Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Nejsme oblíbení a ani být nechceme, říká Izraelka bránící Palestince

  20:03
Jedním z trojice finalistů na cenu Cenu Václava Havla pro lidská práva je izraelská organizace B'Tselem, která bojuje za dodržování lidských práv na palestinských územích. „Práci nám komplikuje Hamas i Izrael,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz mluvčí organizace Sarit Michaeli. Sama už byla několikrát zatčena.

Izraelští vojáci s Palestincem, kterého zadrželi během protestů proti nové výstavbě židovských osad nedaleko Ramalláhu (12. září 2014) | foto: Reuters

Jak vypadá vaše práce na palestinských územích?
Především dokumentujeme případy porušování lidských práv. Shromažďujeme svědectví obětí i svědků, tyto informace ověřujeme a pak je zveřejňujeme. To děláme jak na Západním břehu, tak v Gaze, kde je to však mnohem obtížnější. Pracujeme tam v prostředí různých zákazů a omezení.

Práci nám komplikuje jak hnutí Hamas, tak i izraelské složky. Například někteří naši terénní pracovníci v Gaze nesmí vstoupit na území Izraele a naopak zaměstnanci z izraelské kanceláře nemohou do Gazy. Takže veškerá naše komunikace probíhá po telefonu nebo mailem. Omezuje nás i Hamas, který nám znemožňuje vyšetřování a nastavuje různá omezující pravidla. Ale myslím, že naši lidé přesto dělají výbornou práci. Neustále shromažďují informace, natáčejí videa, mluví se svědky.

Sarit Michaeli

Sarit Michaeli

Sarit Michaeli

Sarit Michaeli v organizaci B'Tselem pracuje od října 2004. Původně působila jako terénní pracovnice a dokumentaristka na Západním břehu Jordánu. V současnosti pracuje jako mluvčí organizace. Pochází z Jeruzaléma, kde v minulosti pracovala jako novinářka.

Je možné na okupovaných územích dodržovat lidská práva?
Stav vojenské okupace území se obecně v humanitární a lidskoprávní oblasti řídí mezinárodním právem. Právní orgány by proto měly usilovat o ochranu lidských práv obyvatel. Okupace je navíc teoreticky braná jako dočasný stav. My ovšem nepracujeme v hypotetické situaci ale v konkrétní realitě. Izrael jedná, jakoby Západní břeh byl jeho výsostným územím: zabírá půdu, využívá přírodní zdroje a buduje tam trvalé osady. Zároveň porušuje lidská práva palestinských obyvatel.

Podle vašich webových stránek je hlavním cílem B'Tselem „změnit izraelskou politiku na okupovaných územích.“ Jak konkrétně by se měla změnit?
Třetí i čtvrtá generace Palestinců a Izraelců se již narodila do reality okupace a žádnou jinou ani neznají. Palestinci žijí pod drsným vojenským režimem, který slouží zejména zájmům izraelských osadníků. Tento stav na Západním břehu trvá již téměř padesát let, bude zřejmě pokračovat i do budoucna a čím dál hlouběji se zakořeňuje. Nevyhnutelným důsledkem je každodenní porušování lidských práv. Vyřešit to může pouze ukončení okupace.

Myslíte, že řešení v podobě dvou států je stále možné?
B'Tselem neprosazuje žádné konkrétní politické řešení konfliktu. Nemáme ani takové znalosti, abychom dokázali posoudit životaschopnost možných budoucích řešení. Je to především politická otázka. Z právního hlediska by Izrael měl okamžitě zastavit další osidlování a stávající osady vyklidit. Nicméně na tom by se Izrael při mírových jednáních měl domluvit přímo s Palestinci.

B'Tselem

B'Tselem, Izraelské Informační centrum pro lidská práva, je izraelská organizace, prosazující dodržování lidských práv na západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě a v pásmu Gazy. Její izraelští a palestinští členové se společně snaží dokumentovat dění a upozorňovat veřejnost i politiky na porušování lidských práv, a to bez ohledu na to, kdo se jich dopustil. B'Tselem předkládá vojenským a civilním orgánům podněty k šetření stovek závažných trestných činů, sleduje průběh vyšetřování a tam, kde je to možné, do případů aktivně vstupuje. Zaznamenává svědectví obětí a očitých svědků porušování lidských práv. B´Tselem je průkopníkem používání videa coby nástroje svědčícího o nedodržování lidských práv.

Jak se podle vás chová izraelská armáda na Západním břehu? Snaží se být nestranná, nebo chrání pouze osadníky?
V separačním režimu, který funguje na Západním břehu, mají osadníci plná občanská práva, zatímco Palestinci žijí pod tvrdým vojenským dohledem. Nemají ani možnost volit vlastní vládu, která řídí jejich životy. Objevuje se zde celá řada případů diskriminace v rozdělování zdrojů, ve vymáhání práva atd.

Několikrát mě zatkli, vždy protiprávně

Vy osobně jste někdy na palestinských územích měla problémy?
Ano, několikrát jsem byla zatčena při dokumentování demonstrací na Západním břehu. Izraelské bezpečnostní složky totiž většinu míst, kde se pravidelně konají demonstrace označují za „uzavřenou vojenskou zónu“. To jim umožňuje vykázat demonstranty z této oblasti a pokud odmítnou, zavřít je.

Dodržujeme pravidla, takže když mě nebo další naše pracovníky bezpečnostní složky vyzvou, abychom odešli, poslechneme, přestože máme proti tomuto postupu výhrady. Ovšem bezpečnostní složky někdy zneužívají své autority a zavírají lidi, i když už jsou na odchodu. Důkazem, že mě vždy zatkli neoprávněně, je, že mě policie pokaždé následně pustila a nikdy jsem za žádný přečin nebyla stíhaná.

Také si samozřejmě myslím, že ochránci lidských práv by měli mít běžně přístup i do uzavřených oblastí. Ovšem izraelské složky jejich zvláštní status neuznávají.

Řeší izraelské soudy případy záborů území osadníky?
To je poměrně komplikované. Izraelský nejvyšší soud odmítl řešit zákonnost izraelských osad a považuje to za politický problém. Zabývá se pouze případy, kdy byl zabrán soukromý majetek Palestinců, zábory komunálního území neřeší.

Ovšem dlouhodobě nejvyšší soud projevuje velkou neochotu zasahovat, ostatně jako celý izraelský soudní systém. Řešilo se několik případů, kdy osadníci zabrali soukromý majetek Palestinců, ovšem půda se původním palestinským majitelům vrací spíše výjimečně. Finanční kompenzace za tuto půdu Palestinci z politických důvodů většinou odmítají, nechtějí tím osady legitimizovat.

Fotogalerie

Jaký vztah má B'Tselem se současnou izraelskou vládou?
Komplikovaný. Na jednu stranu někteří vládní představitelé nás a naši kritiku berou velmi vážně. Jiní na nás však však spíše útočí. Používají svou politickou moc a snaží se nás zdiskreditovat a znemožnit nám práci. Je to součást protidemokratické vlny, která se v posledních v Izraeli vzedmula.

A jaká je podpora vaší organizace v izraelské společnosti?
Není žádným tajemstvím, že B'Tselem není v izraelské společnosti oblíbenou organizací. Myslím, že to ani nemá být cíl humanitární organizace. Nicméně je i mnoho Izraelců, kteří nás podporují, věří, že sebekritika je pro demokracii důležitá. Jsme hrdí na to, že jsme součástí izraelské občanské společnosti.

Vaši odpůrci jsou spíše z nacionálních nebo náboženských kruhů?
V izraelské společnosti je silný vzájemný vztah mezi vírou, etnicitou, třídou a politickým smýšlením. Osadnické hnutí je většinou nábožensky založeno. Ale je to složitější. I v náboženských kruzích je mnoho lidí, kteří podporují lidská Palestinců práva, například organizace Rabíni za lidská práva.

Jak vaše působení berou samotní Palestinci?
Myslím, že obecně máme v palestinské společnosti dobrou reputaci, což dává smysl vzhledem k tomu, že většina naší práce se zabývá porušováním jejich práv. Neznamená to, že souhlasí se vším, co říkáme, nebo, že naše vztahy jsou úplně bezproblémové. Myslím ale že nás akceptují, protože jsme efektivní v tom, jak zprostředkováváme jejich příběhy a problém porušování práv tak dostáváme na světlo. Náš videoprojekt závisí na spolupráci nejen s dvěma sty palestinskými dobrovolníky, ale také jejich celými rodinami a okolím.

Cena Václava Havla

Cena Václava Havla je od roku 2013 udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Letošními finalisty jsou, kromě organizace B'Tselem, Maltská jezuitská služba uprchlíkům a ázerbájdžánský ochránce lidských práv Anar Mammadli.

Laureát bude vyhlášen prezidentem Parlamentního shromáždění Rady Evropy  29. září 2014 ve Štrasburku.

V nedávných bojích v Gaze zahynulo velké množství civilistů. Co říkáte na argument, že pro izraelské vojáky je nemožné nezabíjet civilisty, jelikož členové hnutí Hamas je používají jako živé štíty?
Hamas opakovaně kritizujeme za porušování mezinárodního práva, ovšem činit zodpovědnou za velký počet obětí v Gaze jedině tuto organizaci je právně i morálně špatné. Hamas skutečně útočí na izraelské civilisty, operuje mezi civilním obyvatelstvem a své zbraně ukrývá v domech civilistů. Za to musí být jednoznačně veden k odpovědnosti. To ale izraelskou vládu a vojenské důstojníky nezprošťuje odpovědnosti za důsledky vlastní politiky.

Vaše organizace je tvořená Izraelci i Palestinci. Jaké jsou mezi nimi vztahy?
B'Tselem je izraelská organizace s židovskými a arabskými zaměstnanci - Izraelci i Palestinci. V organizaci je samozřejmě zastoupeno mnoho různých názorů. Shodneme se však v naší víře v univerzální lidská práva a věrnosti pravdě a profesionalitě.

B'Tselem byl nominován na Cenu Václava Havla za lidská práva. Znají Václava Havla běžní Izraelci a Palestinci?
Rozhodně. Nejsem si jistá, jak je znám mezi Palestinci, ale v izraelské společnosti je velmi uznávaný díky jeho boji proti totalitě a za demokracii.

Autoři: ,
Témata: Aškelon

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

V Paříži zemřela mladá Italka, při procházce ji srazila elektrická koloběžka

Policie v Paříži vyhlásila pátrání po dvou ženách, které tento týden způsobily smrt mladé Italce jízdou na elektrické...

Moskva se otřásá pod třetí vlnou koronaviru. Vláda ji řeší povinným očkováním

Premium Nízká proočkovanost a indická mutace skolily metropoli. Bojí se i regiony. Rusko přichází ke přísnějšímu nařízení, k...

OBRAZEM: Američané oslavili nový svátek Juneteenth, připomíná konec otroctví

Ve Spojených státech se v sobotu poprvé slavil jako federální státní svátek Juneteenth. Jím si Američané připomínají...

Při dopravní nehodě v Alabamě zemřelo devět dětí, způsobila ji bouře

Sobotní srážka dvou vozidel v americkém státě Alabama si vyžádala nejméně deset obětí. Zahynulo devět dětí, které...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...