Papeže vyprovodily zvony a potlesk davů

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu skončila mše za Jana Pavla II. Dvanáct mužů odneslo rakev s jeho ostatky do chrámu, kde byla bez účasti veřejnosti uložena do krypty. Největšího pohřbu v dějinách lidstva se zúčastnily statisíce poutníků, politici, králové i představitelé jiných církví.

POHŘEB ON-LINE:
MINUTU PO MINUTĚ
OČIMA ODBORNÍKA
MAPA VATIKÁNU

Pohřeb Jana Pavla II. začal ve Svatopetrské bazilice krátkou uzavřenou ceremonií, které se účastnili pouze nejvyšší církevní představitelé.

Do rakve vložili váčky se zlatými a stříbrnými pamětními mincemi spolu s papežovým latinským životopisem na svitku papíru. Poté byla papežova tvář zahalena bílým hedvábným závojem a prostá rakev z cypřišového dřeva uzavřena.

Krátce po desáté hodině ji dvanáct mužů v černém vyneslo před provizorní oltář na schodišti před bazilikou na náměstí svatého Petra. Poryv větru zavřel evangelium položené na rakvi, jako by se tak symbolicky uzavřel papežův život.

Mše se účastnilo 164 kardinálů. Vedl ji kardinál Joseph Ratzinger, střežící ve Vatikánu čistotu víry. Zákonitosti obřadu vysvětloval v on-line rozhovoru čtenářům Martin Horálek z tiskového odboru České biskupské konference. - více zde

Veřejná část pohřebního obřadu skončila krátce po půl jedné. Za zvuku vatikánských zvonů vešli za rakví do chrámu nejbližší spolupracovníci Jana Pavla II., včetně těch, kteří se do poslední chvíle starali o papeže i jeho domácnost.

Závěrečná část obřadu, zapečetění rakve a její uložení do krypty, už nebylo přístupné veřejnosti. Pohřeb uzavřelo zaklopení rakve mramorovým náhrobkem.

Nejasnosti panují kolem otázky, zda papežovo tělo bylo před pohřbením nabalzamováno. Podle Massima Signoracciho, který patří ke slavné rodině římských balzamovačů, musely papežovy ostatky projít lehkou konzervační úpravou, než byly v pondělí vystaveny na čtyři dny ve Svatopetrské bazilice.

Vatikánské úřady se k této záležitosti zatím přímo nevyjádřily, pouze oznámily, že tělo zesnulého papeže prošlo náležitou úpravou. Od pondělí bude hrob Jana Pavla II. přístupný veřejnosti.

Vatikán je přeplněný, upozornily úřady
Svatopetrské náměstí, kde se obřad konal, zcela zaplnili poutníci a státníci z celého světa. Další statisíce lidí sledovali obřad na sedmadvaceti velkoplošných obrazovkách v ulicích. Televize přenášely bohoslužbu do celého světa.

Podle odhadů italských médií se jen v nejbližším okolí Svatopetrského náměstí shromáždilo nejméně 600 tisíc lidí. Římské úřady proto vyzvaly věřící, aby už do přeplněného Vatikánu nechodili.

Přesto během ceremionálu nebyl zaznamenán žádný bezpečnostní incident. Až odpoledne armáda oznámila, že stíhačky preventivně donutily k přistání podezřelé malé letadlo. - více zde

Loučili se králové i jinověrci
Pohřeb Jana Pavla II., který zemřel v sobotu, byl jedním z největších náboženských shromáždění Západu v moderní době. Kromě nejméně dvou milionů poutníků se do Říma sjeli také politici, králové a církevní hodnostáři.

Česko zastupoval prezident Václav Klaus. Václav Havel se omluvil, mimo jiné i s poukazem na svůj zdravotní stav. Podepsal se ale do vatikánských kondolenčních listin ve Washingtonu, kde je v současné době na studijním pobytu.

Mezi sedmdesátkou státníků, kteří se přišli naposledy poklonit zesnulému papeži, byl i americký prezident George Bush společně se svými dvěma předchůdci, Billem Clintonem a Georgem Bushem starším.

Z evropských státníků nechyběl francouzský prezident Jacques Chirac, německý kancléř Gerhard Schröder, britský premiér Tony Blair a princ Charles, který kvůli pohřbu odložil svatbu.

Mezi 2500 významnými smutečními hosty bylo i pět monarchů a stejně tolik královen. Do Říma přijelo i několik tisíc českých věřících.

Pohřeb Jana Pavla II., který se neúnavně zasazoval o dialog různých církví, byl také ekumenickým obřadem. Poprvé v historii se ho zúčastnili i zástupci jiných církví a náboženských společenství, například ze Sýrie, Íránu a a Izraele.

Zcela nečekaně si tak například potřásli rukou izraelský prezident Moše Kacev a jeho sýrijský protějšek Bašár Asad - hlavy dvou států, které jsou oficiálně ve válce. - více zde

SPECIÁL iDNES
SMRT PAPEŽE A HLEDÁNÍ NÁSTUPCE
články ■ infografika ■ fotografie

Na Svatopetrském náměstí se kvůli pohřbu papeže Jana Pavla II. tísní na 70 tisíc lidí. (8. dubna 2005)

Ulicemi Vatikánu se začaly už brzy ráno valit davy poutníků, kteří přijeli na pohřeb papeže Jana Pavla II. (8. dubna 2005)

Biskup Piero Marini (vlevo) pokládá otevřený svazek evangelia na rakev. Otevřená kniha symbolizuje otevřenost Božího slova. (8. dubna 2005)

Španělská královna Sofia a španělský král Juan Carlos se zdraví s první dámou USA Laurou Bushovou a americkým prezidentem Georgem Bushem na pohřbu papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu. (8. dubna 2005)

Biskup James Harvey vítá před Svatopetrským chrámem britského korunního prince Charlese. (8. dubna 2005)

Na Svatopetrském náměstí sledují průběh zádušní mše desítky tisíc lidí. Vlajky nad jejich hlavami symbolizují, odkud přijeli. (8. dubna 2005)

Kardinálové se klaní před rakví s ostatky Jana Pavla II. se kterým se na náměstí svatého Petra ve Vatikánu rozloučily desítky státníků, politiků a statisíce poutníků z celého světa. (8. dubna 2005)

Kardinál si utírá oči během zádušní mše na pohřbu Jana Pavla II. ve Vatikánu. (8. dubna 2005)

V australském Sydney sledují věřící pohřeb Jana Pavla II. v katedrále na obří obrazovce. (8. dubna 2005)

Archivní snímek z roku 1962 ukazuje vatikánské krypty, kde budou uloženy ostatky zemřelého papeže Jana Pavla II.

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončil veřejnou částí pohřeb papeže Jana Pavla II. (8. dubna 2005)

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončil veřejnou částí pohřeb papeže Jana Pavla II. (8. dubna 2005)

Na Svatopetrském náměstí se tísní asi sedmdesát tisíc lidí. (8. dubna 2005)

Vatikánští zřízenci vynášejí rakev s Janem Pavlem II. na náměstí před chrám. (8. dubna 2005)

Školáci sledují pohřeb papeže Jana Pavla II. na plátně v kině centrál v Hradci Králové. (8. dubna 2005)

Papežův pohřeb sledují desítky státníků z celého světa vstoje. (8. dubna 2005)

Ostrý vítr, zvedá červené ornáty duchovních a komplikuje výkon smutečního obřadu. (8. dubna 2005)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video