Server WikiLeaks zveřejnil znepokojivé informace v okamžiku, kdy cena ropy kvůli nepokojům v Egyptě přesáhla psychologickou hranici 100 dolarů za barel.
Mnoho analytiků předpokládá, že v takové situaci členové OPEC začnou těžit více ropy, aby předešli dalšímu růstu ceny a zadušení poptávky.
Američané se ale obávají, že v případě Saúdské Arábie by to nemuselo být tak snadné. Bývalý šéf geologického průzkumu v saúdské státní ropné společnosti Aramco Sadád al-Husejní se v roce 2007 svěřil americkému konzulovi v Rijádu, že firma nemůže dosáhnout denní produkce 12,5 milionů barelů, která je nutná k zamezení další eskalace cen.
WikiLeaks |
"Podle al-Husejního má problém dvě roviny. Za prvé saúdská ložiska nejsou zdaleka tak hojná a za druhé časová osa produkce ropy není tak neomezená, jak Aramco a energetičtí optimisté s oblibou líčí," napsal podle listu The Guardian v jedné z depeší americký konzul v Rijádu.
Ropný sešup
Aramco podle al-Husejního může v příštích deseti letech těžit denně až 12 milionů barelů.
Pokud ale černé zlato bude pumpovat tímto tempem, v roce 2012 nastane v pouštním království takzvaný ropný vrchol - okamžik, kdy těžba dosáhne na několik let maxima a po něm bude produkce už jen nezadržitelně klesat.
V té chvíli už prý nebude Aramco schopné zamezit globálnímu růstu cen. Saúdský energetický sektor podle něj zásoby ropy nadhodnotil o 40 procent, aby přilákal více zahraničních investicí.
"Al-Husejní věří, že Aramco zásoby ropy nadsazuje až o 300 miliard barelů. Podle jeho názoru bylo již vytěženo 50 procent známých ložisek. Příštích 15 let se podle něj produkce ropy ustálí na stabilní hladině a poté bude už jen klesat," vzkázal americký diplomat do Washingtonu.
Saúdský ropný monopol Aramco s geologovými slovy výrazně nesouhlasí, ale pro amerického konzula je al-Husejní díky svým zkušenostem důvěryhodný zdroj.
"Přestože se al-Husejní zásadně rozchází s postojem společnosti Aramco, není žádným konspiračním teoretikem. Jeho předpovědi musíme kvůli jeho zkušenostem a rozhledu důkladně promyslet," píše se v depeši z Rijádu.