„Místo toho, aby ruský prezident Vladimir Putin bojoval přímo s NATO, podněcuje rozepře mezi Ázerbájdžánem a Arménií, Srbskem a Kosovem, v západní Africe a nyní také v Izraeli. Nestabilita, která v těchto místech vzniká, má odvést pozornost i zdroje USA od války na Ukrajině,“ napsal Kemp v komentáři pro izraelský portál Ynetnews.
Někdejší plukovník britské armády připomněl, že Washington v lednu stáhl velké zásoby své munice uskladněné v Izraeli, aby je převezl na Ukrajinu. „Pokud bude konflikt v Izraeli dále eskalovat, bude je muset nahradit zásobami, které by jinak mohl poslat pro Ukrajinu k použití proti Rusku,“ dodal Kemp, jenž působil jako velitel pěšího praporu.
Stíhačky výměnou za podporu ve válce. Rusko-íránská spolupráce sílí, tvrdí USA |
Tak jako Rusko využívalo Írán k dodávkám dronů pro svou válku na Ukrajině, nyní ho podle Kempa využívá k podpoře a umožnění těchto útoků v Izraeli. „Írán dlouhodobě Hamás a Islámský džihád cvičí a financuje a dodává jim zbraně. Také Moskva udržuje a rozvíjí kontakty s palestinskými teroristickými skupinami,“ uvedl Kemp s odkazem na návštěvy členů Hamásu v Rusku.
Vůdce hnutí Ismáíl Haníja navštívil Moskvu loni v září. Deník Times of Israel tehdy napsal, že návštěva se koná v době zhoršených vztahů mezi Jeruzalémem a Moskvou kvůli izraelské podpoře Kyjeva.
Boje mohou rychle přerůst ve válku Izraele s Íránem, varuje expert |
Podle Kempa ani Írán ani Rusko nechtějí normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, o které se v posledních měsících hovořilo. „Ve snaze o větší regionální nestabilitu a válku je stabilní partnerství mezi Izraelem a Saúdskou Arábií to poslední, co si kterákoli z těchto zemí přeje,“ domnívá se.
Izrael ve válce |
O tom, že se na přípravách útoku na Izrael zřejmě podílel Írán, píše v pondělí také list The Wall Street Journal. O zahájení útoku se podle něj rozhodlo před týdnem na schůzce v libanonském Bejrútu. Deníku to řekli vysoce postavení činitelé Hamásu a libanonského šíitského hnutí Hizballáh, kterému se rovněž dostává íránské podpory.
Írán pomáhal s přípravou útoku na Izrael, tvrdí zdroje z Hamásu i Libanonu |
Teherán ale jakékoliv zapojení popírá. „Rozhodně Palestinu neochvějně podporujeme, nicméně na palestinské reakci se nepodílíme,“ vzkázal.
Pro domněnku, že útok mohlo popostrčit Rusko, neexistují důkazy a Moskva ji nekomentovala. „Domníváme se, že situaci je nutné co nejdříve obrátit směrem k míru. Eskalace konfliktu představuje velké nebezpečí pro region, a tak jsme znepokojeni,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Kreml útoku na Izrael využije, míní ISW
Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že Moskva útoku Hamásu na Izrael využila k informačním operacím s cílem snížit podporu a pozornosti USA a Západu vůči Ukrajině a zřejmě tak bude činit i nadále.
„Kreml především obviňoval Západ ze zanedbávání konfliktů na Blízkém východě ve prospěch podpory Ukrajiny,“ míní analytici.
Svlečená Němka, malé děti, vojáci. Koho všeho Hamás odvlekl do Gazy |
Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v rámci této kampaně o víkendu prohlásil, že „USA a jejich spojenci by se měli zabývat prací na palestinsko-izraelském urovnání, a ne zasahovat do záležitostí Ruska a poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině“.
Ruský propagandista Sergej Mardan zase napsal, že Rusko bude mít z eskalace prospěch, protože svět „na chvíli odvrátí svou pozornost od Ukrajiny a opět se zaměří na hašení věčného požáru na Blízkém východě“.
Izrael napočítal přes 800 mrtvých, Hamás pohrozil popravami 150 unesených |
Ruská diplomacie pak obvinila Západ, že blokuje úsilí „nezbytného kvarteta“ – Ruska, USA, EU a OSN –, což vede k eskalaci násilí v Izraeli. „Nepřímo tak obvinilo Západ ze současných bojů,“ míní ISW.
Podle jeho analytiků jsou tato prohlášení zaměřená na západní publikum, aby vrazila klín do vojenské podpory Ukrajiny. „Snaží se demoralizovat ukrajinskou společnost tvrzením, že Ukrajina ztratí mezinárodní podporu, a mají uklidnit ruské domácí publikum, že mezinárodní společenství bude ignorovat válečné úsilí Ukrajiny,“ uvedl institut.