Stovky běženců, kterým se nepodařilo z budapešťského Východního nádraží před jeho uzavřením odjet, rozhodnutí rozčílilo a začaly před nádražím demonstrovat. Podle reportéra agentury Reuters migranti mávali jízdenkami, bouchali, pískali a křičeli „Německo, Německo.“ Policie mezitím utvořila kordon u vchodu do nádražní haly.
Po několika hodinách směli na nádraží vejít běžní cestující se zakoupenou jízdenkou, ne však migranti. Podle mluvčího maďarské vlády Zoltana Kovacse se Maďarsko snaží dodržovat evropské právo, které vyžaduje, aby každý, kdo cestuje po Evropě měl platnou jízdenku a potřebné doklady.
Z budapešťského nádraží přitom odjely v pondělí do Vídně celkem čtyři vlaky. Migranti nastoupili do vlaků poté, co se maďarská policie z Východního nádraží dočasně stáhla. Po kontrolách na hranicích, kde rakouští policisté zastavili nejméně dvě soupravy, se nakonec všechny vypravené vlaky dostaly do Rakouska.
Tamější policie nejprve odhadovala počet migrantů, kteří dorazili na rakouské území, na dva tisíce. Údaj poté aktualizovala na 3 650. Většina běženců však vídeňské Západní nádraží brzy opustila a vydala se vlaky směřujícími na Salcburk a Mnichov. Podle agentury APA strávilo asi 500 lidí noc na nádraží ve Vídni a dalších 700 v Salcburku. Do bavorského Rosenheimu či Mnichova dorazilo ještě večer asi 400 uprchlíků (více čtěte zde).
Uprchlická krizeIZMIR: Turci vydělávají na plovacích vestách CHMIEL: Brusel balkánskou cestu podcenil RAKOUSKO: V náklaďáku našli 71 mrtvých uprchlíků SOCIOLOG: Migranti jsou pro nás poslové špatných zpráv MAĎARSKO: Běženci stříhají díry v novém plotu NĚMECKO: Merkelová dorazila na místo nepokojů ERITREA: Z otročiny v dolech těží západní firmy VÝZVA VĚDCŮ: Nálady jsou hrozivé, říká signatář POMOCNÁ RUKA: Jak Evropa pomáhá uprchlíkům? PŘEHLEDNĚ: Co se děje se zadrženými běženci? |
Rakouský kancléř Werner Faymann v pondělí v rozhovoru poskytnutém televizní stanic ORF upozornil na nutnost řešení uprchlické krize, která je podle něj pro EU zásadní otázkou. „Ten, kdo říká, že nemusíme dělat nic, abychom zachránili lidské životy, je na omylu,“ uvedl kancléř.
Pustil se i do svého maďarského kolegy Viktora Orbána. Maďarsko by podle něj nemělo bránit uprchlíkům opustit zemi a nechat je odjet. Připomněl, že rakouské úřady nechávají migranty, kteří v zemi nepožádají o azyl, cestovat volně dál. „Úplná kontrola“ migrantů není podle mluvčího rakouské policie Romana Hahslingera v jejich silách.
Faymann v pořadu ORF apeloval na všechny státy Evropy, které si podle něj mají rozdělit náklady a zodpovědnost za ochranu hranic EU. Pokud se tak nestane hrozí podle něj „znovu zdi, ploty a strážní věže, což je zajisté něco, co nechceme pro naše děti nebo vnoučata.“
S blížící se zimou si rakouské úřady uvědomují, že je třeba začít jednat rychle a najít ubytování pro téměř 1500 lidí, kteří nyní v Rakousku žijí ve stanech. Stejný problém si uvědomuje i Francie, která plánuje postavit v Calais kemp pro 1500 uprchlíků, kteří u přístavního města žijí v provizorních podmínkách (více o stavu uprchlického tábora v Calais čtěte zde).
Evropská komise přispěje na nový kemp, ve kterém budou uprchlíci ubytovaní ve velkých stanech, asi na pět milionů eur (asi 135 milionů korun). Podle starostky Calais Natachy Bouchartové to však nebude stačit. „Je to gesto, ale docela malé gesto. Potřebovali bychom 25 milionů (eur),“ uvedla starostka Reuters.
Na Slovensku se chystá protiimigrační pochod
Někteří Rakušané uprchlíky vítají. Ve Vídni proběhl v pondělí v podvečer pochod vyjadřující solidaritu a podporu imigrantům. Demonstrace se účastnilo nejméně 20 tisíc lidí, volali mimo jiné právě po otevření legálních koridorů pro uprchlíky.
Demonstrace opačného rázu plánuje v úterý slovenská krajní pravice. Akce proti příchodu imigrantů do země má proběhnout odpoledne v Trnavě na západě země. Účastníci protestu by se poté měli přesunout do asi 70 kilometrů vzdáleného Gabčíkova, kde Slovensko hodlá dočasně ubytovat na 500 uprchlíků, kteří nyní pobývají v Rakousku.
Neparlamentní Lidová strana Naše Slovensko, v níž se angažuje pravicový radikál a předseda (hejtman) Banskobystrického kraje Marian Kotleba, demonstraci odůvodnila tím, že slovenská vláda i prezident prý zvou další imigranty na Slovensko a že ignorují výsledek místního referenda v Gabčíkovu.
Obyvatelé tamní obce se na začátku srpna vyslovili proti tomu, aby Slovensko ubytovalo v Gabčíkovu uprchlíky z tábora v rakouském Traiskirchenu do vyřízení jejich azylové procedury v alpské republice (více o referendu čtěte zde).
Demonstrace proti imigrantům není první svého druhu na Slovensku. První protest za účasti tisíců lidí se konal v červnu v Bratislavě a vyústil ve výtržnosti. Na demonstraci s názvem Stop islamizaci Evropy přišlo tehdy asi šest tisíc lidí (více o demonstraci čtěte zde). Další protest se konal poté o měsíc později v Žilině na severu země. Toho se však už účastnilo jen několik stovek lidí.
Slovensko nepatří mezi cílové země imigrantů, vláda premiéra Roberta Fica dlouhodobě odmítá zavedení kvót na přerozdělování uprchlíků v rámci EU. Levicový kabinet čelí kritice slovenských aktivistů a části medií za to, že prý nedostatečně pomáhá při řešení migrační krize. Slovensko již dříve oznámilo, že azyl hodlá poskytnout jen dvou stovkám syrských křesťanů.