"Doufáme, že je vyměníme za naše sympatizanty, které Kyjev zadržuje," řekl agentuře Interfax jeden z povstaleckých vůdců a samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov. "Zástupci OBSE jsou nadále ve Slavjansku," řekl Ponomarjov. "Samozřejmě chtějí jít domů, my o tom už jednáme s kyjevskými představiteli," vysvětlil.
Ponomarjov již dříve označil tým OBSE za válečné zajatce. Mají podle něj nicméně komfortní podmínky a separatisté s nimi údajně udržují přátelské vztahy.
Kyjev vyhostil diplomataUkrajina zadržela ruského vojenského přidělence, kterého viní ze špionáže. "Vojenský přidělenec velvyslanectví Ruské federace na Ukrajině byl prohlášen za personu non gratu v souvislosti s jeho činy, které nejsou v souladu s jeho statusem diplomata," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Diplomat musí odjet z Ukrajiny, lhůtu ministerstvo neuvedlo. |
Ve čtvrtek údajně ozbrojenci ve Slavjansku vyměnili za zadržované separatisty dva členy ukrajinské rozvědky. Celkem separatisté drží asi padesát lidí.
K propuštění mezinárodních pozorovatelů znovu vyzvalo i Rusko, konkrétně ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je právě na návštěvě Chile. "Vyzýváme k osvobození evropských důstojníků, které podle mého názoru prostě nastrčili," řekl Lavrov, který se pozastavil nad tím, že kyjevská vláda pozorovatele vyslala do zjevně nepřátelské oblasti.
"Proč je vezli právě tam, není jasné," poznamenal Lavrov. Před cestou měl Kyjev prý alespoň uvědomit proruské radikály. I v méně dramatických situacích podle ruského ministra nemívají pozorovatelé OBSE přístup do problematických regionů.
Lavrov zopakoval, že za tamní "síly domobrany" nemůže Rusko rozhodovat, přesto znovu vyzval k propuštění zajatců. "Nesluší se brát si příklad z kyjevských úřadů, které z politických důvodů zadržují veřejné činitele a nehledě na závazky přijaté v Ženevě je odmítají propustit z věznic," prohlásil Lavrov. "Stoupenci federalizace" jsou podle něj pod stálým tlakem Kyjeva, který jim vyhrožuje násilím.
O pomoc Ruska při osvobození pozorovatelů OBSE požádala prezidenta Putina i německá kancléřka Angela Merkelová. "Kancléřka prezidentovi Putinovi připomněla odpovědnost Ruska jako člena OBSE a vyzvala ho, aby využil svého vlivu," uvedl mluvčí německé vlády.
Putin kancléřce řekl, že je pro řešení ukrajinské krize klíčové, aby Kyjev stáhl své ozbrojené síly z jihovýchodu země, ukončil násilnosti a zahájil celostátní dialog. Sama Moskva přitom čelí kritice Západu, že nijak nepřispívá k uklidnění situace na Ukrajině a že krizi stupňuje i přítomnost ruských vojáků u hranic s Ukrajinou. Podle odhadů Severoatlantické aliance je v příhraničí rozmístěno na 40 tisíc ruských vojáků.
Lavrov navrhl OBSE jako prostředníka
Lavrov ve středu v hlavním městě Peru Limě navrhl zprostředkovatelskou misi OBSE jako možnou cestu k urovnání ukrajinské krize. "Rusko se domnívá, že dialog mezi kyjevskými úřady a jejich oponenty na jihovýchodě země by mohl probíhat pod záštitou OBSE," řekl. "Doufáme, že naši západní kolegové nebudou Ukrajincům bránit, aby se dohodli, jak budou dál žít," dodal.
Lavrov na tiskové konferenci popřel, že by Moskva měla v úmyslu bezprostředně reagovat na novou vlnu sankcí, které proti Rusku tento týden vyhlásily Spojené státy a Evropská unie. Rusko podle něj nespěchá "s hloupostmi" a na "absolutně nesmyslné" sankce bezprostředně reagovat nebude.
"Nechceme se hrnout do hloupostí. Chceme našim partnerům dát čas, aby vychladli," poznamenal ruský ministr. Pokud však Západ sankce rozšíří na celá hospodářská odvětví, Moskva mlčet nebude. "Svůj postoj pak přehodnotíme," sdělil novinářům Lavrov.