Carnajev věřil, že vede svatou válku proti USA, zaznělo první den soudu

  11:57aktualizováno  21:50
Úvodními řečmi obžaloby i obhajoby začal ve středu soud s Džocharem Carnajevem, jedním ze strůjců bombového útoku na bostonský maraton. Obžalovanému hrozí trest smrti. Proces je ostře sledován. očekává se, že v krajním případě potrvá až pět měsíců.

Džochar Carnajev u soudu v prosinci loňského roku. | foto: AP

„Obžalovaný tam nebyl, aby sledoval závod. Měl přes rameno batoh a uvnitř batohu byla podomácku sestrojená bomba. Byl to typ bomby, který mají v oblibě teroristé, neboť je navržena tak, aby na kusy roztrhala lidská těla a vyvolala krvavé divadlo,“ prohlásil za obžalobu William Weinreb.  „Předstíral, že je divákem, ale ve svém srdci připravoval vraždu,“ dodal

Obhajoba připouští, že útok provedli bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, chce nicméně zabránit trestu smrti.

První den vypovídali svědci události. Jako první vystoupil šéf Bostonské atletické asociace Thomas Grilk, který měl na starosti organizování běžeckého závodu. Před porotou vypovídal především o bezpečnostních opatřeních. Řekl, že pořadatelé i bezpečnostní jednotky po explozích v cílové rovince přibíhající závodníky z místa odklonili.

Po Grilkovi hovořil Shane O’Hara, který vede obchod Marathon Sports nedaleko místa, kde vybuchla první nálož. Soudu popsal okamžiky po výbuchu a také to, jak se složitě rozhodoval, komu by měl jako prvnímu poskytnout pomoc.

Začátek procesu provázela přísná bezpečnostní opatření. Úvodního stání se přímo v soudní síni zúčastnili i někteří pozůstalí po obětech bombového útoku a osoby, které atentát přežily.

Obhajoba zpochybňuje nezaujatost soudu

Právníci Carnajeva na sebe poutají pozornost již několik měsíců. Naposled vyjádřili obavu, že výběr poroty je zmanipulovaný, aby v ní sedělo co nejvíce „starších bílých Američanů“, kteří prý chtějí pro Carnajeva trest smrti. Výběr poroty přitom trval dva měsíce. Nakonec v ní zasedlo dvanáct lidí a šest náhradníků ze všech společenských vrstev a etnických skupin.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Vše o případu Carnajev

Námitkami k porotě však požadavky obhajoby však nekončí. Jedním z klíčových důkazů v celém případu má být loď, ve které se Carnajev ukrýval na útěku před policií a ve které byl také při zásahu postřelen. Na vnitřek lodi Carnajev napsal několik krátkých vzkazů.

„Americká vláda zabíjí naše nevinné civilisty. Nemohu přihlížet tomu, jak je takové zlo nepotrestáno. My muslimové jsme jedno tělo. Ublížíte jednomu, ublížíte všem. Přestaňte zabíjet naše nevinné lidi a my přestaneme také,“ napsal.

Kontext je důležitý

Obžaloba uvedla, že chce před soudem jako důkaz pouze popsané části lodi. „Je to opravdu velká loď. Nechceme, aby do ní musela porota lézt. Je pokryta zaschlou krví a střepy,“ vysvětlil Weinreb.

Obhájci Carnajeva však trvají na tom, aby se do soudní síně přesunula celá loď, ve které jsou patrné stopy po střelbě a další detaily. Obhájce David Bruck podle CNN prohlásil, že vyjmutí panelů s textem by jeho slova vytrhlo z kontextu a „plně by nereflektovalo rozpoložení mysli našeho klienta“.

02.března 2015 v 18:06, příspěvek archivován: 04.března 2015 v 11:42

Tsarnaev lawyers want the entire Watertown boat brought to the Boston bombing trial http://t.co/tXk9RacQ82 pic.twitter.com/Jj7IwksZUv

Mladík původem z Čečenska podle vyšetřovatelů spolu se svým bratrem Tamerlanem 15. dubna 2013 v cíli bostonského maratonu nastražil dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Džochar Carnajev už uvedl, že se necítí být vinen v žádném bodu obžaloby.

V létě loňského roku byl obviněn z celkem 30 trestných činů včetně terorismu, použití zbraně hromadného ničení, ilegálního držení zbraní či ničení majetku s následkem zabití. V celkem 17 obviněních Džocharovi hrozí maximální trest doživotí nebo smrti (na kompletní obžalobu v angličtině se můžete podívat zde).

Dlouhý výběr poroty a právnická esa

Proces s Carnajevem formálně začal počátkem ledna výběrem poroty. Podle právních expertů bude v krajním případě trvat asi pět měsíců. Soud bude rozdělen do dvou fází. V první se rozhodne, zda je Džochar v bodech obžaloby vinný, či nevinný. Pokud bude alespoň v některém bodu uznán vinným, bude následovat rozsudková fáze, ve které soud rozhodne o výši trestu.

Obhajoba již dala na vědomí, že chce zabránit vynesení nejvyššího trestu tím, že se pokusí prokázat, že Džochar byl bratrem silně ovlivněn a možná i zastrašován.

Soud se koná ve státě Massachusetts, který trest smrti zrušil před 30 lety. Carnajev však byl obviněn na základě federálního zákona o trestu smrti. Právě federální proces umožňuje u obzvláště závažných případů přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest.

Carnajeva bude hájit rovnou trojice právnických es - David Bruck, Miriam Conradová a Judy Clarková. Posledně jmenovaná před časem obhajovala jiného nechvalně proslulého bombového útočníka. Byl jím Ted „Unabomber“ Kaczynski, který od roku 1978 rozesílal po USA podomácku zhotovené bomby, které dohromady zabily tři lidi a 23 dalších zranily.

Clarková je velkou odpůrkyní trestu smrti. Během své kariéry před popravčí komorou zachránila několik teroristů, ale i sériových vrahů a extremistů. Trestu smrti unikl i Kaczynski.

V Bostonu přišla o nohu, teď chce vidět Carnajeva:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Polovina mladých Arabů uvažuje o emigraci, nejraději by odešli do Evropy

Tunisané vyšli do ulic kvůli zvýšení cen a daní. (9. ledna 2018)

Polovina mladých Arabů uvažuje o emigraci a nejraději by odešli do Evropy. Stále častěji také připouštějí, že nejsou...

Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr...

V Británii v pondělí večer skončilo několikatýdenní hlasování členů vládní Konzervativní strany, kteří vybírali nového...

Maskovaní muži s obušky útočili na hongkongském nádraží, zranili 45 lidí

Maskovaní muži s obušky vtrhli na nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long....

Maskovaní muži s obušky zaútočili na nádraží na hongkongském předměstí a zranili desítky lidí. Útok se uskutečnil...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz