Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rozbouřený jihovýchod. Frustrace cloumá Balkánem, v Baku volají po válce

  19:31
Vlády neschopné řešit koronavirovou krizi, korupce i nenávist. Jihovýchodní Evropou a na Kavkaze se nyní šíří protesty tisíců naštvaných obyvatel. Demonstrace pojí nesouhlas s řešením epidemie, v každé zemi jsou však trochu jiné. Po Srbech, Bulharech a Bělorusech do ulic vyšli i Ázerbájdžánci, které pobouřil nový ozbrojený střet s Armény. Volají po válce.
Stovky lidí při pochodu centrem ázerbájdžánského Baku na podporu armády v...

Stovky lidí při pochodu centrem ázerbájdžánského Baku na podporu armády v příhraničních střetech s vojáky Arménie (13. července 2020) | foto: AP

„Naši zemi budeme bránit všemi zákonnými prostředky. Svou zemi nikomu nedáme,“ prohlásil ve středu běloruský prezident Alexandr Lukašenko. A to den poté, co policie po celé zemi rozehnala tisíce lidí. 

Unesli mě. V Minsku zadrželi Češku, Lukašenko pod tlakem stupňuje represe

Ty naštvalo, že v srpnových prezidentských volbách budou mít dva opoziční lídři včetně Lukašenkova hlavního rivala Viktara Babaryka dveře zavřené. 

Prezident, který zemi vládne pevnou rukou více než pětadvacet let, v posledních měsících v očích Bělorusů velmi klesl a nyní má podle průzkumů podporu jen pár procent občanů. Přispěla k tomu i nynější pandemie, kterou Lukašenko okatě ignoroval. Lidem radil, aby pili vodku a jezdili na traktoru. 

Ale důvodů nespokojenosti je mnohem víc. „Bělorusové se probudili z letargie. I donedávna apolitičtí lidé teď řeší politiku, jsou naštvaní a unavení z Lukašenkova režimu. Lidem teď vadí už úplně všechno. Od diktatury, korupce, byrokracie, nefungující ekonomiky, příklonu k Rusku, malým platům, nemožnosti najít normální práci,“ řekla pro iDNES.cz Češka Veronika Kiruščanka, kterou v Bělorusku v červnu na několik hodin zadrželi.

Běloruská policie při posledním ze série protestů zatkla nejméně tři sta lidí včetně novinářů, píše Rádio Svobodná Evropa. Lukašenko zásah hájil slovy, že Francie či Spojené státy používají proti demonstrantům ještě větší sílu, a obvinil Západ z dvojího měřítka. Volby se budou konat 9. srpna a Lukašenko si je jistý, že je vyhraje.

Bulhaři žádají odchod vlády, ta mluví o provokaci

Pro Bulhary bude středa už sedmým dnem protestů. Postupně přibývá důvodů, kvůli nimž se konají, i demonstrantů, kteří teď už tlačí na odchod premiéra Bojka Borisova, jeho vlády i „jeho“ prokurátora Ivana Geševa.

Vadí jim policejní zásah, při kterém byl vážně zraněn jeden z občanů, chování policistů vůči opozičnímu politikovi na veřejné pláži nedaleko vily mocného oligarchy, razie v prezidentské kanceláři i předseda vlády spící s pistolí u postele a se zlatem v šuplíku. 

Bulhaři se bouří. Dost bylo mafiánské vlády a korupce, volají demonstranti

Spokojení nejsou ani s postupem vlády v boji s koronavirem. Počet nakažených v zemi strmě stoupá už od půlky června. Vše dohromady už do ulic bulharských měst vyhnalo tisíce lidí. 

„Pozoruhodné je, že tam spolu jsou lidé z velmi odlišných částí (politického) spektra. Dílem za tím samozřejmě je politická situace a dennodenní politika, ale na širší úrovni to ukazuje hluboké problémy země,“ vysvětluje pro Rádio Svobodná Evropa Dimitar Bechev z Atlantické rady.

K pokojně protestujícím se v úterý večer přidali i „provokatéři“ a „najaté kriminální gangy“, jak je podle serveru Sofia Globe nazvali premiér a vládní poslanci. Jeden mladík se pokusil násilím dostat do kanceláří vládnoucí strany a na policii házel kromě kamenů také lahve, petardy a plechovky s červenou barvou. Šest lidí skončilo ve vazbě a nejméně dva policisté v péči lékařů.

Vzteku bulharského národa už se chopila i opozice v parlamentu a ve středu vznesla návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasovat se o něm bude nejdříve příští týden. Podle médií však spadne pod stůl stejně jako ty předchozí. Ze strany opozičních socialistů je to už pátý pokus svrhnout Borisovovu vládu.

Předseda kabinetu je dlouhodobě ve válce s prezidentem a socialistou Rumenem Radevem, kterého média označují za proruského politika. Radev nyní k bouřícím se občanům promlouvá téměř každý den a v jejich úsilí je podporuje. Část zúčastněných ostatně tvoří jeho příznivci.

Premiér Borisov pak několikrát zopakoval, že neodstoupí. A ve středu Bulharům vzkázal, že „byl vždy na straně protestujících“ a že je mu líto policie a nevinných lidí, kterých se dotkly násilnosti na demonstracích.

„Velmi mě mrzí, že je rozdělení národa nyní tak silné. Nevím, jak příští měsíce zvládneme. Lidé nám nevěří, nedodržují opatření proti koronaviru. Mám obavy, že na podzim přijde to, co lékaři označují za říkají špatný vtip,“ řekl s odkazem na hrozbu druhé vlny koronaviru. Dodal, že začíná ekonomická krize a že zatím žádný ukazatel nenaznačuje, že by se situace měla zlepšit, spíš naopak.

Srbové zažili největší protesty za dvacet let

Spouštěčem srbské vlny nepokojů se stal především koronavirus. Tamní vláda totiž kvůli rostoucím počtům nakažených pohrozila, že vyhlásí zákaz vycházení, což minulý týden vyvolalo odpor Srbů. 

Ten byl zřejmě největší od demonstrací za odchod někdejšího prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000, popisuje pro iDNES.cz analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Jungwirth. Protesty nicméně postupně slábly a tento týden už byly mnohem menší. 

„V tuto chvíli to vypadá, že už se energie vyčerpává,“ říká analytik s tím, že roli hrály i další aspekty než pouhý fakt, že demonstranti dosáhli svého a zákaz vycházení nenastal. A to třeba účast krajní pravice i levice, které původní demonstrace vyhrotily. Začalo přibývat násilností, což bylo pro ostatní Srby nepřijatelné.

Videa z druhé noci nepokojů ukázala, že policie brutálně mlátila nejen výtržníky a demonstranty, ale i novináře či lidi, kteří jen seděli na lavičce. „Ani v Srbsku taková míra násilností, otevřených střetů a represí policejních složek není standardem, ačkoliv dlouhodobě lze vycházet z předpokladu, že ochrana protestujících na Balkáně není tak vysoká jako v západní Evropě,“ říká Jungwirth.

Srby však podle něj netrápí jen přístup vlády k současné epidemii. „Před měsícem byly volby, ve kterých vyhrála strana prezidenta Aleksandara Vučiče a premiérky Any Brnabićové. Opozice ovšem volby bojkotovala s tím, že stejně neexistuje prostor pro volnou politickou soutěž,“ líčí podle něj bezprecedentní situaci, kdy mnozí voliči do urny házeli prázdné lístky a volby měly historicky nejnižší účast. V zemi se nezlepšuje ani svoboda médií.

Druhá tvář srbských protestů. Policisté zkopali muže, další zbili na lavičce

Do toho všeho nyní vstoupila obnovená mírová jednání s Kosovem, což podle Jungwirtha může znovu vybudit demonstranty, i když nejspíš jen extrémní nacionalisty, kterým postup Vučiče nebude stačit. 

„Situace se zřejmě uklidní a neohrozí postavení premiéra i v kontextu vyjednávání o vstupu do Evropské unie. Ale ta frustrace lidí z politického i socioekonomického stavu země a nesvobody médií zůstane. Lze předpokládat, že opět další tisíce a desetitisíce lidí, kteří v zemi zůstávají a snaží se nabídnout nějakou alternativu k Vučičovi, odtud odejdou. Emigrace se stává chronickým problémem Srbska,“ uzavírá analytik.

Chceme válku s Armény, volají Ázerbájdžánci

Z Balkánu a východu Evropy už se emoce občanů rozlily i na nedaleký Kavkaz. Tam za ně ovšem nemůže koronavirus, ale zarytá nenávist k sousedům. V ázerbájdžánské metropoli Baku v úterý pochodovaly tisíce lidí a žádaly válku s Arménií. Pobouřil je střet na společných hranicích u arménské oblasti Tavuš.

Zemřelo při něm nejméně šestnáct lidí včetně jedenácti ázerbájdžánských vojáků. Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice jednotek druhé strany se obě armády obviňují navzájem. Na rozdíl od minulých přestřelek se tato neodehrála ve sporném Náhorním Karabachu, přesto se dostal do sloganů protestujících.

„Mobilizace! Náhorní Karabach je Ázerbájdžán!“ volali demonstranti s vlajkami v rukou, přičemž někteří vešli i do parlamentu a vyzývali vládu k dobytí „jejich“ území. Policie odpověděla vodními děly a slzným plynem, píše BBC s tím, že šlo o největší protest za celá léta. Místní média účast odhadla na 30 tisíc lidí. A zatímco Rusko či Spojené státy vyzvaly Ázerbájdžánce ke klidu, Turecko oznámilo, že je připravené Ázerbájdžán proti Arménii bránit.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

Šéf americké diplomacie dorazil do Kyjeva. Blinken chce ujistit Ukrajince o podpoře

14. května 2024  6:32

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý dorazil na neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V...

VIDEO: Bouřka strhla na lidi v Bombaji obří billboard. Desítky jich uvěznil

13. května 2024  21:28,  aktualizováno  14.5 6:08

Nejméně 12 lidí zemřelo po pádu obřího billboardu, který se zřítil při pondělní bouři v indické...

Kandidát na ministra Ženíšek se jde představit na Hrad prezidentovi Pavlovi

14. května 2024  6:01

Prezident Petr Pavel se sejde s kandidátem TOP 09 na nového ministra pro vědu, výzkum a inovace...

Trump platbu za mlčení pornoherečce schválil, řekl jeho bývalý právník u soudu

14. května 2024  6:01

Někdejší americký prezident Donald Trump schválil platbu za mlčení, kterou předal jeho tehdejší...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...