Ukrajinský voják používající noční vidění (4. února 2022) | foto: ČTK

Problém Rusů před zimou. Nezvládají boj v noci, odhalil ukrajinský velitel

  • 199
Velitel ukrajinských speciálních sil, brigádní generál Viktor Chorenko, ve svém prvním rozhovoru pro média poukázal na chyby, kterých se dopouštějí ruské síly včetně jednotek zvláštního určení. Rusové podle něho zejména neumí bojovat v noci, což může být během zimy ještě důležitější než dosud. Přiblížil též, jak fungují ukrajinští specialisté chválení i Spojenými státy.

„Někdy se chovají bláznivě. Ale bláznivé jednání nezajišťuje úspěch,“ říká o ruských speciálních jednotkách generál. Někdy jsou používány špatným způsobem, například jako dělostřelectvo. Tím ztrácí spousta lidí.“

Málo známý Chorenko, jenž předtím působil jako šéf zvláštního oddělení ukrajinské vojenské rozvědky GUR, byl jmenován velitelem speciálních sil v červenci. Jeho rozhovor s portálem War on The Rock je jeho prvním vystoupením v médiích. Chorenko už nicméně vzbudil pozornost na sociálních sítích, kde byl jeho vojenský profil dáván do kontrastu s poněkud unaveně vyhlížejícím šéfem běloruských speciálních sil.

„Ruské síly nejsou schopny provádět operace v noci. Měli bychom tuto mezeru vyplnit. Měli bychom objevit efektivnější způsob boje v noci,“ doplňuje Chorenko další slabiny Rusů. Žádá proto Západ o dodávky brýlí nočního vidění či drony, které pomáhají obráncům objevit v předstihu místa nasazení invazivních sil.

Válčení v noci vzhledem k nastávajícím zimním měsícům bude čím dál podstatnější. „Denní světlo se zkrátí na méně než 9 hodin denně ve srovnání s 15-16 v létě. To bude mít za následek méně útoků a více statických obranných frontových linií,“ upozorňuje britská vojenská rozvědka. „Schopnost nočního vidění je vzácnou komoditou, která dále zhoršuje neochotu bojovat v noci.“

Jak ukrajinské speciální síly operují

Ukrajinské speciální síly jsou jednou z nejmladších a nejmodernějších složek ukrajinské armády. Jako jedna z prvních dosáhla součinnosti se standardy NATO, uvádí server RBC-Ukrajina. Pro svůj tvrdý výcvik jsou jejich příslušníci nazýváni „železnými vojáky“.

Ukrajinci zřizují různé menší, autonomní jednotky zvláštního určení. Každý tým speciálních sil je zodpovědný za určitou oblast. Má za úkol seznámit se s tamním terénem, ustanovit komunikační linie s obyvateli – především členy místních buněk odporu – a tím připravit půdu.

„Snažíme se najít a integrovat do těchto skupin lidi, kteří znají místní populaci, kteří jsou možná původem odtamtud, kteří tam mají příbuzné, kteří mohou pomoci s komunikací, kteří mohou působit jako průzkumníci. To je velká výhoda,“ upozorňuje Chorenko.

Ukrajinští speciálové podle něj těží i z detailnější znalosti své země. „Používáme moderní mapy. Rusové používají zastaralé,“ dodává.

ANALÝZA: Ukrajinská armáda se zřejmě vylodila v ústí Dněpru

Ukrajinci též pečlivě sledují, co se děje za hranicemi sousedních států, v Bělorusku a Rusku. „Připravujeme infrastrukturu, připravujeme agenty místního odporu,“ říká neurčitě Chorenko.

Ukrajinským speciálním silám jsou přičítány útoky na letiště, základny či sklady s municí na Rusy okupovaném Krymu. Za své akce v týlu nepřítele si získaly i ocenění USA, podle jejichž představitelů úspěšně aplikují obrannou doktrínu takzvaného Konceptu operačního odporu (ROC). Tu vytvořilo americké Velitelství speciálních operací v Evropě ve spolupráci se státy NATO po gruzínské válce s Ruskem s cílem naučit napadané státy účinným technikám rezistence.

Děkujeme za dárky. Rusové u Chersonu nechali tanky, houfnice i vrtulníky

„Protože to nemůžete udělat konvenčně, použijete speciální operační síly, které potřebují od sil odporu podpořit zpravodajskými informacemi, zdroji, logistikou, aby se do těchto oblastí dostaly,“ ozřejmil použití metod ROC na Krymu americký armádní plukovník ve výslužbě Kevin D. Stringer.

Američtí představitelé přiznávají, že Ukrajince cvičili. „Americké speciální jednotky byly součástí mnohem většího úsilí pomoci ukrajinským speciálním jednotkám transformovat se z Ruskem ovlivněné organizace typu Spetsnaz na profesionální a smrtící bojovou sílu kompatibilní s NATO,“ prohlásil velitel amerického Velícího střediska pro speciální operace Jonathan Braga. „Naše příspěvky k nekonvenční válce se dnes na ukrajinském bojišti ukazují jako účinné.“

Podle Bragy se USA dokonce v některých oblastech, například co se týče psychologických operací informační války, mohou od Ukrajinců učit. „Řekl bych, že rychlost informací, síla informačních operací by mohla být jednou z největších lekcí získaných z událostí probíhajících na Ukrajině.“


Video