Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

  8:59aktualizováno  8:59
Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12. srpna 2000.

Katastrofickým výbuchům na palubě jaderné ponorky K-141 Kursk, více než stopadesátimetrové pýše ruského válečného námořnictva, předcházelo cvičení, jehož se účastnilo 118 členů posádky.

Po dvou explozích skončilo plavidlo, považované za nepotopitelné, dvakrát větší než jumbo jet a delší než dvě fotbalová hřiště, na dně arktických vod Barentsova moře.

A začal boj s časem. Jak se s ním vyrovnávali sami zbylí námořníci, co prožívaly jejich rodiny a do jaké míry záchrannou operaci ztížilo jak zchátralé vybavení, tak odmítavý postoj ruské vlády vůči nabízené zahraniční pomoci, zkoumá dánský režisér Thomas Vinterberg s mezinárodním hereckým obsazením.

Poslední Nyqvistova role

Hlavní ženskou roli dostala Léa Seydouxová, jejími kolegy jsou Colin Firth, Matthias Schoenaerts, Max von Sydow či Michael Nyqvist, pro něhož se Kursk stal vůbec posledním filmem. Švédský herec zemřel na rakovinu v červnu 2017, měsíc před koncem natáčení, nicméně všechny scény své postavy ještě stihl dokončit.

Kursk měl premiéru loni v září na festivalu v Torontu a jeho zahraniční recenze se v mínění rozcházejí. Třeba podle listu The Guardian vznikl „srdcervoucí a znepokojující film, jenž sice skončí v melancholické tónině, ale zůstane i hněv a bolest jizev, které se nikdy nezhojí“. Naproti tomu Screen International snímku vytýká, že se až příliš točí kolem námořníků řešících, proč jim stále nikdo nespěchá na pomoc, čímž podporuje „sentiment sdílený částí publika“.

Pravda je, že kolem katastrofy, kterou nikdo z posádky nepřežil, panují stále zjitřené emoce – a také spiklenecké teorie včetně střetu s torpédem americké ponorky.

Prezident, syn námořník

Podle francouzského dokumentu danou verzi kvůli dobrým vztahům se Spojenými státy zatajil ruský prezident Vladimir Putin, který byl tehdy ve funkci tři měsíce, a také z hraného Kursku byla role vládce Kremlu vyškrtnuta ještě dřív, než pro ni stihli vybrat herce. 

Což je paradox, protože Putin, jenž se měl objevit jako vedlejší postava nejméně v pěti scénách, byl prý ve scénáři vylíčen sympaticky a s důrazem na to, jak osobně coby syn námořníka celou tragédii přijímal.

Nicméně tvůrci tvrdí, že Putin vypadl ze scénáře ze zcela věcného důvodu. V době katastrofy na Kursku byl na dovolené v letním sídle u Černého moře, ruskou vládní účast tak ve filmu zobrazuje admirál Petrenko v podání von Sydowa.

Fotogalerie

Firth zase ztvárnil velitele britských záchranářů Davida Russella, který mu při natáčení dělal poradce. „Tehdy sloužil v Northwoodu, sledoval průběh ruského námořního cvičení, a když se objevily zprávy o seismických otřesech, zajímalo ho, co je způsobilo,“ líčí herec a dodává: „Já jen předstíral. Ale Russellova přítomnost mi stále připomínala, že tohle se někomu stalo.“

Film se měl točit v Rusku od září 2016, ale nabral zpoždění, protože tamní ministerstvo obrany nakonec štábu nevydalo původně přislíbené povolení, údajně kvůli obavám z možného úniku utajovaných informací. Posléze se tedy natáčelo ve Francii a v Belgii, mimo jiné ve skutečné ponorce Le Redoutable, která se nachází v námořním muzeu v Cherbourg-Octeville ve Francii. Objevili i herce, který dokázal zůstat pod vodou čtyři minuty. 

A jestli výsledný tvar vzbudil polemiky, není to nic proti tomu, jaké pobouření vyvolal Kursk v podobě vůbec první počítačové hry založené na dokumentu.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Najdete na iDNES.cz