Reportér Jan Rybář pokřtil knihu reportáží o přelomu století

  20:24aktualizováno  21:12
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pokřtil v Paláci knih Luxor publikaci Jana Rybáře Válečníci, teroristé a jiní šílenci. Kniha, která nese podtitul 50 reportáží o přelomu století, mapuje ozbrojené konflikty ve světě posledních dvaceti let.

Novinář Jan Rybář pokřtil svoji knihu Válečníci, teroristé a jiní šílenci. | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Válečník při nejlepší vůli nejsem, terorista snad leda vůči zaměstnancům ministerstva, šílenec nejspíš. Když si někdo místo kamzíků a hor zvolí politickou scénu, musí být šílenec," řekl během křestu šéf české diplomacie.

"Přeju hodně štěstí a respektu novinářům, kteří se vydávají do nebezpečných oblastí, aby přinesli zprávu," dodal Karel Schwarzenberg.

Cítil jsem, jak mi obličej zaplavuje krev
Kniha novináře MF DNES začíná reportáží, díky které vstoupil do historie. V roce 1991 se ocitl uprostřed puče, který měl svrhnout prezidenta Gorbačova. "Běžel jsem za transportérem, udělal fotografii mrtvého. Blesk na zlomek vteřiny osvítil bezvládné tělo. Pak se ozval výstřel, zevnitř vyšlehl plamen, něco mě uhodilo do hlavy," popisuje Rybář.

Kniha Jana Rybáře Válečníci, teroristé a jiné šílenci."Cítil jsem, jak mi obličej zaplavuje krev. Odpotácel jsem se od transportéru, někdo mi podal obvaz a já si otřel krev z obličeje," popisuje hrůzné zážitky během srpnové noci v Moskvě.

Následuje dalších devětačtyřicet reportáží, které mezi lety 1997 a 2008 vycházely na stránkách MF DNES. "Některé texty jsou zde otištěny pouze s úpravami, ve většině případů jsem však tyto letité reportáže důkladně přepsal. Nikdy jsem ovšem nic nedoplňoval, neboť paměť je ošidná a já chtěl, aby 295 865 písmen v této knize bylo opravdu svébytným dokumentem," píše Rybář v knize.

Svět je šílený, ale báječný
Autor publikaci rozdělil do čtyř částí. V první s názvem Impérium se čtenáři spolu s ním vydají na bojiště rozpadajícího se sovětského impéria. Reportáže v druhé části mapují boj proti teroru. Další dvě části knihy přibližují napínavé osudy lidí, které novinář potkal během své práce.

Právě pokřtěná kniha je už autorovou druhou publikací. V roce 2005 vyšly jeho Historky z konce světa. Ty se podle novináře snažily ukázat, že svět je báječný, legrační a převážně veselý. "Tato kniha je jiná - zobrazuje především násilí, války a beznaděj. Rozhodně to však není kniha ponurá. Neboť svět je sice místy opravdu šílený, ale báječný, to tedy opravdu je," píše Rybář v úvodu knihy.

. JAN RYBÁŘ

- Jan Rybář (narozen v roce 1971 v Hradci Králové) je známý český reportér, který se již skoro dvacet let potlouká po světě a zažívá věci, o nichž ho baví psát.

- Za tu dobu navštívil bezpočet zemí v různých částech zeměkoule a byl svědkem mnoha dějinných zlomů: viděl na vlastní oči pád SSSR, řadu válečných konfliktů v Evropě i Asii.

- Občas si též oblékne sako, aby mohl na návštěvu k Vladimiru Putinovi či do Pentagonu. Od roku 1997 pracuje jako reportér deníku MF DNES. V Praze vystudoval geologii (Mgr.) a mezinárodní vztahy (Ph.D.), ve Skotsku žurnalistiku (MLitt.).

- V roce 2004 získal za sérii fotografií z kavkazského Beslanu hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo. O rok později vyšla jeho první - a úspěšná - kniha Historky z konce světa.

- Úryvky z nové knihy si můžete přečíst na osobních stránkách autora www.janrybar.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Najdete na iDNES.cz