Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov (9. května 2018) | foto: Reuters

Zánik smlouvy o raketách podkopává bezpečnost celého světa, soudí Gorbačov

  • 168
„Konec smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu může vést k chaosu a k ohrožení světové bezpečnosti,“ myslí si někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov, který dohodu v roce 1987 s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem podepsal. Někdejší sovětský lídr to řekl v rozhovoru pro ruská média.

„Ukončení smlouvy bude mít pro mezinárodní společnost sotva nějaké výhody,“ řekl 88letý Gorbačov v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RT. „Tento krok USA přinese nejistotu a chaotický vývoj do mezinárodní politiky,“ dodal.

Zatímco Gorbačov vinu za nezdar vidí na americké straně, Británie či Polsko odpovědnost kladou Rusku. Stejný názor zastává i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který také dnes prohlásil, že NATO nestojí o nové závody ve zbrojení.

Při podpisu smlouvy o raketách Reagan a Gorbačov vtipkovali

Stoltenberg také uvedl, že NATO se nechystá k žádným rychlým akcím, kdy by aliance dělala totéž, co Rusko. „Nové závody ve zbrojení nechceme,“ řekl.

 Stoltenberg za viníka nezdaru považuje Moskvu. Ruský návrh na moratorium pro rozmísťování raket nových raket středního doletu nepovažuje generální tajemník NATO za důvěryhodnou nabídku, neboť Moskva již proti ujednáním s rozmísťování střel začala. „V Evropě nejsou žádné nové americké střely, žádné střely NATO, ale je tady stále více a více nových ruských raket,“ řekl.

Evropští činitelé mezitím podle agentury Reuters vyjadřují obavy z toho, že Evropa by se opět mohla stát kolbištěm měření sil Ruska a USA v počtu střel středního doletu.

Nový britský ministr zahraničí Dominic Raab obvinil Moskvu z toho, že její vinou dohoda INF zanikla. „Jejich pohrdání mezinárodním systémem založeným na pravidlech ohrožuje bezpečnost Evropy,“ napsal Raab na adresu ruského vedení.

Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jediný, kdo nese vinu za konec INF, je Rusko. „Ruská neochota k jejímu naprostému dodržování vyústila v to, že Spojené státy neměly jinou možnost volby,“ sdělilo polské ministerstvo zahraničí. To dodalo, že Varšava společně se všemi spojenci stojí za rozhodnutím USA odvolat účast na INF plně podporuje. „Je to pochopitelná reakce na ruské porušování dohody,“ poznamenala polská diplomacie.

INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty)

  • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali 
  • sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988.
  • Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500-5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.
  • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a pak ji tajně rozmístila.
  • Americký prezident Donald Trump v říjnu 2018 oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že  Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Moskva to popírá, ale zároveň odmítá pustit k novým raketám inspektory. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video