Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Genocida ve Rwandě byla pětkrát horší než holokaust, vinu nese i Francie

  10:30aktualizováno  14:38
Bývá označována za nejrychlejší genocidu či za nejhrůznější násilný čin co do počtu mrtvých po dnech. Při vraždění ve Rwandě v roce 1994 zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní nejméně 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Na krveprolití se podílely i jeptišky a spoluodpovědnost za něj připisuje Rwanda i Francii.

Rychlost zabíjení byla omračující: podle vlády zahynulo každý den přibližně 10 000 lidí, 400 za hodinu a sedm za minutu. V tomto ohledu šlo o pětkrát horší masakr než při holokaustu, tvrdí francouzský historik Gérard Prunier. 

Poslední genocida ve 20. století vypukla z 6. na 7. dubna 1994 a skončila 18. července 1994. Podle odhadů připravila o život 20 procent obyvatel země a asi 70 procent rwandských Tutsiů. Ze svých domovů muselo uprchnout kolem 2,7 milionu lidí. 

Vraždění v malé a chudé Rwandě uprostřed Afriky začalo poté, co bylo 6. dubna 1994 sestřeleno letadlo s prezidenty Rwandy Juvénalem Habyarimanou a Burundi Cyprienem Ntaryamirou. Oba patřili k Hutuům. 

Kolik lidí nepřežilo následná tříměsíční zvěrstva je stále předmětem dohadů. Podle OSN zahynulo 800 000 lidí, většinou Tutsiů. Rwandská vláda uváděla přes milion mrtvých, z toho asi deset procent Hutuů. 

Genocida se hluboce zapsala do osudu Rwandy i sousedních zemí. Vedle milionů uprchlíků a zřetelného vlivu na války v sousedním Kongu například mnohonásobně vzrostl počet infikovaných virem HIV. 

Zničena byla infrastruktura Rwandy a vylidnění vedlo k velkému propadu její ekonomiky. Diskutovanou otázkou zůstává role mezinárodního společenství, jež nedokázalo řádění zabránit. Krutost masakrů zobrazil například příznivě přijatý film Hotel Rwanda režiséra Terryho George z roku 2004. 

Etnický konflikt s třídním pozadím

Etnický konflikt mezi většinovými Hutuy a menšinovými Tutsii, v jehož pozadí stály spory o půdu, doutnal ve Rwandě již delší dobu. Hutuové a Tutsiové byli přitom původně spíše společenskými kategoriemi. Vládnoucí Tutsiové - majitelé stád - tvořili 14 procent obyvatel a Hutuové byli většinou pastevci a rolníci. 

Rwanda uctívá 800 tisíc obětí genocidy

Ve Rwandě v neděli pietní tryznou začíná týden smutečních akcí k uctění památky 800 tisíc obětí z řad menšinových Tutsiů a umírněných příslušníků většinového kmene Hutuů, povražděných během sto dnů genocidy v roce 1994. Tryzny se zúčastní i nejméně deset hlav států. Očekáváni jsou mimo jiné předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo kanadská generální guvernérka Julie Payetteová.

S přispěním koloniálních velmocí však mezi nimi rostla nenávist. Tutsiové tvořili totiž v koloniálních časech vládnoucí skupinu s mnoha výhodami, po vyhlášení nezávislosti v roce 1962 ale měli v zemi převahu Hutuové. 

Do roku 1964 bylo při střetech zabito 20 000 Tutsiů a další statisíce byly vyhnány ze země. V roce 1973 se k moci dostal Habyarimana, který svůj režim za pomoci Francie založil na rasové ideologii proti Tutsiům. Ti proto vytvořili Rwandskou vlasteneckou frontu (FPR) a v říjnu 1990 zahájili ofenzívu.

Zavedení plurality v červnu 1991 smír nepřineslo. Uklidnění nezajistily ani dohody ze srpna 1993, které počítaly s paritním zastoupením obou etnik a ustavením prozatímní vlády. Plnění ujednání měla podpořit Pozorovatelská mise OSN pro Rwandu (UNAMIR). 

Mrtvoly ležely na hromadě jako klády v lese, líčí Rwanďanky genocidu

Zatímco Francie dál vyzbrojovala Habyarimanův režim, na severu země prováděly etnické čistky milice Réseau Zéro (Síť nula s heslem Žádný Tutsi), které vedla prezidentova manželka Agatha. 

Ta byla spolu s manželem a dalšími blízkými spolupracovníky členkou vlivné hutuské skupiny Akazu (malý domek), která si nepřála spolupráci s Tutsii a jež byla posléze jednou z hlavních řídících skupin genocidy.  

V srdci temnoty po vraždách tancovali

Po sestřelení letadla s Habyarimanou dosáhly masakry hrozivých rozměrů. Na zabíjení se nejvíce podíleli extremističtí Hutuové z milicí Interahamwe a Impuzamugambi. Vraždili ale i prostí muži i ženy. 

Rwanda zpřístupnila archiv o genocidě. Prozradí poslední okamžiky obětí

„Naložili nás do aut a odvezli do hor, abychom tam zabíjeli. Pak se zpívalo a tancovalo. Když zabíjíte prvního člověka, něco cítíte. V mém případě to byl můj soused. Pak už necítíte nic,“ popsal atmosféru krvavých 100 dní jeden z později odsouzených. 

Jako první byli zabiti hutuští opoziční politici včetně premiérky, tutsijští intelektuálové a deset belgických vojáků UNAMIR. V druhé fázi začalo vyvražďování všech Tutsiů.

Slovo genocida v souvislosti s Rwandou použily již koncem dubna 1994 humanitární organizace. „Naprostý horor, zde je srdce temnoty,“ řekl 28. dubna mluvčí Červeného kříže. 

Na 2500 členů UNAMIR se po zahájení masového vraždění stáhlo a 21. dubna 1994 - v době nejhorších masakrů - Rada bezpečnosti OSN rozhodla snížit kontingent UNAMIR na pouhých 270 lidí. A teprve v květnu RB OSN vyhlásila zbrojní embargo a rozhodla o vyslání 5 500 mužů na ochranu uprchlíků a civilistů. Ti do země dorazili ale až po ukončení etnických čistek. 

Na ochranu uprchlíků vyslala na návrh Rady bezpečnosti OSN Francie v červnu v operaci Tyrkys 2 500 vojáků na jihozápad země, kde bylo vytvořeno relativně bezpečné území. 

Trpěl za svůj názor a jeho jizvy pak otočily oči světa k běsnění ve Rwandě

V červenci 1994 situaci ovládla tutsijská FPR a válka skončila. Prezidentem a premiérem byli jmenováni zástupci Hutuů, ale skutečným vládcem v pozadí byl šéf FPR generál Paul Kagame z kmene Tutsiů, který je od roku 2000 prezidentem. 

Po vítězství FPR uprchlo do bývalého Zairu (dnes Kongo) a Tanzanie na 1,7 milionu Hutuů. Většina se ale později vrátila a s anonymní masou uprchlíků splynuli i někteří organizátoři masakrů. 

OSN mohla zvěrstvům zabránit

Na vyšetření zločinů vytvořila RB OSN Mezinárodní tribunál pro Rwandu (ICTR), který začal fungovat v roce 1997 a skončil v prosinci 2015. V roce 1998 oficiálně uznal, že se jednalo o genocidu proti Tutsiům. 

Architekt genocidy ve Rwandě dostal po 14 letech doživotí

Mezi odsouzenými je několik členů bývalé vlády včetně expremiéra Jeana Kambandy. V prosinci 2008 poslal tribunál do vězení na doživotí strůjce genocidy, někdejšího šéfa milicí Interahamwe a bývalého plukovníka Theonesta Bagosoru. Celkem odsoudil přes 60 strůjců masového vraždění. 

Další dva miliony lidí stanuly před rwandskými lidovými soudy gačača, kde bylo asi 65 procent souzených uznáno vinnými. 

OSN až v roce 1997 potvrdila, že dostala předem upozornění na chystaný masakr. Šéf OSN Kofi Annan, který byl v roce 1994 náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace, přiznal, že OSN mohla genocidě zabránit. Prohlásil také, že cítí vinu. Selhání přiznal i bývalý prezident Spojených států Bill Clinton. 

Francouzský parlament přímý podíl Francie na genocidě odmítl, připustil ale řadu chyb. Kagame Francouze obviňoval, že se na genocidě přímo podíleli.  Podle zprávy americké právní firmy pro rwandskou vládu z roku 2017 Paříž vyzbrojila pachatele genocidy a bránila potrestání lidí podezřelých z masakrů. 

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

O francouzské pomoci pachatelům genocidy pojednává i kniha Rwanda, konec mlčení (Rwanda, la fin du silence). Tu v březnu 2018 vydal bývalý podplukovník Guillaume Ancel, jenž se účastnil operace Tyrkys. 

Na zabíjení se podíleli i někteří rwandští kněží nebo jeptišky a mnohé oběti přišly o život v kostelích, kde přitom hledaly útočiště. Papež František poprosil v březnu 2017 o odpuštění za „hříchy a nedostatky církve a jejích členů“ během genocidy. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...