Zničili jsme všechny tunely z Gazy, hlásí Izrael. Vojáci z pásma odjeli

  7:21aktualizováno  13:51
Izrael splnil hlavní cíl své vojenské operace v Pásmu Gazy. Podle armádního mluvčího se vojákům podařilo zničit všechny tunely, kterými do Izraele pronikali palestinští ozbrojenci. Od úterního rána platí třídenní příměří, všechny izraelské pozemní jednotky se z Gazy stáhly.

Izraelští vojáci se stahují z Pásma Gazy, od úterního rána tam platí třídenní příměří (5. srpna 2014) | foto: AP

„Izraelské obranné síly budou opětovně rozmístěny v obranných pozicích mimo Pásmo Gazy a tyto obranné pozice budeme udržovat,“ řekl agentuře Reuters mluvčí izraelské armády Peter Lerner.

Hamas vs. Izrael

Izrael podle něj zlikvidoval 32 přeshraničních tunelů, kterými radikálové z Gazy podnikali útoky proti židovskému státu. Jejich zničení prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu za hlavní cíl vojenského zásahu. Ještě v neděli však na tiskové konferenci tvrdil, že vojáci z palestinského území neodejdou ani po jejich zničení.

Příměří oficiálně začalo v osm hodin ráno místního času (7:00 SELČ) a potrvá tři dny. Izraelský server Jerusalem Post píše, že jen několik minut před jeho začátkem vypálilo palestinské radikální hnutí Hamas nad jižní část Izraele sedmnáct raket.

Šest z nich údajně zachytil ochranný systém Iron Dome, poplašné sirény se rozezněly v deseti obcích včetně větších měst Ašdod, Aškelon a Kirjat Malachi. Palestinské rakety mířily i k židovské osadě Maale Adumim východně od Jeruzaléma. Z míst, kam rakety dopadly, hlásí Židé drobné majetkové škody, žádné zprávy o obětech podle agentury Reuters nepřišly.

Nejnovější klid zbraní dojednali představitelé Egypta, který v izraelsko-palestinském konfliktu působí jako mediátor. V Káhiře o něm diskutovalo několik palestinských skupin, představitelé židovského státu k jednacímu stolu nezasedli. Nakonec však do Egypta dorazili, aby dohodu stvrdili (více čtěte zde).

Hamas příměří poruší, varuje Izrael občany

Velitelství izraelské armády se však ještě před oznámením konce pozemní operace nechalo slyšet, že na jakékoli porušení příměří ze strany Hamasu zareagují protiútokem, stejně jako tomu bylo již několikrát v minulosti.

Izraelští představitelé připravují veřejnost na to, že Hamas příměří poruší, jak to učinil v minulých případech. Občany míst ohrožených raketovou palbou pak požádali o obezřetnost. Obávají se velkého útoku, který má dodat celé operaci obraz vítězství Hamasu.

Fotogalerie

Zástupce palestinského Fatahu Azzám Ahmad, který vede palestinskou delegaci v Egyptě, řekl, že Hamas příměří dodrží.

Palestinci klid zbraní podmiňují ukončením blokády Pásma Gazy a otevřením všech hraničních přechodů do Pásma, tedy i těch na hranici s Egyptem.

Mezi dalším palestinskými požadavky je mezinárodní záruka toho, že se Izrael zdrží dalších útoků na pásmo a že OSN pomůže obnovit škody po nynějším konfliktu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu žádá demilitarizaci Hamasu, který v době konfliktu vypálil na Izrael na 3 300 raket a minometných střel. Hamas to vyloučil.

Izrael páchá válečné zločiny, stěžují si Palestinci v Haagu

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí však v úterý navštívil sídlo Mezinárodního trestního soudu v nizozemském Haagu. Tamním prokurátorům údajně nabídl důkazy o tom, že Izrael v Gaze spáchal za minulých 28 dní válečné zločiny.

Haagský tribunál může stíhat domnělé pachatele genocid a válečných zločinů, kauzy ale přijímá až jako poslední instance tehdy, kdy země nejsou ochotny nebo schopny případy soudně vyřešit samy. Izrael podobně jako USA, Rusko a Čína pravomoci tohoto tribunálu neuznává a z válečných zločinů obvinil Hamas.

Palestinci v roce 2012 dosáhli ve Valném shromáždění OSN zvýšení svého statutu na nečlenský pozorovatelský stát, což jim umožňuje se na soud v Haagu obracet.

V Pásmu Gazy už zemřelo tisíc palestinských civilistů

Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Palestinou se táhne zhruba měsíc. Odstartovala jej vražda trojice židovských studentů na Západním břehu Jordánu, krátce poté zemřel na předměstí Jeruzaléma palestinský mladík. Pravděpodobně jej upálili židovští extremisté.

Znepřátelené strany příměří vyhlásily již několikrát, klid zbraní však zpravidla vydržel jen několik hodin. Snahy Egypta o zmírnění konfliktu dlouho blokovali radikálové z Hamasu, kteří několikrát odmítli podmínky vyjednané se zástupci Palestinců. Jednání v Káhiře napjatě sledovali i zástupci OSN. Její generální tajemník Pan Ki-mun v pondělí Židy i Palestince vyzval, aby podmínky příměří dodržovali a začali jednat o dlouhodobém smíru.

Izraelská invaze v Pásmu Gazy podle palestinského ministerstva zdravotnictví stála život zhruba 1 900 muslimů, z toho asi 900 ozbrojených bojovníků. Na straně Izraele zemřelo 64 lidí, píše místní server Times of Israel.

Materiální škody v Pásmu Gazy se podle agentury Reuters odhadují na šest miliard dolarů, tedy téměř 124 miliard korun. Izraelské sdělovací prostředky informují, že do Gazy dnes přijede z Izraele několik sanitek a 300 nákladních aut s léky a dalším zbožím. Začne se také s opravou poničené elektrické sítě.


Podívejte se, jak se ničí tunely mezi Izraelem a Pásmem Gazy:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Ruské senzory se po výbuchu rakety odmlčely, řekl šéf monitorovacího systému

Plakát v ruské vesnici Ňonoksa, který připomíná, že jde o oblast, kde se...

Ruské úřady po explozi testovací rakety u Severodvinska zřejmě vypnuly čtyři senzory zařazené do mezinárodní sítě,...

Italská vláda končí. Premiér Conte podal demisi kvůli rozpadu koalice s Ligou

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) ohlásil rezignaci po rozpadu vládní...

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil v úterý rezignaci na svou funkci a následně podal demisi po odchodu...

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Najdete na iDNES.cz