Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinci navrhují neutralitu a cizí země jako garanty. Výsledky míří k Putinovi

  9:24aktualizováno  20:19
Systém garancí bezpečnosti, neutrální status a budoucí rozhovory o Krymu. To během úterních jednání o ukončení války na Ukrajině navrhla v Istanbulu ukrajinská delegace té ruské. Ta schůzku označila za konstruktivní s tím, že návrhy Kyjeva předá ruskému prezidentovi. Jednání se účastnil i oligarcha Roman Abramovič. Ankara uvedla, že ve středu už se jednat nebude.

„Mírové rozhovory mezi ukrajinskou a ruskou delegací už v Istanbulu nebudou pokračovat druhým dnem,“ potvrdila turecká diplomacie, která jednání pořádala. Podařilo se prý dosáhnout dosud nejvyznamnějšího pokroku.

Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij uvedl, že o ukrajinských návrzích bude informovat ruského prezidenta Vladimira Putina. Jednání podle něj byla konstruktivní. Zároveň však upozornil, že Ukrajina a Rusko před sebou mají ještě „dlouhou cestu“, než bude připravena dohoda o podmínkách přijatelných pro obě strany.

Ukrajinská strana oznámila, že už rozhovory natolik pokročily, aby bylo možné svolat schůzku obou prezidentů. Podle ruské delegace je však setkání na nejvyšší úrovni možné pouze v případě, že ministerstva zahraničí obou zemí mírovou dohodu schválí.

Kyjev při jednáních navrhnul nový systém garancí, přičemž garanty bezpečnosti by měly být některé další státy. Mezi nimi ukrajinští vyjednavači zmiňují Turecko, dále pak Polsko, Kanadu a Izrael.

Pokud bude systém garancí fungovat, Ukrajina by se pak mohla stát neutrální zemí. Navrhovaný neutrální status Ukrajiny by znamenal, že by na jejím území nebyly vojenské základny žádných jiných zemí. Ukrajinci také Rusům navrhli hovory o statusu okupovaného ukrajinského poloostrova Krym na dalších patnáct let, uvedla agentura Reuters.

Rusko slíbilo omezit boje u Kyjeva. Vojáky nestahuje, ale přesouvá

Pokud by se však měla dohoda s Ruskem uzavřít, museli by ji Ukrajinci nejdříve schválit v referendu, zdůrazňují ukrajinští vyjednavači s tím, že nastat také musí „naprostý mír“ v jejich zemi. Rusko také nesmí být proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie, dodal pak ruský vyjednavač Medinskij. Rusko už dříve naznačilo, že proti vstupu Ukrajinců do EU nic nemá.

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak (29. března 2022)

Ještě před úterním dvoustranným jednáním se konalo krátké třístranné setkání s Erdoganem. Ten k oběma delegacím promluvil v istanbulském paláci Dolmabahçe na evropském břehu Bosporu. Zde se také konaly první rozhovory obou stran tváří tvář od 7. března. Od té doby až dosud spolu totiž Rusové a Ukrajinci jednali prostřednictvím videokonferencí.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken po úterních jednáních v Istanbulu uvedl, že Spojené státy nezaznamenaly žádné náznaky toho, že by diplomatické rozhovory postupovaly „konstruktivním způsobem“. „Je tu to, co Rusko říká, a je tu to, co Rusko dělá, a my se soustředíme na to druhé. A Rusko dělá to, že pokračuje v týrání Ukrajiny,“ konstatoval Blinken. 

Moskva po rozhovorech řekla, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Boje včetně ostřelování ukrajinských měst ruskými silami nicméně na Ukrajině pokračují.

Podle západního zdroje agentury Reuters zatím Rusko neprokázalo, že v rozhovorech pokračuje s vážným úmyslem, a zdá se, že pomocí nich hraje o čas. Přímá jednání jsou podle zdroje nicméně v současné chvíli nadále nejlepší cestou vpřed. „Doufáme, že se to v určité fázi začne brát vážně a povede to ke klidu zbraní,“ řekl.

„Na jednání radši nic nejezte ani nepijte“

Jednání začala chladně, vyjednavači si nepodali ruce, informovaly agentury. Schůzky v Istanbulu se zúčastnil i ruský podnikatel Roman Abramovič, který se už dříve zapojil do vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem. Abramovič není oficiálním členem ruské delegace. Podle Kremlu však jeho osobní zapojení do mírových rozhovorů schválily obě strany.

Abramovič jednal v Moskvě i Kyjevě o míru. Po „sabotáži“ měl příznaky otravy

Právě v návaznosti na to, že Abramovič spolu s několika dalšími lidmi začátkem března po jednáních pociťoval příznaky otravy neznámou látkou, ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba doporučil účastníkům jakýchkoliv jednání s Ruskem, aby během nich „nic nejedli ani nepili“. 

„A pokud je to možné, ničeho se nedotýkejte,“ řekl Kuleba s tím, že má tuto radu „z první ruky“. Dodal však, že éterem nyní koluje mnoho drbů, protože všichni „baží po novinkách a senzacích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zprávy o Abramovičově otravě odmítl s tím, že se nezakládají na pravdě a jsou součástí „informační války“.

Ukrajinský ministr zahraničí předem tvrdil, že rozhovory uvázly na otázkách, k jejichž řešení nemají vyjednávači mandát, a proto je nutná schůzka hlav států, aby se vyřešily hlavní problémy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ovšem uvedl, že schůzka obou prezidentů bude potřebná, až bude jasné řešení klíčových otázek.

Zelenskyj promluvil k dánským poslancům

Zelenskyj měl v úterý projev k dánskému parlamentu prostřednictvím videopřenosu. Zopakoval svou výzvu ke zpřísnění protiruských sankcí, včetně zablokování obchodu, zastavení nákupů ruské ropy a uzavření přístavů pro ruské lodě.

Telegram

Prezident řekl, že „brutalita konfliktu na Ukrajině je větší, než čeho jsme byli svědky za druhé světové války“. Připomněl přitom situaci v jihoukrajinském městě Mariupol, které je obklíčeno ruskou armádou a čelí neustálému bombardování. Podle prezidenta Ukrajiny ve městě stále zůstává uvězněno asi 100 tisíc lidí.

Zelenskyj v poslední době přednesl obdobné projevy na dálku také k zákonodárcům Spojených států, Velké Británie, Švédska, Německa, Kanady, Izraele, Japonska či Evropské unie. Ve středu se očekává jeho projev k norskému parlamentu.

Zelenskyj poděkoval Fialovi za podporu Ukrajiny, ocenil zacházení s uprchlíky

O situaci na Ukrajině bude v Ženevě jednat Rada OSN pro lidská práva (UNHRC). Začátkem měsíce rada schválila rezoluci odsuzující možné porušování lidských práv ze strany ruských sil při invazi na Ukrajinu a oznámila ustavení komise, která bude tyto případy vyšetřovat.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:25

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...