Soudní skica z jednoho z předběžných slyšení na Guantánamu - zleva Havsáví,

Soudní skica z jednoho z předběžných slyšení na Guantánamu - zleva Havsáví, Azíz, bin Šibh, Attaš a Chálid Šajch Muhammad (5. května 2012) | foto: Reuters

Ramadán, přeseknutý kabel i bouře. Slyšení na Guantánamu ne a ne začít

  • 18
Od teroristických útoků z 11. září 2001 už uplynulo více než deset let a soud s jejich údajnými strůjci, označovaný někdy jako proces století, se pořád protahuje. Nejprve předběžná slyšení oddálil ramadán, pak přeseknutý optický kabel a nyní i tropická bouře Isaac, která se řítí na Kubu.

Pětice islamistů v čele s Pákistáncem Chálidem Šajchem Muhammadem, který sám sebe označil za "mozek" teroru z 11. září 2001, sedí v americké věznici Guantánamo na Kubě už od roku 2006 a rozsudek nad nimi je stále v nedohlednu.

Tento týden mělo začít další kolo předběžných slyšení, které před tím Američané odložili kvůli muslimskému postnímu měsíci ramadánu. Soud ale opět nezasedl. Nejprve jednání odložil na čtvrtek kvůli havárii vlaku v Baltimoru, při níž byl poškozen kabel s optickým vláknem, důležitý pro komunikaci při procesu.

Guantánamo

USA vybudovaly vězeňský tábor na Kubě po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 a po následné americké invazi do Afghánistánu.

První vězni přijeli 11. ledna 2002 a Američané je drželi v takzvaném táboře "Camp X-Ray", kde zadržení žili prakticky v otevřených klecích. Ty časem nahradily moderní budovy.

Spojené státy zadrženým na Guantánamu přes čtyři roky nepřiznávaly status válečných zajatců, ale označovaly je za "nepřátelské bojovníky". To podle interpretace Washingtonu znamenalo, že se na ně nevztahovaly ženevské konvence a že bylo možné je zadržovat bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Od začátku pak věznici obklopovaly různé kontroverze a napětí. Administrativa tehdejšího prezidenta George Bushe například čelila obrovské kritice kvůli metodám výslechu, které by se daly považovat za mučení. Mezi ně patřil například waterboarding, což je metoda, při níž má vyslýchaný pocit, že se topí.

Věznicí časem prošlo 779 zadržených z několika desítek zemí, 168 jich tam zůstává. Za celou dobu bylo odsouzeno jen 7 vězňů, z toho čtyři se sami k vině doznali a jeden se neobhajoval.

Zdroj: Reuters

Zatímco internetové spojení mezi USA a vojenskou základnou na Kubě zajišťuje satelit, na americké pevnině přechází právě na ono optické vlákno. Jenže slyšení nezačalo ani ve čtvrtek, Karibikem se totiž zrovna žene tropická bouře Isaac. Než dorazí k základně, měla by nabrat sílu hurikánu.

Americká armáda proto na Guantánamu vyhlásila pohotovost a předběžné slyšení znovu odložila. Tentokrát na neurčito. Rozhodla také o evakuaci asi dvou set lidí, včetně právních týmů a příbuzných obětí teroru z 11. září, kteří na základnu přijeli právě kvůli předběžnému slyšení.

Na základně slouží asi 6 tisíc lidí a zůstává tam 168 vězňů podezřelých z teroru. Ti na základně zůstanou i během bouře či hurikánu. Budou v pevných budovách, které jsou postaveny tak, aby náporu přírodního živlu odolaly, píše agentura AP s odvoláním na mluvčího věznice Roberta Duranda.

Samotný soudní proces s pěticí obžalovaných ještě nemá ani stanovené datum. Očekává se, že by měl začít v červnu nebo červenci příštího roku, po sérii předběžných slyšení. Nicméně James Connell, jeden z obhájců obviněných, už prohlásil, že podle něj si Američané budou muset na soud počkat až čtyři roky.

Dobu odhadl na základě enormního množství dokumentů, které musí obhájci stále ještě pročíst. "Prokuratura se připravovala na tento případ jedenáct let. Dává tedy smysl, aby měla obhajoba čas projít informace, které dávali dohromady jedenáct let," uvedl.

Další zpoždění dle něj způsobí fakt, že se proces odehraje před vojenským soudem na Guantánamu a nikoliv před civilním soudem v New Yorku, jak se chvíli plánovalo. "Není pochyb o tom, že proces by byl rychlejší v jiné jurisdikci," dodal s tím, že jedním z problémů je i doprava zúčastněných na Guantánamo.

Pětice obviněných ze zorganizování teroristických útoků z 11. září 2001 se skládá z Pákistánce Chálida Šajcha Muhammada, jeho synovce Alího Abdal Azíze, Jemence Ramzího bin Šibha, Valída Attaše a Mustafy Ahmada Havsávího ze Saúdské Arábie. Obviněni jsou z hromadné vraždy, terorismu a spiknutí s teroristickou sítí al-Káidou. Všem hrozí trest smrti.

Při teroru 11. září 2001 zemřelo v New Yorku, Washingtonu a v Pennsylvanii 2 976 lidí. Obvinění jsou na Guantánamu od roku 2006, před tím je Američané drželi v tajných věznicích CIA, kde je dle tvrzení obviněných během výslechů týrali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video