Bernhard Blaszkiewitz

Bernhard Blaszkiewitz | foto: Profimedia.cz

Šéf „Knutovy“ zoo je podezřelý, že prodával zvířata na jatka

  • 4
Ředitel berlínské zoologické zahrady Bernhard Blaszkiewitz je na zájem médií zvyklý. Vždyť ke zvířatům chovaným pod jeho dohledem patří i populární sirotek, lední medvěd Knut. Teď se Blaszkiewitzovo jméno objevuje v tisku v nepříjemnější souvislosti. Šéf zahrady čelí podezření, že organizoval prodej zvířat ze zoo na jatka.

Členka berlínského zemského parlamentu za Zelené a expertka na práva zvířat Claudia Hämmerlingová podala v pondělí podnět berlínské prokuratuře.

Blaszkiewitz je kromě známější berlínské zoo, která leží v bývalé západní části města, odpovědný také za její východní obdobu - Tierpark Berlin. Hämmerlingová tvrdí, že Blaszkiewitz nechával v Tierpark Berlin chovat více zvířat, než mohla zahrada pojmout, s cílem odprodávat "přebytečné" kusy řezníkům.

Podle obvinění měl ředitel na počátku devadesátých let takto zpeněžit například hrošíka liberijského a celou rodinu medvědů himálajských.

Hämmerlingová svá obvinění dokládá dokumenty, které získala od prominentního ochránce zvířat Franka Albrechta. Zveřejnila je na své internetové stránce, kde lze také nalézt další dokumenty vztahující se k případu.

Hrošík a medvědi pocházející z berlínského Tierparku měli být podle oficiálních dokladů převezeni do zoologické zahrady v belgickém Wortelu poblíž Antverp - ale ve zmíněném městě žádná zoologická zahrada není. Na Blaszkiewitze padá také podezření, že nechával prodávat tygry a jaguáry do Číny na výrobu prostředků na zlepšení lidské potence.

Prezident německé Ligy na ochranu zvířat Wolfgang Apel vyzval úřady, aby podezření šéfa berlínské zoo rychle vyšetřily. "Pokud se jasně prokáže, že zvířata skončila na jatkách, bude Blaszkiewitz jednoznačně muset odstoupit," řekl Apel deníku Bild, který rovněž upozorňuje, že překupníci zvířat spjatí s případem jsou podezřelí z dodávek exotických zvířat cirkusům.

Blaszkiewitz: Je to nesmysl
Prodej zvířat chovaných v zoo bez dostatečného důvodu je v Německu trestný. Blaszkiewitzovi hrozí pokuta, případně až tříleté vězení. Týdeník Spiegel, který na podezření upozorňuje, zveřejnil včera jeho reakci. Tvrzení Hämmerlingové jsou podle šéfa zoo "nesmysl a nedorozumění".

Hrošíka prý zoo prodala transparentním způsobem respektovanému německému obchodníkovi se zvířaty, kterého Blaszkiewitz zná přes třicet let. Připouští, že neví, kde pak zvíře skončilo, ale tvrzení o jatkách podle něj "stojí úplně na vodě".

Trojice medvědů himálajských byla prý už stará a odkoupil je další respektovaný obchodník. Kam byli odvezeni, neví, ale rozhodně prý ne do belgického Wortelu.

Co se týče šelem odprodaných do Číny, Blaszkiewitz upozorňuje, že prodej schvalovala německá Federální agentura na ochranu přírody. Domněnky, že zvířata v Číně nezůstala dlouho naživu, popřel s tím, že jsou založeny na "eurocentrickém pohledu" na Čínu.

Pokud bude Blaszkiewitz přinucen k odstoupení, nepůjde o první podobný případ v Německu. Loni v červenci byl propuštěn ředitel zoo v Erfurtu Norbert Neuschulz, když se zjistilo, že jeho podřízení zabíjeli chovaná zvířata a prodávali jejich maso.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video