Rusové nasazují nové drony. Jsou chytřejší a útočí v roji, uvádějí analytici

  • 297
Ruská armáda na Ukrajině zřejmě nasadila novou verzi sebevražedných bezpilotních letounů Lancet s názvem Izdělije-53. S odkazem na ruské zdroje to uvádí americký Institut pro studium války, podle něhož ruské síly drony nyní testují pro hromadné synchronizované útoky.

Rusové nové bezpilotní stroje s názvem Izdělije-53 údajně poprvé nasadili 21. října. Dron je vybaven automatickým zaměřovacím systémem, který dokáže identifikovat různé druhy cílů a zvýšit šanci na úspěšný úder.

„Ruské síly zatím bezpilotní letouny Izdělije-53 nepoužívají v širokém měřítku, ale ruské zdroje tvrdí, že ruská armáda je v současné době testuje pro hromadné synchronizované údery rojem,“ uvádějí analytici Institutu pro studium války (ISW) ve své víkendové zprávě.

Upozorňují, že maximální užitečné zatížení těchto strojů se pohybuje mezi třemi až pěti kilogramy, což nemusí stačit k poškození větších armádních cílů.

Podle výrobce, společnosti ZALA Aero, je dron Izdělije-53 zapouzdřen v utěsněné tubě, která se používá pro jeho skladování, přepravu i vypouštění.

Jednou z hlavních výhod stroje má být právě schopnost tvořit roje schopné koordinovaných útoků na více cílů na bojišti. Izdělije-53 si mezi sebou mohou předávat informace o obrněných vozidlech a jejich koncentraci.

ISW v minulém týdnu informoval, že ruské síly použily také nové drony s názvem Italmas, známé také jako Izdělije-54, a to při útoku na Kyjevskou oblast. Ruské velení se podle analytiků může domnívat, že mu velký počet útočných dronů umožní překonat ukrajinskou protivzdušnou obranu.

Základní varianta dronu Lancet (Lancet-3) má rychlost 80 až 110 kilometrů v hodině a vytrvalost až 40 minut. Bezpilotní letoun lze použít jak pro úderné, tak pro průzkumné mise. Drony Lancet mají dolet asi 40 kilometrů. Let v reálném čase koriguje navaděč, což je rozdíl oproti dronům Šáhed-136 íránské výroby, které letí po předprogramované dráze. Lancet-3 je možné vypustit pomocí katapultovacího zařízení ze země či z námořních platforem.

Ukrajina má první flotilu námořních dronů na světě, nutí Rusy ukrývat lodě

Rusko takzvané sebevražedné či kamikaze drony používá od počátku invaze. Intenzita, s jakou Moskva tyto drony nasazuje, ale podle ukrajinských vojáků nyní narůstá. „Každý den sestřelíme nejmíň jeden nebo dva lancety,“ uvedl v minulém týdnu poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.

Ukrajinské síly je podle něj nezachycují se stoprocentní úspěšností. Drony Lancet letí pomalu a v nízké výšce, což mate tradiční systémy protivzdušné obrany, které jsou konstruovány tak, aby zachycovaly rychle se pohybující cíle.

Podle Saka nesou drony poměrně malou nálož výbušnin o váze, která se pohybuje od 1,5 do pěti kilogramů. Mají tak menší sílu než většina dělostřeleckých granátů nebo raket, ale i tak mohou způsobit vážné škody.

Předpokládá se, že jeden bezpilotní letoun Lancet stojí tři miliony rublů (750 tisíc korun), což podle magazínu Newsweek představuje nákladově efektivnější způsob úderu na ukrajinské cíle než použití raket.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video