Škody po ruském ostřelování v ukrajinském Hostomelu. (3. dubna 2022) | foto: Profimedia.cz

Kněz přišel pro zabitého přítele, Rusové museli tělo nejprve odminovat

  • 72
Tělo blízkého přítele našel opásané výbušninami a zádušní mše sloužil kvůli ostřelování na zahradách a polích. Pravoslavný kněz z ukrajinského Hostomelu, jenž se stal jedním z prvních cílů Rusů na Ukrajině, po odchodu okupantů popsal, jaká zvěrstva na vlastní oči viděl.

Kněz Pjotr Pavlenko právě dokončil modlitbu nad tělem jednoho z padlých a vrátil se do svého kostela, když dovnitř vtrhli místní a oznámili mu, že jeho kamarád a starosta Jurij Prilipko zemřel. Ruští ostřelovači ho zabili, když rozdával jídlo civilistům, kteří kvůli bojům zůstali bez zásobování.

„Věděl jsem, že ho musím vyzvednout. Vyrazil jsem s trakařem a bílým prostěradlem k místu, kde ho společně s jeho řidičem zabili,“ popisuje Pavlenko listu The Times. „Zamával jsem na ně prostěradlem a řekl jsem, že si jdu pro těla a chci mluvit s jejich velitelem,“ líčí. 

Na to, co následovalo, nikdy nezapomene. „Stop. Nesahejte na něj, nebo s ním vyletíte do povětří,“ zařval na kněze jeden z ruských vojáků, když vykročil k Prilipkovu tělu. Jak záhy zjistil, ruští snipeři oba mrtvé Ukrajince obložili výbušninami, aby roztrhaly ty, kteří si pro ně přijdou.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

Ruští vojáci svůj záměr zřejmě přehodnotili poté, co uviděli Pavlenkovo kněžské roucho. „Rychle jsem uskočil za zeď. Voják rozepl Prilipkovu bundu a začal z ní vybírat jednu výbušninu za druhou. Když skončil, směl jsem si tělo odvést. Chtěl jsem s sebou vzít i druhé tělo, ale to mi Rusové zakázali,“ říká kněz. 

Rusové nastražili pod těla miny

Jeho příběh o těle přítele obloženém výbušninami je dalším z mnoha zvěrstev, jichž se ruská armáda dopustila od počátku invaze a na světlo se dostávají až poté, co se ruští vojáci začali stahovat z okolí ukrajinské metropole na východ k Donbasu. 

Také ve městě Irpiň ukrajinská armáda v předchozích dnech objevila několik těl s výbušninami. Pobouření na Ukrajině i ve světě pak vyvolalo odhalení ve městě Buča, kde ruští vojáci během měsíční okupace vyvraždili několik set civilistů a jejich těla nechali ležet na ulicích.

Ukrajinští vojáci a policisté nyní procházejí budovy, v nichž pobývala ruská armáda, a v jejich sklepích i dvorech nacházejí nové oběti. Mrtvé musí nejdříve ohledat kvůli nástražným zařízením, která mají za cíl zmrzačit či zabít kohokoli, kdo by s těly chtěl manipulovat. „Pod některé z těl Rusové nastražili miny,“ uvedl starosta Buče Anatolij Fedoruk. 

„Buča je jen vrcholem ledovce,“ prohlásil ukrajinský poslanec Oleksandr Jurčenko, jenž v neděli v Hostomelu pomáhal s odklízením trosek po týdnech těžkého ostřelování. „Nyní zjišťujeme, že Rusové úmyslně páchali zločiny na civilistech na řadě míst, která obsadili,“ dodal Jurčenko.

Kněz Pjotr Pavlenko z Hostomelu s fotkou Jurije Prilipka:

Ukrajinci jim nikdy neodpustí, říká kněz

Kolik lidí v Hostomelu od vypuknutí bojů přišlo o život, není jasné. Město se stalo jedním z prvních míst v okolí Kyjeva, jež se dostalo pod těžkou palbu poté, co ruští plánovači označili místní letiště za cíl vzdušného útoku. Ukrajincům se však opakovaně dařilo ruské výsadkáře zatlačovat zpět. Nad městem získali plnou kontrolu 2. dubna. 

Letiště nyní připomíná postapokalyptickou krajinu posetou ohořelými armádními vozidly a troskami letounu Antonov An-225 Mrija. Největší dopravní letadlo na světě zničila ruská armáda při únorovém útoku.

Podle šéfa nově vytvořené vojenské správy Hostomelu Tarase Dumenka se z obce během okupace ztratilo přes 400 lidí, které se nedaří najít. 

Zabíjeli lidi jen tak. Přeživší z Buče popisují teror pod ruskou okupací

Kněz Pavlenko nyní vzpomíná, jak musel v posledních týdnech takřka denně odříkávat modlitby za mrtvé, které jejich blízcí nouzově pohřbívali na zahradách a polích. Poté, co starosta Prilipko 7. března zemřel, přišli Rusové za knězem, aby jeho roli převzal.

„Nabídku kolaborace jsem odmítl,“ říká Pavlenko. Ačkoli z invaze viní Moskvu, činy ruských vojáků hluboce otřásly jeho křesťanským přesvědčením o nutnosti odpouštět. 

„Nemyslím, že jim Ukrajinci někdy odpustí,“ říká s tím, že chce jednou Prilipka a další padlé řádně pohřbít. Kvůli nedostatku rakví je uložili do země jen v látce. „Až válka skončí, vyjmeme jejich těla a uspořádáme jim pohřeb s plnými poctami. Uděláme to v den, kdy Ukrajina zvítězí,“ uzavírá.

6. dubna 2022


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video