V Gaze krvácí elitní brigáda Golani. Zachraňovala i Izraelce v Ugandě

  10:27aktualizováno  10:27
Mají punc tvrdých mužů a žen, kteří jsou ochotní jít kvůli splnění úkolu do velkého rizika - a snad i proto mají teď poměrně velké ztráty v řádu desítek vojáků. Řeč je o elitní brigádě Golani, která vznikla ve stejném roce jako novodobý Izrael. Jednotka nese značnou část tíhy bojů v Gaze.

Brigáda Golani se podílí na operaci Ochranné ostří, při které se Izraelci snaží zasadit ránu radikálnímu hnutí Hamas v Pásmu Gazy. | foto: Reuters

Ghassan Alian je jméno, které nezní zrovna židovsky. Holohlavý dvaačtyřicetiletý chlapík je Drúz, příslušník nábožensko-etnické komunity obývající sever Izraele - a také izraelský důstojník. Přesněji plukovník a velitel brigády Golani.

V hodnostním žebříčku izraelské armády, který často slouží jako odrazový můstek pro budoucí kariéru v byznysu (v níž jsou důležité známosti navazované často za vojenské služby) nebývá Drúz s takto vysokou šarží zrovna častým zjevem. Alian je vlastně teprve druhým Drúzem, velícím izraelské brigádě.

A prvním, který vede zrovna vojáky s hnědými barety a symbolem olivovníku (nebo možná dubu, není to úplně jasné) na žlutooranžovém poli. Ta barva symbolizuje písky Negevské pouště na samém jihu Izraele, které tahle jednotka, ukutá v bojích na Golanských výšinách, obsadila ve válce za nezávislost v roce 1948.

Fotogalerie

Jedna z nejstarších izraelských brigád se za dobu své existence účastnila všech významnějších konfliktů, které Izrael svedl. Počátkem 60. let v ní velitel Mordechaj Gur, který přišel od parašutistů, upevnil ducha bojovnosti a odhodlání. Brigáda nechyběla v proslulé misi v Ugandě, při níž Izrael v roce 1976 poslal své nejlepší vojáky osvobodit rukojmí, zadržovaná s požehnáním tehdejšího ugandského diktátora Idiho Amina palestinskými teroristy na letišti v Entebbe.

Tvrdost na hraně

Podle předního izraelského listu Haarec, který má umírněné levicové zaměření, se vojáci brigády dostávají při svém nasazení na samou hranu rozkazů a pravidel, které mají ozbrojené síly dodržovat - a jsou i případy „za hranou“.

„Na jedné straně je brigáda známá jako jednotka čelící nemálo kázeňským problémům a aférám, od odmlouvání velitelům po hrubé zacházení s Palestinci. Na druhé straně, kdykoliv armáda potřebuje zápal, odhodlanost a rozhodnost, Golani je jednou z prvních brigád, po nichž sáhne," uvedl před lety Haarec (jeho článek v angličtině najdete zde).

Tentýž list v roce 2012 upozornil na zprávy, podle nichž vojáci brigády rozmístění v Hebronu na Západním břehu Jordánu jednali tvrději než předchozí jednotky. „Početné incidenty lze rozdělit do řady kategorií: zatýkání, zastrašování, provokace a zadržování dětí a mladistvých, bití či pohrůžky bitím zadržených, blokování cest, domovní prohlídky...“ vyjmenoval list. Armáda to tehdy vyšetřovala, potvrdila případy „odchýlení od rozkazů“ a kázeňsky je řešila.

Podstupují větší riziko - a platí vyšší cenu

Dnes se brigáda Golani podílí na operaci Ochranné ostří, při které se Izraelci snaží zasadit ránu radikálnímu hnutí Hamas v Pásmu Gazy. Jejími protivníky je především ozbrojené křídlo Hamasu - brigády Kásam, řazené Evropskou unií i USA mezi teroristické organizace.

A elitní izraelské jednotce se v boji v městském prostředí, který svým charakterem patří mezi nejobtížnější vojenské operace vůbec, nevyhýbají ztráty.

Výzbroj

Standardní výzbrojí vojáků brigády Golani je kompaktní verze útočné pušky Tavor (CTAR-21), brigáda používá i belgické kulomety a odstřelovací pušky M24. Z těžších zbraní pak například protitankové řízené střely Spike izraelské výroby (ve výzbroji je mají i české transportéry Pandur).

Izraelský obrněný transportér Namer v tankovém muzeu v Latrunu

Obrněný transportér Namer

Brigáda nyní obměňuje transportéry Achrazit, založené na konstrukci sovětského tanku T-55, za transportéry Namer, vycházející ze šasi izraelského tanku Merkava.

O víkendu 19. a 20. července například přišla o téměř dvě desítky vojáků, nejvíce z nich, když protitankový granát zasáhl obrněný transportér. Zemřelo v něm šest mužů, dva byli zraněni a jiný, později jmenovaný jako Aron Šaul, zřejmě zajat (podrobnosti zde). Objevily se hlasy, že kdyby armáda na místě měla lépe pancéřovaný stroj než letitý transportér M113, nestalo by se to.

Válečný šrám se nevyhnul ani veliteli brigády Ghassanu Alianovi. Izraelští důstojníci se často vyskytují přímo v oblasti bojů, Alian utrpěl zranění obličeje a byl hospitalizován v jihoizraelské Beerševě. Po ošetření se vrátil k vojákům.

Kdyby ani to nestačilo jako výpověď o intenzitě bojů, The Wall Street Journal zaznamenal po zmíněném těžkém víkendu slova jednoho vyššího izraelského důstojníka: „Ti, kdo stáli proti nám, se ve válčení vyznali. Teroristé, ale dobří bojovníci,“ uznal.

Prestižní americký list dále citoval izraelského profesora Geralda Steinberga z Bar Ilanovy univerzity, podle nějž mají vojáci brigády Golani vysokou motivaci, což může ovšem být i k jejich osobní újmě. „Jsou opravdu hodně odhodlaní obstát, často podstupují větší riziko - a platí vyšší cenu,“ komentoval ztráty.

Nebylo to ostatně poprvé, co v bojích z posledních let krváceli především vojáci brigády Golani. V roce 2006 ztratila jednotka v krátké době sedmnáct vojáků v jiholibanonském Bint Džbejlu, kde bojovala s ozbrojenci Hizballáhu. Nynější poměrně vysoké ztráty přiměly izraelská média k úvahám, jaké opodstatnění současný konflikt má a kdy se vyplatí jej ukončit, píše server The Times of Israel.

Operaci Ochranné ostří, zaměřenou na zničení schopnosti Hamasu odpalovat neřízené rakety na izraelské území a na zničení tunelů vedoucích do Izraele, zahájila izraelská armáda osmého července v reakci na raketovou palbu Hamasu. Islamisté ji spustili po domovních prohlídkách na Západním břehu Jordánu, při nichž se Izraelci snažili vypátrat vrahy tří židovských mladíků.

Potvrzením smrti pohřešovaného vojáka Hadara Goldina dosáhl počet padlých izraelských vojáků v Gaze čtyřiašedesáti. Dva izraelské civilisty zabily neřízené rakety Palestinců odpalované na izraelská města, většinu těchto střel ale zachytil ochranný systém Železná klenba. Údaje o palestinských mrtvých se pohybují mezi zhruba jedenácti a šestnácti sty lidí, podle palestinských zdrojů z většiny civilistů. Izrael naopak uvádí, že jeho vojáci zlikvidovali na osm set ozbrojenců a že Hamas zneužívá civilisty jako lidské štíty.

Izraelská armáda 3. srpna ráno držela pozice na hranici Pásma Gazy:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Paříž vyčistí všechny školy kolem Notre-Dame, obává se otravy olovem

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

Pařížská radnice nechá důkladně uklidit všechny školy, které stojí v okolí vyhořelé katedrály Notre-Dame. Cílem...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Žádné slitování. Za vraždu evropských turistek dostali v Maroku trest smrti

Abdessamad Ejjoud, šéf teroristické buňky, který zavraždil jednu ze...

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňskou vraždu dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz