Kam s ním? Putinovi vymýšlí novou funkci, aby vedl Rusko „na věčné časy“

  13:30aktualizováno  13:30
Posledních dvacet let platilo, že Rusko rovná se Putin. Panují obavy, že jeho odchod vyvolá boj o moc. Prezidentovi se proto už nyní vymýšlí nová superfunkce, aby zůstal v čele země. Pokud se národu neomrzí, může jej u kormidla udržet vytvoření jakéhosi politbyra nebo sjednocení s Běloruskem.

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní výstavě u Moskvy (19. září 2018) | foto: AP

Tyto úvahy se mohou jevit jako hodně předčasné, vždyť Vladimir Putin má v čele ruské federace setrvat až do května 2024. Nicméně ona kardinální otázka se už vynořila, v ruském podvědomí hlodá a mnohým nedá spát: Co se stane, až „nepostradatelnému“ Putinovi skončí prezidentský mandát? 

Fotogalerie

Stát se samozřejmě může leccos, záležet bude i na Putinově zdraví, koneckonců je mu už 66 let, a také na tom, zda se za dalších pět let včele Rusům definitivně neomrzí.

Jako nejméně pravděpodobné se však nyní zdá, že bude naplněno přání protikremelské opozice, jež občas zaznívá na pouličních protestech: „Rusko bez Putina!“ 

Většina ruských mocných to totiž – alespoň dnes – vidí úplně opačně: Žádný „nový“ Putin daleko široko na obzoru není, a tak musí zůstat ten „starý“, stůj co stůj. Jinak hrozí mocenská válka elit a opětné zabřednutí do chaosu jako v devadesátých letech.  

Co tedy s tím?

Tiché rozhovory v síních moci prý už začaly. Někteří proputinovští poslanci si podle spekulací lámali nad tímto mocenským rébusem hlavu a už našli řešení: novou superfunkci pro Putina a výrazné přeorání ruské politické krajiny.

Nepostradatelný?

I když Putinovi nyní klesají preference a už zdaleka nedosahuje astronomických osmdesáti procent obliby, pro mnohé se stále jeví jako nepostradatelný vůdce. Zejména kvůli poměrně stabilnímu prostředí, které garantuje. 

Zeman v Soči jednal s Putinem. V Sýrii jste zvítězili, gratuloval

Putin zdědil po svém předchůdci Jelcinovi zemi v katastrofálním stavu, obnovil však pořádek a pod jeho vedením se Rusko znovu stalo důležitým hráčem na mezinárodní scéně. 

Vrátil Rusům hrdost, takže ti mu ve své většině promíjejí jeho autoritářské způsoby spočívající v rafinovaném potlačování skutečně demokratického politického procesu. Tím, že se vrátil k tradičnímu centralistickému byrokratickému státu s jediným silným vůdcem na špici, vlastně Putin stvořil systém na něm osobně do značné míry závislý. 

Sám ruský vládce několikrát zopakoval, že se o další prezidentský termín (nynější ústava mu to ani nedovoluje) znovu ucházet nebude. Co má sám po skončení mandátu v úmyslu, o tom zatím nehovoří. 

Nejspíš však přemýšlí o způsobech, jak podpořit novou hlavu státu a udržet stabilitu tak, aby on sám mohl odejít do politického důchodu. Nebo naopak o tom, jak zůstat dál na vrcholu moci, neboť je to „prostě nevyhnutelné“.

Putin byl dvojí agent, ale spřátelený. Exčlen KGB měl průkaz německé Stasi

Jeho stoupenci v tomto smyslu uvažují za něj. Většina ruských politických, byznysových i úřednických elit získala své postavení během Putinovy éry. Díky důvěrnému objetí mezi bohatstvím a mocí, které ruský systém charakterizuje, mají tedy všichni hodně co ztratit, pokud by někdejší veterán nechvalně proslulé KGB náhle pustil kormidlo moci. 

Putinovým problémem je, jak žertují někteří experti, že nemá jiného Putina, jemuž by předal žezlo a obušek. Žádný nástupce, který by pocházel z jeho vnitřního kruhu, se také (alespoň zatím) na obzoru nerýsuje. Takže? Jak říkají někteří zákonodárci ze strany Jednotné Rusko, „zůstane to na Putinovi“.

Dva scénáře, jak to zařídit

Vážná debata se rozbíhá. Včetně možnosti změnit ruský ústavní systém. Loni na konci roku o tom spekuloval například šéf Státní dumy Vjačeslav Volodin. 

Odhlédneme-li od možnosti, že všechno překazit nakonec může rostoucí únava z Putina (za pět let může být ještě násobně větší), rýsuje se několik více či méně krkolomných scénářů, jak by se to dalo zařídit. Tedy aby Putin zůstal na nejvyšším postu, v jakési superfunkci, a zároveň se už znovu neucházel o prezidentské křeslo.

Lukašenko: Moskva chce, aby se Bělorusko za ropu začlenilo do Ruska

Prvním je oživená myšlenka na jistou formu sjednocení Ruska a Běloruska. De facto nový stát by musel mít nové politické struktury a jeho hlavou by se mohl stát právě Putin. V Minsku se ovšem podobné úvahy nesetkávají s pochopením a údajně jim není nakloněn ani sám nynější ruský prezident. Přesto nelze plán šmahem zatratit. 

Druhý scénář, který je zvažován, se týká podstatného rozšíření pravomocí Státní rady, dnes poradního orgánu prezidenta, který sestává z regionálních vůdců. Vzniklo by cosi jako politbyro za sovětské éry, jehož by byl Putin předsedou poté, co jeho prezidentské období skončí. Vyžadovalo by to ovšem zásadní změnu ústavy. Existují i další nápady, více či méně bizarní.

Ten, jehož se to všechno týká, zatím mlčí. Alespoň navenek. Pokud bude z jeho strany zájem, lze předpokládat, že politici to „nějak“ zařídí. A Rusové by to nejspíš spolkli, zvláště když propaganda najde spousty důvodů pro takový veletoč. 

Možné také je, že všechno nakonec dopadne úplně jinak. Tak už to v Rusku chodí. Uvidíme za pět let. 


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Policie ukončila vyšetřování Kuciakovy vraždy, tvrdí slovenská média

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Slovenská policie ukončila hlavní část vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která vyvolala...

To nestačí! Protesty německých studentů za ochranu klimatu nekončí

Protesty proti ekologickým opatřením Angely Merkelové byly k vidění také v...

Když kancléřka Angela Merkelová slavnostně ohlašovala „průlomový“ balík vládních opatření k ochraně klimatu,...

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz