Republikáni posílili v Kongresu

Republikánská strana si bez ohledu na výsledek prezidentské volby připsala vítězství při volbách do obou komor Kongresu. Její kandidáti zde získali převahu. V dolní komoře, Sněmovně reprezentantů, mohou republikáni kontrolovat až 232 z celkových 435 křesel. K většině jim stačí 218 zástupců.

V horní komoře, ve stočlenném Senátu, získali republikáni nejméně 53 křesel. Nepřekonali však hranici 60 senátorů, která je důležitá pro omezení provádění tzv. obstrukční politiky.

Díky této metodě se demokratům v minulém volebním období podařilo zbrzdit mnoho Bushových iniciativ. Pokud v prezidentských volbách zvítězí George Bush, umožní mu kontrola obou komor rychlé prosazování jeho návrhů.

Naopak, pokud by se stal prezidentem demokratický kandidát John Kerry, představoval by pro něj republikánský Kongres významnou překážku, která by mohla rozhodnutí jeho exekutivy blokovat.

Poprvé za více než 50 let neuspěl v senátorských volbách vůdce strany v Senátu. Týká se to demokrata Toma Dashleho. Tomu se nepodařilo obhájit mandát v Jižní Dakotě. Média jeho prohru přičítají také faktu, že si koupil ve Washingtonu dům, voliči v Jižní Dakotě si to vysvětlili jako zradu a ztrestali ji.

Jediný černošský senátor
Ve stohlavém Senátu zasedne pouze jediný černošský senátor. Je jím Barack Obama, který vyhrál ve státě Illinois jedno ze senátorským míst. Proti němu kandidoval za republikány jiný Afroameričan.

Kromě prezidenta a Kongresu rozhodovali Američané o guvernérech 11 států Unie. V tomto klání udrželi republikáni i demokraté své pozice. Jen si v některých státech vyměnili posty.

Zatímco demokraté uspěli v New Hampshiru a v jinak republikánské Montaně, republikáni sesadili demokratické guvernéry v Indianě a Missouri. Jediný stát, kde ve středu nebyly výsledky jisté, je Washington. Republikáni tak řídí 28 států, demokraté kontrolují 22 států.

Prezidentských a kongresových voleb využily i jiné státy k uspořádání místních referend. 11 amerických států se vyslovilo proti legalizaci homosexuálních svazků. Na Aljašce neprošla legalizaci marihuany a v Coloradu ztroskotala reforma volebního systému. Vůle Kaliforňanů se postavila proti prezidentu Bushovi, referendum v nejlidnatějším státě USA schválilo výzkum kmenových buněk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video