Putin si vysnil novou Hedvábnou stezku. Má vést přes Rusko a KLDR

  15:02aktualizováno  15:02
Jen co se vyhoupl do čela žebříčku nejmocnějších lidí světa, představil Vladimir Putin nový velkolepý plán. Ruský prezident si vysnil železniční Hedvábnou stezku, která spojí Evropu s Dálným východem. Trasa má vést přes Transibiřskou magistrálu, Severní Koreu až do jihokorejského přístavu Pusan.

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil jihokorejský Soul. | foto: AP

Historická Hedvábná stezka měřila asi osm tisíc kilometrů a využívala se ve starověku a středověku. Oproti Putinovu návrhu však vedla odlišnou cestou: z Číny přes Střední a Blízký východ, mimo jiné dnešní Írán, Afghánistán a Pákistán.

To ruský prezident navrhl "železniční Hedvábnou stezku", která přes Sibiř spojí Moskvu a Jižní Koreu. Podle něj by to výrazně zlevnilo cenu asijského zboží. V cestě však stojí jedna překážka: KLDR. Totalitní a neproniknutelný stát na severu Korejského poloostrova, který nespolupracuje s nikým vyjma Číny.

"Pokud by se Severní a Jižní Koreji povedlo překonat politické potíže a obnovit transkorejskou železnici, a pokud by se korejské firmy zapojily do rozvoje železniční infrastruktury, včetně přístavů v KLDR, byl by to obrovský příspěvek ke znovusjednocení Koreje," prohlásil Vladimir Putin na návštěvě Soulu.

Podle jeho plánu by se na projektu měly společně podílet všechny tři země. Jižní Korea má přispět 34 procenty, Moskva přiloží 36 procent a Pchjongjangu zbude 30 procent. První krok už je hotový: po pětileté výstavbě otevřelo Rusko v září 54kilometrový úsek mezi městem Chasan a severokorejským přístavem Rason.

Kdo by chtěl investovat s KLDR?

O mnoho náročnější a patrně zdlouhavější však bude přesvědčit oba korejské sousedy, aby se domluvili na spolupráci a obnovili železniční trasu. Propojení s Transsibiřskou magistrálou by sice pomohlo jihokorejským podnikům i KLDR, vzhledem k politické situaci jsou však takové plány prozatím velmi utopické.

Putin, jehož časopis Forbes zvolil minulý týden nejmocnějším mužem světa, však vidí v projektu šanci, jak pomoci obchodu a zapojit Severní Koreu do mezinárodní ekonomiky. Myšlenka dává smysl i podle expertů, které oslovily světové agentury.

"Ekonomicky by to bylo výhodné, jenže by to evidentně stálo miliardy dolarů, a které firmy by v aktuálním politickém klimatu podnikly takovou investici?" ptá se ruský odborník na KLDR Andrej Lankov z Kookmin University v Soulu.

"Jsem si ovšem jistý, že Severní Korea by se do projektu hrnula. Když se už jednou začne stavět, tak může snadno svou část využívat k manipulaci a nátlaku na ostatní." Tedy podobně jako v případu průmyslové zóny Kesong.

Společný komplex sice ukazuje, že oba sousedé mohou přes politické rozpory a vzájemné výhrůžky ekonomicky spolupracovat. Když se však vyostří vztahy jako například v dubnu, jedná Severní Korea svévolně. Továrny na svém území v Kesongu jednoduše zavřela a jihokorejské pracovníky poslala domů (více zde).

Rusové navrhují protáhnout Transsibiřskou magistrálu (oranžově) z Vladivostoku

Rusové navrhují protáhnout Transsibiřskou magistrálu (oranžově) z Vladivostoku přes Severní Koreu do jihokorejského Pusanu (červeně).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Najdete na iDNES.cz