Ohia se podle svých slov přestěhoval kvůli tomu, že slovo Ohio je chiastické.

Charismatické vystupování dlouhovlasého kazatele zaujalo několik členů Kristovy komunity. Lundgren se kvůli tomu dostal v roce 1987 do sporu s reverendem Dalem Luffmanem, který byl v té době nejvyšším představeným Kirtlandského chrámu. Lundgren po jednom z Luffmanových kázání prohlásil, aby lidé jeho slovům nevěřili. „Připravte se na hněv boží,“ pokřikoval v mormonském svatostánku.

Na cestě mesiáše

Později se reverendovi omluvil, pověst si však nespravil. Podle knihy Murdering Mormons: 15 Mormons Who Defied the Cross se v srpnu téhož roku s rodinou odstěhoval na malou farmu jižně od Kirtlandu. Představení komunity v té době zjistili, že coby průvodce po Kirtlandském chrámu ukradl nejméně dvacet tisíc dolarů z církevních peněz. Některé dobové prameny hovoří dokonce o čtyřiceti tisících.

Představení mu nabídli, že pokud v tichosti odejde, nepředají ho policii. Lundgren souhlasil. V den, kdy ho oficiálně vyloučili z Kristovy komunity, se přes Kirtland přehnala bouře a na nebi se objevila duha. Lundgren prohlásil, že to je symbol Sedmi pečetí, znamení přicházejícího Božího soudu.

Kulty smrti

SATANOVY BESTIE: Krev, drogy a metal

NARCO SATÁNICOS: Své oběti vařili v kotli

CHARLIE MANSON: Tóny rasové války

ROCH THÉRIAULT: Zvrhlý Mojžíš z lesů

SLUNEČNÍ CHRÁM: Smrt v očistném ohni

JIM JONES: Masová sebevražda v džungli

Pro skupinku svých stoupenců se postupem času stal obdivovaným náboženským vůdcem. Do života na farmě začaly prosakovat sektářské praktiky. Mezi asi dvacítkou věřících byli také manželé Ron a Susan Luffovi, kteří o mnoho let později popsali, jak Lundgren dohlížel na všechny aspekty jejich života.

Členové sekty měli zapovězeno bavit se mezi sebou - Lundgren to považoval za hřích. Své věrné přesvědčil, že umí číst jejich myšlenky. Hříchem mohlo být úplně všechno. Lundgren například zakázal Susan Luffové, aby rozmlouvala s Bohem a modlila se. Jakýkoli styk s nejvyššími silami mohl zprostředkovávat pouze on. Nutil ji tančit nahou, zatímco ji pozoroval zahalený pouze do kusu látky. Později musela opustit práci zdravotní sestry. Lundgren jí nakázal, aby desetkrát denně prala oblečení členů sekty.

Netoleroval žádné projevy vzdoru, při kázáních měl pravdu jen on. Členy sekty přesvědčil, že je posledním prorokem Boha. Zmanipulovaní stoupenci mu uvěřili a svěřili mu veškeré úspory. Stále chodili do práce, peníze však odevzdávali svému lídrovi. Lundgren u některých z nich zneužil toho, že měli za sebou komplikované dětství. „Poprvé jsem se cítil jako člen nějaké rodiny“, vzpomínal po letech Ron Luff, který vyrůstal v dysfunkční rodině a jasný řád sekty mu proto vyhovoval.

Obsazení Kirtlandského chrámu

V Lundgrenově hlavě se časem zrodil bizarní plán. Usmyslel si, že návrat Ježíše Krista na zem se odehraje pouze tehdy, pokud členové sekty „očistí vinici a spáchají vraždu“. Za onu vinici Lundgren považoval okolí Kirtlandského chrámu. Na farmě proto začal s výcvikem svých následovníků. Navlékl je do armádního oblečení a učil je zacházet se střelnými zbraněmi a s nožem.

Sestoupení Krista z nebes se mělo odehrát 3. května. Lundgren nikdy neupřesnil kterého roku. Datum si vybral podle svých narozenin. Tvrdil, že právě v tento den musí sekta obsadit Kirtlandský chrám a spáchat vraždu. Plán byl připravený a zfanatizovaní členové sekty by ho zřejmě bez zaváhání uskutečnili.

Alice Lundgrenová u soudu (leden 1990)

Alice Lundgrenová

V dubnu 1988 však přišel zásah shůry. Místní policista Ron Andolsek se doslechl, že na Lundgrenově farmě údajně funguje sekta. Lundgrenův syn sousedovic děti varoval, že „se země otevře a vylezou z ní démoni“. Bývalý člen sekty navíc o pár dní později poslal tip policii i FBI, že Lundgren chystá obsazení Kirtlandského chrámu.

Policii se zprvu zdálo varování natolik bizarní, že mu nevěnovala velkou pozornost. Jeden ze strážců zákona se přesto vydal na farmu a Lundgrenovi tlumočil stížnosti sousedů kvůli střelbě. Do té doby sebejistý mesiáš zpanikařil. Svým věrným sdělil, že obsazení chrámu padá.

V jeho domě tou dobou bydlelo už 12 jeho věrných. Stěhování odmítlo jen pět členů rodiny Averyových. Lundgren, který navíc zjistil, že Dennis Avery si v rozporu s jeho nařízením ukládá peníze bokem, to považoval za hřích. Odplata měla být smrtící. Lundgren přišel s novým plánem. Aby mohli členové sekty spatřit Boha, museli zabít alespoň pět lidí. Za oběti vybral Averyovi.

Jáma pro pět těl

V dubnu 1989 se členové sekty začali na Lundgrenův pokyn chystat na pobyt v divočině. Opustili svá zaměstnání, vybrali účty a nakoupili zásoby. Ti nejvěrnější však dostali tajný úkol: v opuštěné stodole v Kirtlandu vykopali hrob pro pět těl. Lundgren si v místním hotelu pronajal pokoj, kam svolal všechny mužské členy sekty kromě Dennise Averyho. Museli slíbit, že jsou mu plně oddáni.

Pak se přesunuli do připravené stodoly nedaleko hotelu. Ron Luff dostal za úkol vylákat tam Dennise Averyho. Tvrdil mu, že potřebuje pomoct s vybavením na kempování. Pokusil se ho omráčit, to se mu však nepovedlo. Zalepil mu proto ústa a odtáhl ho do stodoly. Zde na něj čekal Lundgren. Vše měl dobře promyšlené. Aby zamaskoval zvuk střelby, nechal běžet řetězovou pilu.

Svého neposlušného stoupence zavraždil dvěma výstřely do zad, podobně naložil s Cheryl Averyovou a jejich třemi dcerami Trinou, Becky a Karen. Jeho věrní je naházeli do vykopané jámy a zasypali je hlínou a kamením.

Těla pěti Lundgrenových obětí byla nalezena ve stodole nedaleko amerického...

Těla pěti Lundgrenových obětí byla nalezena ve stodole nedaleko amerického Kirtlandu. (4. ledna 1990)

Policista Ron Andolsek stojí u jámy, kde policisté našli ostatky pěti obětí...

Policista Ron Andolsek stojí u jámy, kde policisté našli ostatky pěti obětí Jeffreye Lundgrena.

Den po pětinásobné vraždě na Lundgrenovu farmu dorazila shodou okolností policie. Mormonský heretik začal být paranoidní. Spolu se svými stoupenci proto skutečně odjel stanovat do Západní Virginie. Tam se ale jeho sekta začala rozpadat. Ludngren si totiž vyhlídl mezi ženami svých stoupenců dvě nové manželky, což mezi muži vzbudilo nevoli.

Nakonec své věrné nechal napospas osudu a prchl do Kalifornie. Devět měsíců po hrůzné oběti v Kirtlandu ho tam zadržela policie, která předtím na základě anonymního tipu objevila těla Averyových.

Trest smrti

Při soudním procesu, který plnil titulní stránky amerických novin, Lundgren vytrvale odmítal opustit roli mesiáše. Před vynesením rozsudku přednesl pětihodinovou řeč. „Nejsem falešným prorokem. Neměl bych dostat trest smrti. Nemohu se omlouvat za něco, co mi nakázal Bůh,“ vysvětlil porotě.

Neobměkčil ji a vyslechl si rozsudek smrti. Jeho manželka Alice odešla s pěti doživotními tresty, syn Damon byl odsouzen ke 120 letům vězení. Obdobný trest si vyslechl také Ronald Luff, další členové sekty vyfasovali kratší tresty. Pět z nich soud propustil v roce 2010 a 2011.

Fotogalerie

Nejvyšší soud státu Ohio stanovil termín popravy na 24. října 2006. Veškerá odvolání byla marná. Lundgren přestal hledat pomoc u Boha a vsadil na pozemské zákony.

Na poslední chvíli požádal o odložení popravy kvůli nadváze. Obával se, že smrt injekční stříkačkou pro něj bude kvůli jeho fyzickému stavu extrémně bolestivá, což by bylo v rozporu se zákonem. Nepochodil. Popraven byl v řádném termínu v nápravném zařízení Southern Ohio Correctional Facility.

Někteří členové sekty postupem let prozřeli. Ron Luff ve vězení zjistil, že Lundgrenovo učení si vzalo z Bible jen to nejhorší. „Bůh se pro mě stal nečím odporným. Nemohl jsem v tom pokračovat. Musel jsem vzít všechno, co jsem se naučil o Písmu a zapomenout to. Začal jsem od nuly,“ svěřil se v jednom rozhovoru.

Vinu na celé tragédii podle něj má i mormonská církev a Kristova komunita. Zastává názor, že mormoni věřící formují do podoby, které mohou lidé jako Lundgren jednoduše zneužít.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Izraelec záhadně utekl policistům na letišti v Kyjevě, chtěli ho deportovat

Ukrajinská policie

Na kyjevském letišti Borispol záhadně zmizel zakladatel rozsáhlé distribuční sítě marihuany Amos Dov Silver, kterého...

Jedna jachta a šest letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Trump by rád koupil Grónsko, podle Dánů je to špatný vtip

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Americký prezident Donald Trump uvažuje o nákupu Grónska, které je v současnosti součástí Dánského království. List The...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR - TEPLICKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz