Novodobý Alcatraz, nebo smrt. Amerika rozhoduje o trestu pro Carnajeva

  11:35aktualizováno  16:12
Dva roky od atentátu na místní maraton má dvanáct porotců v Bostonu rozhodnout o trestu pro Džochara Carnajeva. Jednadvacetiletého mladíka původem z Čečenska čeká buď smrt, nebo doživotní vězení v žaláři ve Skalistých horách. Porota začala rozhodovat v úterý odpoledne našeho času.

Jednadvacetiletého atentátníka Džochara Carnajeva původem z Čečenska čeká buď smrt, nebo doživotní vězení v ostře sledovaném žaláři ADX Florence v Coloradu (na snímku). | foto: koláž iDNES.cz

Tým obhájců jednadvacetiletého Džochara Carnajeva stojí před nelehkým úkolem. Porota složená ze sedmi žen a pěti mužů začátkem dubna jejich klienta uznala vinným ve všech třiceti bodech obžaloby (více o tom zde). S tímto verdiktem je již jisté, že vyhlídky do budoucna pro něj nejsou nikterak zářivé.

V lepším případě stráví zbytek života v jedné z nejstřeženějších věznic Spojených států. Jak uvádí magazín Time, pokud porota mladšího z bratrů Carnajevových ušetří smrti, skončí s největší pravděpodobností v zařízení ADX Florence v Coloradu, kterému se říká Alcatraz Skalistých hor.

Atentát na maraton

15. dubna 2013 ve 14:45 místního času tehdy devatenáctiletý Džochar Carnajev a jeho starší bratr Tamerlan dálkově odpálili v rozmezí 12 sekund improvizovaná výbušná zařízení sestrojená z tlakových hrnců a kuliček z ložisek.

Při explozích zemřeli tři lidé, nejmladší obětí byl osmiletý chlapec. Dalších 264 lidí bylo zraněno, 17 z nich byly amputovány dolní končetiny. 

Tamerlan byl zabit při honičce s policií několik dní po útoku. Džochara později dopadla policie, když se skrýval v lodi na zahradě jednoho z domů.

Dnes jednadvacetiletému Džocharu Carnajevovi hrozí v 17 bodech obžaloby až trest smrti. Nejzávažnějším bodem obžaloby je použití zbraní hromadného ničení. Mezi další body obžaloby patří držení a použití zbraní s cílem páchat násilí, plánování bombového útoku a samotné spáchání atentátu.

Když bylo před mnoha měsíci Carnajevovi sděleno obvinění, prohlásil, že se necítí být vinen, a dodal, že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Irák.

Spolu s bratrem prý plánoval také útok na newyorské Time Square.

Americká justice tam posílá nejnebezpečnější trestance, kteří zde žijí na malých samotkách a většinou ani nemají šanci zahlédnout další odsouzené. Opustit celu smějí jen na hodinu denně, během níž se můžou procházet či cvičit - ale i to se děje v přísné izolaci v železobetonové kleci.

Doživotní trest si tam odpykává třeba Eric Rudolph, odpovědný za sérii bombových útoků napříč Spojenými státy v letech 1996 až 1998. Věznici popsal jako místo, jehož jediným účelem je působit utrpení a bolest.

Další z tamních trestanců, neúspěšný atentátník na let American Airlines z Paříže do Miami z roku 2001 Richard Reid kvůli tamním podmínkám začal protestní hladovku. Jeho protest byl marný, dozorci mu zavedli umělou výživu do žaludku.

ADX Florence je místo, které zlomí i ty nejtvrdší. A za tím účelem i vzniklo. Ostatně, i sám někdejší ředitel popsal před lety stanici CBS toto místo jako „čistší verzi pekla“.

Popraveni byli podle federálního práva za 50 let jen 3 trestanci

Ani v případě nejvyššího trestu by Carnajev nezůstal ve státě Massachusetts. Pakliže by ho porotci jednomyslně poslali na smrt, konečnou destinací by bylo město Terre Haute ve státě Indiana. Tamní věznice je jediným zařízením, v němž americká vláda vykonává federální rozsudky smrti, vysvětluje Time.

Jestli Carnajeva čeká zbytek života v Coloradu, nebo smrt, začala porota v Bostonu rozhodovat v úterý s asi hodinovým zpožděním v 10 hodin ráno (po 16. hodině SELČ). Jednadvacetiletý atentátník je sice souzen ve státě Massachusetts, ale nikoliv podle tamního práva, které nejvyšší trest od roku 1984 zakazuje. Souzen je podle federální legislativy, a ta mluví jinak.

V Terre Haute byli na základě federálních rozsudků za posledních 50 let popraveni pouze tři trestanci. Jedním z nich byl Timothy McVeigh, jenž měl na svědomí nejkrvavější teroristický útok na americké půdě před 11. zářím - v Oklahoma City v roce 1995.

Dalšími popravenými v této věznici byli drogový překupník a vrah tří lidí Juan Raul Garza a Louis Jones, veterán války v Zálivu, který unesl, znásilnil a následně zabil na vojenské základně v Texasu mladou vojačku. Všichni tři byli popraveni v posledních 15 letech.

Porotci přísahali, že nejsou proti trestu smrti

To, že byli za poslední půlstoletí popraveni na základě federální legislativy pouze tři odsouzení, nicméně neznamená, že by nejvyšší trest byl v případě Carnajeva pouze teoretickou možností.

Každý z porotců podle deníku The Boston Globe ještě před zahájením samotného procesu musel přísahat, že je otevřen možnému trestu smrti a že nebude projevovat jakýkoliv soucit nad odsouzeným, pakliže se porota jednomyslně na tomto verdiktu usnese. Mezi porotci tak není nikdo, kdo by za jistých okolností nesouhlasil s trestem smrti.

V nejvyšší trest pro mladého atentátníka doufá státní žalobkyně Carmen Ortizová. Devětapadesátiletá prokurátorka proslula svou nekompromisností k zločinu a v roce 2011 ji místní deník The Boston Globe dokonce vyhlásil za občana roku.  

Carnajev má za sebou čtveřici právnických es

Ortizová nicméně čelí mimořádně silnému týmu obhájců. Carnajeva zastupuje rovnou čtveřice právnických es - Miriam Conradová, David Bruck, William Fick a Judy Clarková.

Zejména poslední z jmenovaných se zapsala do povědomí veřejnosti. Jako velká odpůrkyně trestu smrti spasila za svou kariéru hned několik teroristů a vícenásobných vrahů. Mezi jejími klienty byl před lety také atentátník Ted Kaczynski, přezdívaný Unabomber, který skoro dvě desetiletí děsil USA podomácku vyrobenými bombami, které zabily tři lidi a 23 dalších zranily.

Džochar Carnajev spolu se svými právníky poslouchá rozsudek poroty (8. dubna...

Džochar Carnajev spolu se svými právníky poslouchá rozsudek poroty (8. dubna 2015).

Právě Kaczynského jméno bývá v souvislosti s Carnajevovým případem za poslední měsíce hojně zmiňováno. To, že Kaczynski před lety unikl díky Clarkové trestu smrti, totiž představuje precedent, na který budou právníci Carnajeva poukazovat.

K tomu, aby mladý atentátník neskončil na cele smrti, stačí zviklat jediného porotce. Aby dostal nejvyšší trest, musí padnout verdikt jednomyslně.

Clarková a její tým podle deníku The Boston Globe staví obhajobu na tom, že útok měl zosnovat starší z bratrů Tamerlan a že to byl on, kdo stiskl spoušť, když dvojice na útěku zastřelila strážce areálu Massachusettského technologického institutu.

Džocharu Carnajevovi bylo v době útoku teprve 19 let a nebyl do té doby nikdy trestán. Navíc byl dlouhodobým uživatelem drog, což sice nijak nesnižuje brutalitu jeho činů, ale porota by k tomu mohla přihlédnout jako k polehčujícím okolnostem, shrnuje argumenty obhájců The Boston Globe.

Jednadvacetiletého Džochara, jenž sotva projevoval nějaké emoce, když soudce znovu a znovu před dvěma týdny předčítal „vinen“, se bude tým obhájců nejspíš snažit vylíčit jako osamělého mladíka, který těžce nesl rozpad manželství svých rodičů a jehož řídil jeho starší, radikalizovaný bratr.

Jako důkaz u soudu sloužilo i video zachycující Carnajeva před útokem:

Některé z obětí pro Carnajeva žádají doživotí místo smrti

S tím, jak se však blíží datum verdiktu, sílí mezi veřejností hlasy, které se přiklání na stranu obhajoby. Některé přitom zaznívají i z řad obětí útoku. Obávají se totiž, že Carnajev by se v případě trestu smrti odvolal a je by čekalo další propírání bolestných vzpomínek před soudem.

„Pokud si někdo zaslouží nejvyšší trest, pak je to tento obžalovaný. Musíme nicméně překonat touhu pomstít se,“ řekli agentuře Reuters Jessica Kensky a Patrick Downes. Oba při výbuchu přišli o nohu. „Jsme přesvědčeni o tom, že nejlepší možný způsob, jak se posunout vpřed a dosáhnout našich cílů, je doživotní trest bez možnosti propuštění,“ říkají.

Fotogalerie

Naposledy minulý týden k této možnosti veřejně přiklonili i rodiče nejmladší z obětí, osmiletého Martina Richarda. Proti trestu smrti pro Carnajeva se nedávno postavil také papež František. „Milost je jedinou cestou, jak zahojit rány v Bostonu,“ prohlásil podle magazínu Time k ostře sledovanému procesu.

A za pravdu mu přitom podle průzkumu provedeném na asi dvou stovkách obyvatel Bostonu dává velká část respondentů. Pouze 27 procent z nich je přesvědčeno, že by Carnajev měl být poslán na smrt. Zbylé dvě třetiny by pro něj volily doživotí bez možnosti žádat o propuštění.

Na druhé straně, celonárodní průzkum mínění stanice CNN na víc než 250 respondentech ukazuje, že smrt by si pro Carnajeva přálo 53 procent z nich.

Zdali cele smrti mladý atentátník unikne, je nyní jenom a jenom v rukou dvanáctky porotců. Očekává se, že verdikt by mohl být vynesen již brzy, možná i do dvou týdnů, uvádí The LA Times. Všechna klíčová svědectví již zazněla, důkazy byly předloženy a nyní závisí jen na Judy Clarkové a jejím ostříleném týmu advokátů, nakolik úspěšně dokáží apelovat na porotce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Od ostnatých drátů k rozdělení. Před 45 lety vtrhla turecká armáda na Kypr

Nová hotelová čtvrť v Girne. Na podobných plážích se před 45 lety vylodila...

Před 45 lety, 20. července 1974, se na severu Kypru vylodila turecká armáda. A ostrov rozdělila na dvě části. Invaze...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Rusko chce vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj. Vyvolalo tím šok

Ilustrační snímek

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s revolučním nápadem vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj. Pivovary...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz