Pokud se uprchlická krize nevyřeší, zasáhneme silou, varuje Rakousko

  16:08aktualizováno  16:08
Rakousko nevyloučilo, že pokud se uprchlická krize nevyřeší, je vláda připravená na možnost použití síly na hranicích. Uvedla to v úterý rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. V zemi se nyní hromadí větší množství uprchlíků kvůli zpřísněným kontrolám na hranicích s Německem.

„Musí nám být jasné, že pokud nebude mezinárodní řešení, jsou zde jen dvě možnosti: buď postupovat jako doposud, nebo posílit obranu hranic, což znamená použití síly,“ citovala Leitnerovou rakouská agentura APA. Ministryně však současně apelovala na společné evropské řešení.

Fotogalerie

Leitnerová varovala před tím, aby Rakousko nedopadlo jako Makedonie. „Pokud se budou hromadit uprchlíci před hranicemi, zbývá už jenom jedna možnost, a sice úplné uzavření hranic,“ upozornila v návaznosti na ostrou kritiku organizací na ochranu lidských práv, které Makedonii vyčítají tvrdý postup policie proti uprchlíkům. Ta proti nim použila oslepující granáty a slzný plyn, což znepokojilo i OSN.

Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že očekává, že Německo bude nadále přijímat Syřany prchající před občanskou válkou a že běženci budou přes hranice nadále převáženi zvláštními vlaky. Leitnerová však v úterý nemohla potvrdit, že nějaké takové vlaky na hranice vyrazí. Jen uvedla, že je v kontaktu s německou vládou a společně se snaží migrační proud urychlit.

Spolupráce s Německem je pro Rakousko klíčová

Německo na společné hranici s Rakouskem provádí už dva týdny kontroly, což vede k hromadění uprchlíků na rakouské straně, zejména v Salcburku. Německá vláda ve snaze zpomalit a usměrnit příliv uprchlíků také omezila železniční spojení s východním sousedem. Faymann však ve svém projevu zdůraznil, že německé hranice nejsou nyní pro uprchlíky uzavřené.

Ačkoliv drtivá většina uprchlíků Rakouskem jen projíždí do Německa, Faymann připomenul, že nejsou jen tranzitní zemí. „Není možné vytvářet dojem, že Rakousko je jako Maďarsko, že je (uprchlíky) jen posílá pořád dál,“ dodal. V současnosti ubytovává rakouská vláda ve svých zařízeních celkem 53 tisíc uprchlíků.

Reportáž z Vídně: Na hranice jedou uprchlíci i bez lístku

Podle kancléře je spolupráce s Německem klíčová, a to i když dosud obě sousední země nepostupovaly vždy v souladu. Německo často přerušuje pravidelné vlakové spojení s Rakouskem, na což někteří migranti reagují tím, že hranici překračují jinak, třeba i pěšky. Rakousko naopak nechává běžencům volný pohyb a v minulosti je i převáželo na hranice speciálními vlaky.

Do sousedního Bavorska se za dobu uprchlické krize dostalo už 179 tisíc běženců. Jen v pondělí jich bylo 10 tisíc a bavorský premiér Horst Seehofer uvedl, že se země při pomoci uprchlíkům dostala na hranici svých možností.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Najdete na iDNES.cz