Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Sergej Šojgu: rošťák ze země šamanů, který velí Putinově armádě

  2:34aktualizováno  2:34
Pokud se dá někdo označit za veterána ruské politiky, je to bezpochyby Sergej Šojgu. Současný ministr obrany se na žebříčcích popularity pravidelně umisťuje hned za Vladimirem Putinem a znalci Ruska ho považují za jednoho z jeho možných následníků.

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany | foto: koláž iDNES.cz

Před dvěma lety si Vladimir Putin vyrazil na dovolenou na jih Sibiře. Před televizními kamerami vytáhl z řeky Urbun dvacetikilovou štiku a jeho ekipa hlaholila, že z vody vylovil „hotového krokodýla“. Putinovi aplaudoval i Sergej Šojgu, který ruského prezidenta na rybolov na jihu Sibiře pozval.

Putinovi muži

Kdo jsou muži, kteří rozhodují o směřování Ruska a uvádějí do reality rozhodnutí Vladimira Putina? Každý víkend vám iDNES.cz nabídne profil jednoho z představitelů ruské mocenské elity - ať už jde o muže, kteří šéfují bezpečnostnímu aparátu, velí šikům ruských vojáků, řídí hospodářství či propagandu ruského režimu.

Tato příhoda dokládá, jak blízko k vládci Kremlu současný ministr obrany má. „Šojgu je dlouhodobě považován za jednoho z nejpopulárnějších politiků v zemi, navíc se mu jako jedinému podařilo být od roku 1990 takřka nepřetržitě v ministerském křesle. Ruskými prezidenty mu vždy byly přisuzovány klíčové a obtížné agendy,“ přibližuje úlohu dnes devětapadesátiletého politika analytik Václav Lídl.

Sibiřský Satan

Sergej Kužugetovič Šojgu se narodil deset let po konci druhé světové války v Tuvě - ruské republice na hranicích s Mongolskem, kde žijí převážně buddhisté a řada obyvatel dodnes provozuje šamanismus.

Otec současného ministra obrany byl jedním z nejvýznamnějších komunistů v Tuvě, ze začátku to však nevypadalo, že malého Sergeje čeká zářná politická kariéra.

V jednom z pozdějších rozhovorů přiznal, že se v pubertě rád rval, místo školy se honil za merunou a snil, že se stane řidičem kamionu. Díky odvaze, se kterou prováděl nejrůznější riskantní kousky, si vysloužil přezdívku Satan. Jednou prý kvůli sázce přeplaval rozbouřený Jenisej, jindy řeku přeskákal po plovoucích krách.

Tuva

Původně čínská provincie pod divokým pohořím Sajany se stala součástí ruského impéria až v roce 1911. Po bolševické revoluci Tuva dokonce získala samostatnost, ve skutečnosti však byla satelitním státem Moskvy. Konečně v roce 1944 Stalin rozhodl o začlenění tohoto území, které je více než dvakrát větší než Česká republika, do Sovětského svazu.

Nezvladatelný mladík se nicméně koncem puberty zklidnil a na vysoké škole v Krasnojarsku vystudoval stavařinu. Oženil se a začal pracovat na stavbách na jižní Sibiři. Během deseti let se vypracoval na stavbyvedoucího a v roce 1988 vstoupil do komunistické strany, v jejíchž řadách se rychle prosadil - údajně především díky svému tchánovi.

Armáda záchranářů

Nejdříve se stal místopředsedou strany v Abakanu, později zasedl v regionální vládě Krasnojarského kraje. Pokud by Sovětským svazem zrovna nehýbala perestrojka, Šojgu by to podle ruského novináře Olega Kašina nejspíš dotáhl na šéfa partaje v rodné Tuvě. Časy se však měnily a mladý aparátčík navíc získal v politických kruzích mocného patrona - Borise Jelcina, který se léta přátelil s jeho otcem.

V roce 1990 se Šojgu přestěhoval do Moskvy, kde dostal místo ve Státní architektonické a stavební komisi. Papírování ho však nebavilo a Šojgu později vzpomínal, jak byl z prvního roku v metropoli bortícího se Sovětského svazu rozčarovaný. Vše se změnilo ve chvíli, kdy byl jmenován šéfem sboru ruských záchranářů, který vznikl v roce 1988 po zničujícím zemětřesení v Arménii.

V čele organizace, která měla za úkol zvládání následků přírodních katastrof, se temperamentní Tuvinec našel. Šojgu si podle Kašina prosadil, že jeho záchranáři budou nosit uniformu a zbraň, a podřídil je tvrdé vojenské disciplíně. Vedle policie a armády tak vytvořil paralelní silovou složku, počtem mužů si nevelkou, ale pohotovou, a vůči svému šéfovi naprosto loajální.

Své muže nevysílal jen na místa živelních katastrof, ale nasazoval je i jako svoji soukromou armádu v politických bojích během rozpadu Sovětského svazu. Když se v srpnu 1991 skupina ortodoxních komunistů pokusila o puč, Šojgu podpořil Borise Jelcina, který ze zfušovaného převratu vyšel jako vítěz a po rozpadu SSSR se stal prezidentem Ruska.

Věrnost svému politickému „kmotrovi“ Šojgu prokázal i o dva roky později, kdy Jelcin čelil vzbouřeným poslancům a v Moskvě vypukly boje, při nichž padly desítky lidí. Kašin píše, že zatímco armáda tehdy vyčkávala a požadovala od Jelcina psaný rozkaz k útoku na parlament, aby na něj v případě neúspěchu mohla svalit odpovědnost, Šojgu na nic nečekal. Své muže vyslal k obraně úřadu moskevského starosty, který patřil k Jelcinovým stoupencům, a účastníkům demonstrace na podporu prezidenta nechal rozdat zbraně.

Putinovi po boku

Jelcin pokus o svržení ustál a svému chráněnci pomoc nezapomněl. Sbor záchranářů pohltil jednotky civilní obrany a v roce 1994 se transformoval na nové Ministerstvo pro výjimečné situace, v jehož čele pochopitelně byl Šojgu. Čerstvý ministr však rozhodně nehodlal trávit veškerý čas papírováním v Moskvě.

Sběratel mečů

Podle ruských médií je Sergej Šojgu všestranně nadaný muž. Miluje hudbu, především klasiku v podání houslistky Vanessy Mae. Hraje na kytaru, maluje akvarely, jezdí na koni, sbírá samorosty i samurajské meče. Dovolenou tráví nejraději ve své rodné Tuvě, kde s oblibou jezdí na koni, chodí na lov a jezdí na divokou vodu. V sibiřské republice je nesmírně populární, místní úřady po něm pojmenovaly ulici v jeho rodném městě Čadan a dokonce i jednu horu. Je ženatý, má dvě dcery.

Kdykoliv někde vypukla katastrofa, Šojgu byl na místě. Vyrážel na místa postižená zemětřesením, požáry či záplavami, aby osobně koordinoval práci svých mužů a spolu se záchranáři se vrhal do sutin. Televize akčního politika vykreslovala jako superhrdinu, takže není divu, že se brzy stal jedním z nejpopulárnějších členů vlády. Ministři a premiéři přicházeli a odcházeli. Šojgu zůstával.

Jeho popularita se Kremlu hodila na sklonku tisíciletí, kdy v zemi vypukl boj o Jelcinova následníka. Churavějící a neoblíbený prezident si vyvolil tehdy neznámého premiéra Vladimira Putina, proti tomu se však otevřeně postavil populární expremiér Jevgenij Primakov, vlivný starosta Moskvy Jurij Lužkov i většina gubernátorů.

Ve chvíli, kdy Jelcinovi a Putinovi odpůrci sdružení v politické straně Vlast - Celé Rusko mířili k vítězství v parlamentních volbách, Kreml zahájil politickou protiofenzivu. Tři měsíce před volbami založil vlastní stranu nazvanou Jednota a do jejího čela postavil populárního ministra pro mimořádné situace.

Strana s medvědem ve znaku neměla téměř žádný program. V kampani se soustředila na hanění svých soupeřů a podporu nového čečenského tažení, které nařídil Putin několik týdnů po svém jmenování do funkce premiéra.

Prosinec 1999. Premiér Vladimir Putin gratuluje Šojgu k volebnímu úspěchu jeho...

Prosinec 1999. Premiér Vladimir Putin gratuluje Šojgu k volebnímu úspěchu jeho strany Jednota.

Díky masivní propagaci v televizi a Šojguově popularitě Jednota ve volbách v prosinci 1999 získala druhý největší počet hlasů (po komunistech), díky čemuž mohla připravit půdu pro Putinovo zvolení prezidentem o čtyři měsíce později. V roce 2001 pohltila Primakovovu stranu Vlast - Celé Rusko a vzniklo Jednotné Rusko, vládnoucí partaj Putinova režimu.

Reforma armády

Za Putinovy vlády moc populárního ministra pro mimořádné události nadále rostla. V květnu 2012 v čele ministerstva skončil, aby si nakrátko odskočil do funkce gubernátora Moskevské oblasti, ale už v listopadu téhož roku ho Putin jmenoval ministrem obrany místo Anatolije Serďukova zdiskreditovaného  korupčními skandály.

Ruské bombardéry nad Karibikem?

V listopadu minulého roku Šojgu ohlásil, že ruské bombardéry budou podnikat pravidelné hlídkové lety od Arktidy po Karibik a Mexický záliv. Ruské strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně hlídkovaly nad Atlantikem a Tichým oceánem za studené války, což skončilo zhroucením Sovětského svazu. Už počátkem roku 2014 Šojgu ohlásil, že Rusko plánuje rozšířit svou vojenskou přítomnost a snaží se získat souhlas s tím, aby ruské vojenské lodě mohly využívat pro opravy a zásobování přístavy v Latinské Americe a v Asii. Jednání na toto téma vede s Alžírskem, Kyprem, Nikaraguou, Venezuelou, Kubou, Seychely, Vietnamem a Singapurem. S některými z těchto států jedná také o využití jejich letišť k doplnění paliva ruským bombardérům.

zdroj: ČTK

Šojgu dostal za úkol dotáhnout do konce reformu ruské armády, jejíž nedostatky se naplno ukázaly před čtyřmi roky během války s Gruzií. Ruské ozbrojené síly v mnohém připomínaly Sovětskou armádu, neohrabaného molocha spoléhajícího se v případě války na masovou mobilizaci. Místo toho začala vznikat moderní armáda 21. století tvořená profesionálními jednotkami připravenými k okamžitému nasazení.

Zatímco za nenáviděného Serďukova se vojáci reformám vzpírali, Putinovu oblíbenci si nikdo netroufá odporovat. Šojgu zrušil několik nepopulárních opatření zavedených svým předchůdcem (například znovu zavedl nárameníky), ale jinak pokračoval v nastolené linii. Budoval armádu složenou z profesionálních vojáků, nakupoval nové zbraně, prohloubil vazby na průmysl a nařídil mimořádné prověrky bojové pohotovosti.

„Šojgu po Serďukovovi zdědil extrémně obtížný úkol, který se mu ovšem daří prozatím úspěšně zvládat. Dosud se podařilo významně zjednodušit a zefektivnit strukturu armádního velení, částečně profesionalizovat vojsko a v neposlední řadě obnovit velkou část vojenské techniky,“ komentuje výsledky reformy analytik Lídl.

Když se loni v březnu objevili na Krymu pověstní „zelení mužíčci“, západní vojenští experti přiznali, že vidí armádu nového typu - profesionální vojáky s špičkovou výstrojí a výzbrojí. Šojgu si za bleskurychlé obsazení poloostrova vysloužil nejvyšší ruské vyznamenání, Řád sv. Ondřeje s meči, se kterým se pochlubil i letos na vojenské přehlídce při příležitosti 70. výročí porážky fašismu.

Na vrcholu kariéry

„Anexe Krymu byla vrcholem jeho profesionální dráhy. S částečně modernizovanou armádou se mu podařilo s chirurgickou přesností převést doktrínu nelineární války ze stadia konceptu v realitu na bojišti,“ soudí Lídl.

Fotogalerie

Válka na východě Ukrajiny ovšem pro Šojgu znamenala i jednu nepříjemnost. Když byl loni v létě nad Donbasem sestřelen malajsijský boeing s téměř 300 lidmi na palubě, Kyjev proti němu zahájil trestní stíhání kvůli vojenské pomoci proruským separatistům.

Kremlologové spekulovali, že mu to může zkomplikovat další kariérní postup, Šojgu se však obvinění vysmál. „Nedomnívám se, že by to mělo nějak významně ovlivnit jeho kariéru,“ míní Lídl.

Šojgu je nyní na vrcholu moci. Spekuluje se o něm jako o možném nástupci nepříliš oblíbeného premiéra Dmitrije Medveděva nebo dokonce samotného Putina, který ho jako jediný z ruských politiků poráží v žebříčcích popularity. V jeho neprospěch by mohly hrát jeho buddhistické kořeny, které by zcela určitě vadily pravoslavné církvi. Na letošní přehlídce na Rudém náměstí se však Šojgu pokřižoval.

„Představuje jednoho z nejpravděpodobnějších nástupců Vladimira Putina. O tom, že má v ruské nomenklatuře jedinečnou pozici, svědčí i to, že jeho resort je prozatím jediný, který se vyhýbá větším rozpočtovým škrtům plynoucím z následků západních sankcí a finanční krize,“ hodnotí Lídl Šojguovo postavení.

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Krampusové bijí diváky, stěžují si lidé. Vy mlátíte nás, kontrují čerti

Kolem rakouských čertů krampusů se v posledních dnech vyrojilo několik kontroverzí. Podle médií se lidé v děsivých...

Vědci vytvořili hybrida opice a prasete, cílem je pěstování lidských orgánů

Čínským vědcům se podařilo poprvé úspěšně vytvořit hybridy opice a prasete, a to v rámci výzkumu zaměřeného na...

Kanaďan si myslel, že zachraňuje sraženého psa. Je to kojot, řekli mu

Překvapení zažil muž z Kanady, který se svým autem jel na noční pracovní směnu. Srazil ve tmě zvíře, které mu přebíhalo...

Německá policie dopadla mladíky, kteří na vánočních trzích ubili hasiče

Německá policie v neděli zatkla šest mladíků v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v pátek...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz