Internetové vzkazy s tváří Ajmána Zavahrího jsou jen špičkou ledovce teroristické propagandy. Ilustrační foto

Internetové vzkazy s tváří Ajmána Zavahrího jsou jen špičkou ledovce teroristické propagandy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sedm let po 11. září těží teroristé z internetu maximum, varují agenti

  • 424
Tisíce agitačních webů, "hitparáda" atentátů na serveru Youtube, útoky plánované přes mapy Google Earth. Internet se stává čím dál větší zbraní, ale je i slabinou teroristů, píše sedm let po útocích 11. září italská kontrarozvědka AISI. Pokus o islamistický web zachytili už i zpravodajci v Česku.

Ještě před útoky z 11. září 2001 se Američanům dostal do rukou zajímavý dopis. Usáma bin Ládin v něm psal vůdci tehdy vládnoucího afghánského hnutí Taliban mullovi Umarovi, že chystaná válka se z 90 procent povede na poli propagandy.

A islamistům se v ní daří. Navzdory mohutnému tažení, nazývanému válka proti terorismu, v němž západní státy svrhly Taliban a se střídavými úspěchy s ním válčí, internetové bojiště zažívá zejména na ideologické frontě velkou ofenzivu extremistů.

"Nebýt internetu, lidé by Al-Kajdu vnímali jako vzdálenější a menší hrozbu," napsal magazín Gnosis - oficiální čtvrtletník italské kontrarozvědky AISI.

Pro porovnání: V roce 1998 americké ministerstvo zahraničí registrovalo třicet teroristických skupin, vlastní web měla polovina z nich. Nyní se počty internetových stránek islamistů pohybují mezi šesti a sedmi tisíci a ročně jich přibude 900, spočítal Gabriel Weimann z univerzity v Haifě. Zároveň roste i jejich kvalita.

Zkušenost s islamistou má už i česká policie a BIS
Česku se sice pozornost islamistických radikálů vyhýbá, zpravodajci ale často upozorňují, že nejsme ostrovem izolovaným od okolního světa - a to ani v otázce ideologického působení islamistů.

Dokládá to příklad z roku 2006. "Před dvěma lety jsme zaznamenali jeden případ radikálně proislamistického českého webu," sdělil iDNES.cz mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

"Byl to ale ojedinělý pokus jednotlivce, bez rizika, nikdo další za tím nebyl. Nelze vyloučit, že šlo o provokaci nebo špatnou recesi. Podnikli jsme kroky, aby se to neopakovalo," dodal Šubert bez dalších podrobností.

Jiří Ráž, vedoucí odboru boje s terorismem z policejního prezidia, má podobnou zkušenost. "Objevili jsme i (internetové) stránky v češtině, které poskytovaly rady, jak založit výcvikový tábor, jak komunikovat a přitom nepoužívat slova jako útok nebo bomba, které obsahovaly ostré nenávistné texty namířené proti Spojeným státům a Evropě a glorifikovaly mezinárodní terorismus," řekl Ráž ve čtvrtek v Brně na konferenci o terorismu.

Podle Pavla Hantáka z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, pod který Rážův odbor spadá, jde zřejmě o stejný web, který zmínila Bezpečnostní informační služba. S odvoláním na nedostupnost Jiřího Ráže ale nemohl informaci stoprocentně potvrdit.

Nejlepší taktika? Ohněm proti ohni
Ve světě, kde se s vynaložením minimálních prostředků může web registrovaný v USA vydávat za stránky např. z Moskvy nebo Singapuru, přitom není řešením bojovat proti novým webům jejich rušením. Zpravidla se totiž do několika desítek hodin objeví na jiném serveru.

"Ve světě je pro teroristy samozřejmě internet darem z nebe, používají ho ke komunikaci, konverzi lidí. A zprávy o útocích samozřejmě budí strach, což teroristům plně vyhovuje. Omezovat kvůli tomu média ale nemá smysl," přemítá Šubert.

Větších úspěchů než při rušení stránek dosahují západní tajné služby přes infiltraci a dezinformování teroristů. "Američané a Angličané to dělají s velkým úspěchem, některé státy zmítané politickou nestabilitou také. Infiltrovat diskusní fórum, za předpokladu, že je prokázaná jeho spojitost s podvratnými akcemi, se prakticky rovná získání informátora uvnitř buňky." píše Gnosis.

Zda právě podobná infiltrace pomohla například Britům, když loni na konci června v červenci překazili útok v Londýně (více o chystaném atentátu čtěte zde) se Gnosis nezmiňuje.

. INTERNETOVÁ OFENZiVA TERORISTŮ

Svůj první web - Alneda.com - spustili teroristé z Al-Kajdy podle Gnosis už v 90. letech. Po 11. září 2001 se ocitl pod palbou hackerů, kteří islamistickou stránku nakonec ovládli. Islámští radikálové nicméně nyní disponují více než šesti tisíci rozličnými weby.

"Produkční společnost" Al-Kajdy nazývaná Al-Sahab začala fungovat v roce 2001. Podle vlastních slov produkuje "dokumentární filmy, soubory pro iPod a videa pro mobilní telefony. V roce 2005 jich vytvořila 15, o rok později 58, loni už 97. Často je doprovázejí anglické titulky.

Al-Kajdě se nicméně nepodařilo zažehnout celosvětovou islamistickou revoluci, o které snila. Její ideologii ale převzali například extremisté v "sudu prachu" severní Afriky - v Alžírsku.

Dnešní teroristické weby podle magazínu Gnosis nabízejí rozsáhlé spektrum výcvikových materiálů, například návody na užívání střelných zbraní, splynutí s nepřátelským prostředím, práci s výbušninami či užívání programů pro zabezpečenou komunikaci.

Významným "pomocníkem" jsou i různé volně dostupné služby. Například Google Earth podle Gnosis už nejednou posloužil Palestincům při odpalování raket na Izrael z pásma Gazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video