Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemůžete nás vinit za holokaust, odmítá Polsko izraelskou kritiku zákona

  • 152
Mezi Polskem a Izraelem o víkendu vypukl diplomatický spor kvůli zákonu, kterým chtějí Poláci zakázat používání pojmů jako „polský koncentrační tábor“. Podle Izraele se tím zbavují své části odpovědnosti za holokaust. Poláci však namítají, že jenom brání pravdu. Vláda premiéra Mateusze Morawieckého proto v pondělí odmítla výzvu Izraele, aby zákon změnila.

Morawiecki v pondělí uvedl, že polské stanovisko sdělil předsedovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi a nabídl mu další diskusi o „hledání historické pravdy“, informovala polská agentura PAP.

Vlnu kritiky mezi izraelskými politiky vzbudil návrh zákona, který v pátek schválil Sejm jako první ze dvou komor polského parlamentu. Podle této normy může soud za používání termínů jako „polské tábory smrti“ udělit až tříletý trest vězení. 

Za „polský koncentrák“ na pět let do vězení, navrhuje konzervativní vláda

Podnětem k navržení zákona bylo dlouhodobé používání geografického označení „polský“ například v souvislosti s vyhlazovacím táborem v Osvětimi, což řadu let vyvolávalo popuzené reakce části polské společnosti i politiků.

Část izraelských politiků se ovšem nehodlá smířit s tím, že se Poláci zcela zříkají jakéhokoli podílu na smrti Židů, kteří byli během nacistické okupace země zavražděni na polském území.

„Vymysleli to Němci, ale stovky tisíc Židů byly zavražděny, aniž potkaly německého vojáka,“ vyjádřil na Twitteru názor části Izraelců poslanec a někdejší ministr financí Jair Lapid. 

Poláci jsou odpovědní za smrt 100 tisíc Židů, míní historik

Kritická slova k roli mnohých Poláků zvolil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Premiér Netanjahu vyzval velvyslance v Polsku, aby tlumočil nesouhlas jeho vlády se zněním zákona, což vyústilo v nedělní telefonát šéfů obou vlád.

„V napadeném domě, kde žijí dvě rodiny a jedna je vyvražděna zločinci, není možné obviňovat tu druhou, která byla také částečně vyvražděna a zbita, že na tom má podíl,“ řekl Morawiecki PAP s tím, že podobná slova od něj slyšel i Netanjahu. „Jsme otevřeni dialogu, chceme diskutovat a hledat historickou pravdu,“ dodal polský premiér.

Právě historická bádání o možném polském podílu na zločinech spáchaných na Židech za války však podle kritiků výrazně ztíží nový zákon, který ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Na území Polska bylo za války zavražděno okolo dvou milionů Židů. Někteří historici připisují vinu za smrt části z nich Polákům. Podle amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse, který se kvůli svým tvrzením dostal v rodné zemi do právních sporů se současnou vládou, jsou Poláci odpovědni za smrt nejméně 100 tisíc Židů.

Konzervativně nacionalistická vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) si jako jeden z cílů stanovila ochranu dobrého jména Polska a jedním z výsledků této snahy je současný návrh zákona. Šéf strany a nejmocnější polský politik Jaroslaw Kaczyński odmítá jakoukoli odpovědnost Poláků za holokaust a stejně se vyjadřují i další významní činitelé.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video