Izrael v Gaze vybudoval síť informátorů, často končí s kulkou v hlavě

  16:04aktualizováno  16:04
V Pásmu Gazy pracují v žoldu izraelských tajných služeb desítky Palestinců. Každý den podstupují riziko, že budou odhaleni, za což jim hrozí trest smrti. Židovský stát při verbování informátorů využívá skutečnosti, že v Gaze je 40procentní nezaměstnanost. Řada z nich však ani neví, že pro tajné služby Izraele pracují.

Palestinští bojovníci Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamasu, stojí v tunelu (19.srpna 2014). | foto: Reuters

Mezinárodní pozornost nedávno upoutala zpráva, že radikálové v Gaze popravili osmnáct údajných informátorů Izraele (více o nich zde). Panarabská televizní stanice al-Džazíra se nyní pokusila zmapovat, jak izraelské tajné služby své donašeče získávají.

„Podlehl jsem jim pod tlakem,“ řekl al-Džazíře pod podmínkou anonymity Palestinec, který dříve pracoval pro Izraelce. Podle jeho slov ho v roce 1995 kontaktoval úředník izraelských tajných služeb a pohrozil, že pokud nedodá informace o místech pohybu a aktivitách členů Hamasu, zruší mu povolení pro práci v Izraeli.

Spolupráci s židovským státem po čase sám ukončil. „Byl jsem nešťastný a nemohl jsem dál žít v hanbě, jednoho dne jsem se probudil a řekl své ženě, že již nemohu dále pracovat v Izraeli,“ vzpomínal. Okamžitě šel k palestinským bezpečnostním složkám a přiznal se, co dělal. Po několika týdenním uvěznění byl propuštěn na podmínku.

Izraelské tajné služby na informace od Palestinců spoléhají už léta. Lidem, které si vyhlédnou, často vyhrožují ztrátou živobytí nebo jim nabízejí cestovní povolení a peníze. Informátorům ovšem hrozí velké nebezpečí. Organizace pro osvobození Palestiny v roce 1979 schválila revoluční trestní zákon, který umožňuje uložit trest smrti za trestný čin „proti bezpečí a zájmům revolučních jednotek“.

Sociální média slouží k zisku nových spolupracovníků

Politolog Házim Abú Šanab vysvětluje, že Izrael kvůli verbování informátorů čas od času uzavře hraniční přechod Rafáh mezi Gazou a Egyptem. Palestinci pak mohou používat jen přechod Erez, který spojuje Gazu a Izrael. „Tak je mohou tlačit, vydírat a svádět ke spolupráci,“ říká Šanab.

Fotogalerie

„Izraelské úřady zneužívají lidské potřeby a nemoci a nutí je ke spolupráci s vojenskými a bezpečnostními aparáty. Za tento zločin je zodpovědný Izrael,“ říká Šavan Džabarín, ředitel palestinské lidskoprávní organizace al-Hak.

Rozvědčíci židovského státu palestinské spolupracovníky loví i na sociálních sítích. „Mnozí z nich jsou nevinní. Jsou to naivní mladí lidí, kteří ani nevědí, že kolaborují,“ soudí třicátník Abú Hassira a poukazuje na vysokou nezaměstnanost v Gaze.

Podle představitele bezpečnostních složek v Pásmu Gazy Abú Ahmada se informace, které Izraelci chtějí získat, často zdají nevinné. „Jeden z kolaborantů byl požádán o jednoduchou informaci: podívat se z okna a říci, jaké oblečení visí na protějším balkónu. Požadavek vypadal nenápadně, nicméně v tomto případě se jednalo o byt jednoho z vůdců Hamasu a tajné služby Izraele chtěly vědět, zda se na balkóně suší mužské šaty, což by naznačovalo, že spí doma.“

V jiném případě bezpečnostní složky Hamasu chytily jistého obchodníka, kterého Izrael pověřil, aby na hraniční přechod Erez přinesl sáčky s pískem. „Zjistili jsme, že písek měly testovat izraelské tajné služby, aby zjistily umístění tunelů,“ uvedl Abú Ahmad (o podzemní síti tunelů Hamasu čtěte více zde).

Spolupracovníky popravili Palestinci v kuklách

Pokud informátory dopadne Hamas, čeká je krutý trest. Organizace Human Right Watch v roce 2012 informovala, že má důkazy o rozsáhlém a hrubém porušení spravedlivého soudního procesu, jakožto i o systematickém špatném zacházení a mučení vězňů. „Hamas by měl okamžitě vyhlásit moratorium na popravy v případech trestu smrti,“ žádala organizace.

Hamas vs. Izrael

Nedávné popravy dopadených informátorů vzbudily diskusi i v Pásmu Gazy. Několik „kolaborantů“ popravili na veřejnosti maskovaní muži, dopadení muži klečeli před bílou zdí a na hlavách měli hnědý pytel.

Někteří z nich podle politologa Abú Šanaba strávili asi měsíc ve vězení a u výslechu se prý přiznali, že donášeli Izraeli nebo v Gaze instalovali výzvědná zařízení. Šavan Džabarín soudí, že pravděpodobně neměli spravedlivý soud a vyzval palestinské frakce, aby ukončily popravy spolupracovníků Izraele.

Většina Palestinců v Gaze s nedávnými popravami souhlasí, mnohé však zneklidňuje způsob, jakým je Hamas provedl. Soudí, že popravy měly vykonat úřady a ne maskovaní muži. „Jakýkoliv maskovaní muži mohou přijít a předstírat, že zabíjejí kolaboranty, zatímco by to mohla být rodinná pomsta či cokoliv jiného,“ domnívá se třicátník Abú Hassira.

Místní novinář Fathi Sabbá s popravami souhlasí. „Kolaboranti jsou zrádci národa a jediné řešení je poprava. Nicméně měli by předstoupit před spravedlivý soud, kde by měli možnost bránit se,“ vysvětlil. 

Popravy izraelských informátorů zřejmě jen tak neskončí. Palestinské frakce v Gaze minulý týden oznámily, že zadržely dalších třináct údajných spolupracovníků židovského státu.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Britští poslanci o dohodě hlasovat nebudou, podle Bercowa je rozhodnuto

Britský parlament v pondělí nebude hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou minulý týden dojednal premiér Boris Johnson...

Soud zamítl Assangeovi odklad, o jeho vydání do USA rozhodne na jaře

Londýnský soud v pondělí zamítl žádost zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange o odklad končeného slyšení o jeho...

Naruhito oficiálně převzal japonský trůn, stal se 126. císařem dynastie

Císař Naruhito byl oficiálně uveden na japonský trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal plnit povinnosti v roli...

Francouzská pravice chce zákaz hidžábů na školních výletech, vláda je proti

Francouzská vláda trvá na tom, že nezakáže nošení hidžábu muslimským ženám, které se rozhodnou dobrovolně pomáhat na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz