Vakcíny jsou nezbytné, prohlásil papež. Vyzval k jejich lepší distribuci

  • 68
Papež František v neděli odsloužil každoroční mši na Boží hod velikonoční a pronesl tradiční poselství „Urbi et Orbi“ (Městu a světu), v němž žehná Římu a zbytku světa. Kvůli covidu proběhla mše v omezeném režimu, uvnitř Svatopetrské baziliky. Svatopetrské náměstí letos stejně jako loni zeje prázdnotou.

Papež se jako minulý rok v poselství věnoval pandemii koronaviru.  „Vakcíny jsou nezbytný nástroj v tomto boji (s pandemií)“ uvedl papež. „Vyzývám celé mezinárodní společenství, aby se v duchu globální odpovědnost zavázalo k překonání zpoždění distribuce vakcín v EU a usnadnění jejich distribuce zejména v nejchudších zemích.“

Označil za „skandální“, že i když je „pandemie stále na svém vrcholu“ a zvláště chudí lidé se potýkají s ekonomickými a sociálními problémy, „ozbrojené konflikty neskončily“ a „vojenské arzenály jsou posilovány“. Zmínil konflikty v Libyi, Sýrii a Jemenu. 

Ocenil, že Libanon a Sýrie přijaly mnohé uprchlíky a vyjádřil podporu demonstrantům v Barmě, kteří protestují proti vojenské juntě. Apeloval na Izraelce a Palestince, aby „znovuobjevili sílu dialogu“ k dosažení dvoustátního řešení, kde mohou žít bok po boku v míru a prosperitě.

Papež velebil zdravotníky. Doufá, že mladí lidé budou moci co nejdříve strávit čas se svými přáteli a zakusit „opravdové lidské vztahy, ne jen virtuální“.

Mši a poselství mohlo v obrovském chrámu přihlížet jen zhruba 200 církevních hodnostářů a dalších přítomných. Obřad a poselství lze sledovat na internetu a přenáší je po celém světě i televize.

Ve svatopetrské bazilice sloužil papež mši už minulý rok. Tradiční poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) ten rok přednesl podruhé. Papež totiž loni světu mimořádně požehnal i na konci března, kdy chtěl modlitbami odpovědět na pandemii koronaviru.

Itálie, která Vatikán obklopuje, má přes Velikonoce třídenní plošnou karanténní uzávěru. Země chce předejít nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem. Kostely zůstaly otevřené, ale věřící mají bohoslužby navštěvovat jen ve svém regionu. Italové smějí z domu jen v nezbytných případech, nicméně ve svém regionu se mohou setkat u velikonočního jídla se dvěma dalšími dospělými, ať už se jedná o rodinu či přátele.

Neztrácejmě naději, vyzval papež ve velikonoční vigilii

V sobotu papež uskutečnil velikonoční vigilii rovněž ve vatikánské bazilice svatého Petra. Obřad byl kvůli pokračujícímu boji proti šíření covidu-19 opět komornější než bývalo zvykem, letos kromě toho musel začít dříve, informují agentury Reuters a AP.

Papež se modlil před prázdným náměstím, děti četly texty o svých snech

Začátek vigilie, neboli noční hlídky, byl předsunut o dvě hodiny, aby se účastníci stihli před desátou večer dostat domů a aby neporušili noční zákaz vycházení platný po celé Itálii. Na ceremoniálu bylo druhý rok za sebou jen 200 lidí, přičemž všichni měli zakrytá ústa a nos.

Podle AP ale obřad začal stejně dramatickým způsobem jako vždycky. Papež nejdříve ve tmě baziliky zapálil jedinou svíčku, načež postupně světlo přenášel na další a další svíčky, dokud plamínky nezaplnily lavice před oltářem. Až poté se rozsvítila světla chrámu.

„V těchto temných měsících pandemie, naslouchejme našemu pánovi, který povstal a zve nás, abychom začali nanovo a nikdy neztráceli naději,“ řekla hlava katolické církve v následném kázání. „Vždycky je možné začít od znova, protože je zde nový život, který v nás Bůh může probudit navzdory všem našim selháním,“ pokračoval František.

Vyjádřil naději, že pandemie skončí a že lidé budou moci objevovat „půvab každodenního života“. Podobně jako mnohokrát v minulosti i dnes hovořil o sounáležitosti s potřebnými a nabádal společnost k tomu, aby pečovala o lidi na jejím okraji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video