Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Putinův nejužší kruh ovládli jestřábi. Kdo z nich bude příštím carem?

  20:06
Odborníci na ruskou politiku se shodují, že v okolí Vladimira Putina během posledního roku získali navrch představitelé silových složek, kteří prosazují tvrdý postup na Ukrajině. Oslabili naopak byznysmeni a liberální technokrati. Kdo je kdo v nejvyšších kruzích Kremlu se pokusíme zmapovat v novém seriálu nazvaném Putinovi muži.

Ruský prezident Vladimir Putin s ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a šéfem FSB Aleksandrem Bortnikovem na vojenské přehlídce v Moskvě (9. května 2014) | foto: Profimedia.cz

Když letos v březnu Vladimir Putin zmizel z očí veřejnosti, média po celém světě začala horečně spekulovat, kam se poděl. Stal se opět otcem? Je vážně nemocný? Byl svržen v palácovém převratu? A pokud ano, kdo ho nahradí? Když se ruský prezident po jedenácti dnech opět objevil před kamerami, všechny spekulace pobaveně odbyl slovy, že „bez klepů by byla nuda“.

Putinovi muži

Kdo jsou muži, kteří rozhodují o směřování Ruska a uvádějí do reality rozhodnutí Vladimira Putina? Každý víkend vám iDNES.cz nabídne profil jednoho z představitelů ruské mocenské elity - ať už jde o muže, kteří šéfují bezpečnostnímu aparátu, velí šikům ruských vojáků, řídí hospodářství či propagandu ruského režimu.

Jeho absence nicméně nastolila téma, kdo by dvaašedesátiletého vládce Kremlu mohl v budoucnu nahradit. Nástupce by zřejmě vzešel z jeho nejbližších spolupracovníků. Ale kdo jsou vlastně lidé, kteří tvoří nejužší mocenský kruh kolem Putina?

Ruský politický systém je často popisován jako mocenská pyramida, na jejímž vrcholu stojí Vladimir Putin, nenahraditelný vůdce, který činí všechna zásadní rozhodnutí. Realita je však daleko složitější. „Současnému Rusku vládnou zájmové skupiny skupiny soustředěné kolem osoby Vladimira Putina, který pro ně představuje jakéhosi nadřazeného arbitra,“ řekl iDNES.cz politolog Václav Lídl. Nejvyšší patra ruské politiky tak spíše připomínají pavučinu různých klanů neustále bojujících o vliv a zisky.

Vlákna této neustále se přeskupující sítě se sbíhají u současného šéfa Kremlu. Putin podle analytika Donalda A. Jensena urovnává konflikty, prosazuje kompromisy a občas klany proti sobě poštve, aby zachoval rovnováhu a ani jedna skupina nezískala příliš velkou moc. V tomto systému, který někteří analytici nazývají „Politybro 2.0“ nebo „kolektivní Putin“, má prezident vždy poslední slovo, soupeřící klany však nemá zcela pod kontrolou.

Siloviki vs. civiliki

Znalci ruské politiky upozorňují, že krize na Ukrajině tento systém do značné míry narušila. V Putinově okolí posílili jestřábi z řad bezpečnostních složek (tzv. siloviki), mezi jejichž představitele patří ředitel tajné služby FSB Alexandr Bortnikov či šéf Bezpečnostní rady státu Nikolaj Patrušev. „Tato skupina dává mnohem větší důraz na odčinění údajné porážky Ruska ve studené válce a také je otevřenější vůči použití síly v případě ohrožení ruských zájmů,“ vysvětluje Lídl.

Jensen dokonce soudí, že úkolem kabinetu Dmitrije Medveděva je už jen orazítkovat rozhodnutí přijatá v Kremlu. Ministři a funkcionáři pověření hašením hospodářské krize si údajně v listopadu minulého roku postěžovali, že musejí na přijetí v Kremlu čekat dlouhé měsíce a rozhodnutí zavést embargo na dovoz západních potravin se ministři dozvěděli jen pár hodin před tím, než bylo oficiálně oznámeno.

Představitelé liberálního křídla putinismu (tzv. civiliki), jako je například Dmitrij Medveděv či prezidentův poradce pro otázky Abcházie, Jižní Osetie a Ukrajiny Vladislav Surkov, se nehodlají jen tak snadno vzdát. Podle Jensena to byli právě oni, kdo prosadil uzavření příměří v Minsku.

Představitelé bezpečnostních složek, kteří od začátku prosazovali otevřenou invazi na Ukrajinu a uznání nezávislosti tzv. Novoruska, jsou nyní z polovičaté války zklamáni. „Pro Putina jsou to velice složité časy. Je kritizován z obou stran, z řad liberálů i jestřábů. Mnoho lidí v Kremlu věří, že Rusko by mělo zaujmout daleko tvrdší postoj,“ řekla už v lednu agentuře Bloomberg Olga Kryštanovskaja, odbornice na ruský bezpečnostní aparát.

Oligarchové krvácejí, kritizovat Putina si však netroufají

Pokračující konflikt na Ukrajině znepokojuje především podnikatele, jejichž byznys postihl prudký pád rublu a sankce Západu. Jednadvacet nejbohatších mužů Ruska přišlo minulého roku celkem o 61 miliard dolarů, čtvrtinu jejich celkového mění.

Jejich nářky jsou však marné. Podle politického konzultanta Sergeje Markova je Putin vůči byznysmenům, kteří své miliardy získali díky těsným vazbám na jeho režim, v dobách ekonomické krize čím dál podezíravější. Podnikatelská elita Ruska se ocitla na periferii mocenské sféry.

Putinismus

Současný vládnoucí režim v Rusku si už díky svému vůdci vysloužil heslo v učebnicích politologie. Mezi základní rysy putinismu patří kult osobnosti Vladimira Putina, státní kapitalismus, xenofobie, důraz na pravoslaví a snaha obnovit ruský mesianismus.

„Putinův režim je konzervativní reakce na turbulentní období devadesátých let. Cílem Putina a jeho blízkého okolí byla konsolidace a centralizace státní moci, zajištění financí pro bezpečnostní složky a armádu, udržení kontroly nad klíčovými podniky a zdroji a v neposlední řadě obnovení velmocenského statusu Ruska,“ vysvětluje analytik Václav Lídl, podle nějž klíčovou otázkou režimu zůstává následnictví po Putinovi.

Byznysmeni napojení na Kreml si uvědomují, že za svoje miliardové majetky vděčí Putinovi, a veřejně ho nikdy nekritizují. Zároveň ale nechtějí, aby kvůli jeho osobním ambicím finančně krváceli. „Vůči Putinovi jsou kritičtí, ale neodvažují se ho napadnout, protože by je mohl snadno rozdrtit. A to je dále frustruje,“ soudí analytik Gleb Pavlovsky, který Putinovi radil během jeho prvních dvou funkčních období v Kremlu.

Mezi oligarchy těžce zasaženými sankcemi jsou například bratři Arkadij a Boris Rotenbergové, kteří od anexe Krymu přišli o více než tři miliardy dolarů. Arkadij, se kterým Putin kdysi trénoval judo, navíc přišel o své luxusní vily v Itálii v hodnotě 28 milionů eur. Ruský režim bratry aspoň částečně odškodnil a jejich firmě přiklepl tučnou zakázku na výstavbu mostu na Krym.

Sankce dopadly také na Gennadije Timčenka, vlivného obchodníka ropou. Timčenko se loni nechal slyšet, že pro prezidenta „trpí“ a kvůli obavám ze zatčení (Američané ho podezírají z praní špinavých peněz) se bojí navštívit svoji rodinu žijící ve Švýcarsku. Přesto prý Putina stále podporuje.

Oligarchové se tak podle některých zasvěcených zdrojů stávají obětí nové vlny konsolidace moci započaté na jaře minulého roku. „Dnes už osobní přátelství a loajalita nic neznamenají. Na co Putin potřebuje přátele, když ho podporuje 85 procent Rusů?“ řekl agentuře Bloomberg bývalý miliardář Sergej Pugačjov, který poslední tři roky žije v Británii, protože je v Rusku obviněn z podvodu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video zachytilo atentát na Roberta Fica

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Obrat. Neučte už sporné teorie o 72 pohlavích, instruuje britská vláda školy

19. května 2024  20:22

Britská vláda představila nové pokyny pro sexuální výchovu. Vyzývá v nich školy, aby přestaly učit...

Armáda pošle miliardy „do luftu“. Kbely dostanou novou věž a dopravní letadla

19. května 2024  20:21

Armádní letectvo získá o téměř devatenáct miliard korun víc pro následující čtyři roky, než bylo...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...