Jeden z nich bude premiér lidovec Wilhelm Molterer (ÖVP) vpravo a sociální demokrat Werner Faymann (SPÖ). | foto: iDNES.cz

Rakušané rozhodovali o vládě a směřování země. Poprvé i šestnáctiletí

  • 61
Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz - Více než šest milionů rakouských voličů mělo dnes šanci vyrazit k předčasným parlamentním volbám. Nejde v nich jen o budoucí vládu, ale také o další směřování země. Velká koalice sociálních demokratů a lidovců se dostala do slepé uličky a díky tomu mají velkou šanci populisté, kteří hlásají: "Teď jde o nás, o Rakušany."

Voliči v pětisícovém městečku Lenzing v Horních Rakousích se probudili do slunečného rána. Po cestě do volební místnosti na ně na každém rohu koukali obličeje pánů, kteří se ucházeli o jejich hlasy. Dva z nich lidovec Wilhelm Molterer (ÖVP) sociální demokrat Werner Faymann (SPÖ) dnes sváděli boj o post premiéra.

Potutelný plakátový úsměv Heinze Christiana Stracheho z populistické a protievropské Svobodné strany Rakouska FPÖ ale naznačuje, že to bude on, kdo bude mluvit do sestavování budoucí rakouské vlády.

Šestnáctiletí ve volební místnosti
Wahllokal (volební místost) se nachází v místním kulturním středisku Lenzingerhof. Voliči se sem příliš nehrnou, ale krátce po deváté hodině sem přichází sedmnáctiletá Stefanie.

"Na volební programy nemám čas, tak jsem volila podle toho, kdo je sympatický. Nejvíc se mi zamlouvá Strache," říká Stefanie krátce potom, co vhodila poprvé v životě volební lístek do urny.

Využila nového rakouského volebního zákona, který letos prvně umožňuje volit už šestnácti a sedmnáctiletým Rakušanům. K volbám jich může přijít až 93 tisíc.

"I v našem volebním okrsku nějaké máme, ale čekáme, že dorazí po poledni, až se vyspí," říká Heinrich Schroll z místní volební komise.

Ze Stracheho proslovů jde strach
Pětašedesátiletá Ulrike Weinbratner má jiný názor. "Ze Stracheho proslovů mám strach. Volila jsem Wilhelma Molterera," říká krátce poté, co vhodila svůj hlas lidoveckému kandidátovi.

Štamgasti v malém lenzingském baru Lucie nedaleko volební místnosti měli ale měli v sobotu večer jasno. "Budu volit Stracheho, ten s Turky zatočí," rozkřikoval se devětadvacetiletý Peter a objednával jednu rundu vodky za druhou.

. SMS pro populisty

Mezi hosty baru koluje tato textová zpráva: Interview se Strachem: Pane Strache, co máte proti cizincům?: "No, jo máme pouta, obušky, zbraně..." Ne pane Strache, jak nahlížíte na cizince: "S kamerami pro noční vidění, cvičenými psy a pátracími jednotkami. " Vy mi nerozumíte pane Strache, co si děláte z cizinců?: "No, jo, boty, vesty a pásky." Pošli tuto SMS deseti voličům a doufej, že Strache dosáhne uspokojivého výsledku pro čisté Rakousko.

Ostatní štamgasti jen souhlasně přikyvují a nejsou sami. Průzkumy ukazují, že Stracheho proslovy, které ostře útočí proti cizincům a Evropské unii, lahodí uším skoro třetiny jejich spoluobčanů.

"Strache je prostě změna," vysvětluje třiadvacetiletá Helga a připaluje si propagačním zapalovačem FPÖ, na kterém stojí: "Myslíme na vlast."

Právě v náručí populistické FPÖ, která chce zavést tvrdé azylové řízení pro cizince, zřejmě skončí mnoho hlasů prvovoličů. Šéf strany totiž neváhal a pro jejich hlasy si došel přímo na místa, kde se mladí Rakušané scházejí. "Nejblíž ho tady viděli na diskotéce v Linzi. Tady u nás v Lenzingu ani v okolí nebyl," říká Helga.

Populistům pomáhá bulvár
Na barovém pultu místní hospůdky leží Stracheho druhý mocný pomocník. Bulvární noviny Kronen Zeitung. Denně si je koupí tolik Rakušanů jako všechny ostatní rakouské noviny dohromady. Vlivný deník dlouhodobě negativně informuje o Evropské unii a brojí proti cizincům. To samé nyní několik měsíců dělal předseda FPÖ na předvolebních náměstích po celém Rakousku.

Svobodní také v deníku před volbami mohutně inzerovali a ještě den před volbami Strache v celostránkovém inzerátu vysvětluje, co všechno jeho strana udělala pro penzisty.

Nadšení pro populisty odborníky zaráží. Rakousko se teď totiž nachází ve výborné ekonomické kondici a nízká je i nezaměstnanost a kriminalita. K nespokojenosti by tedy neměl být důvod.

"Co my máme z ekonomických výsledků, se kterými se vytahuje vláda? Obyčejní lidé víc peněz nemají," vysvětluje v lenzingském baru stále rostoucí čísla pětatřicetiletý Markus. "Velká koalice (socialistů s lidovci) už toho pokazila moc," dodává.

Rakušané také patří k předním evropským euroskeptikům. Jen třetina jich zastává názor, že členství v Evroposké unii zemí prospívá. "Co to je za unii. Podívejte Irové. Řekli ne Lisabonské smlouvě a hned je upozornili, že by svůj názor měli poopravit. To není žádná svoboda," říká Markus. Populisté podle odborníků také těží z atmosféry, kdy se lidé bojí, že ztratí již dosažené jistoty.

Už za pár hodin se Rakušané dozvědí, jestli vyjde to, co napsal list Die Presse v sobotu na titulní straně. Kdo nehledí do budoucna volí SPÖ a FPÖ, Kdo není pevně rozhodnutý a řídí se rozumem zvolí ÖVP a Zelené.

. Co bude s Rakouskem po volbách

- Do rakouského parlamentu se po víkendových volbách kromě lidovců, sociálních demokratů a Svobodných dostanou zřejmě ještě Zelení a Svaz pro budoucnost Rakouska známého xenofobního řečníka Jörga Haidera.

- Otázkou zůstává, jak bude vypadat příští vláda. Spolupráci se svobodnými totiž lidovci i sociální demokraté odmítají. Mohla by tak pokračovat i velká koalice, kvůli které se předčasné volby konají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video